
Uge 50: Bilejernes nye pris, klimamålene mangler og ejendomsmæglernes ekstra bonusser
12/11/20 • 28 min
See omnystudio.com/listener for privacy information.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Previous Episode

Bundlinjen #132: 4-dages arbejdsuge, bestyrelsesdrømmen og restriktioner er retur
(01:13) Skal vi kun arbejde fire dage om ugen? For nogle er det måske et drømmescenarie, men i flere virksomheder er det faktisk en realitet, at arbejdsugen kun tæller fire dage. En af dem er bureauet IIH Nordic, hvor direktør Henrik Stenmann mener, at coronakrisen burde få flere virksomheder til at få øjnene op for nye arbejdsrutiner. Så er panelet enige i det?
(11:00) Ugens undren: Hvorfor drømmer så mange mennesker om en bestyrelseskarriere? Det er blevet populært at tage en uddannelse i bestyrelsesarbejde, men betyder det overhovedet, at man får en plads om bordet? Og hvad kræver bestyrelsesposter egentlig?
(20:34) Restriktionerne er retur. 38 kommuner i landet har måttet lukket ned for restauranter, barer og biografer – og flere restriktioner er måske på vej. Det presser den hårdt prøvede restaurationsbranche – og ser vi i virkeligheden en helt skæv magtbalance i dansk erhvervsliv lige nu? Og hvordan står det til med balancen på Borgen?
(29:33) Kåring af ugens optur og nedtur.
I studiet: Adfærdsekspert og forfatter Morten Münster, erhvervskommentator Henrik Ørholst, kommunikationsrådgiver Anders Heide Mortensen og nyhedsredaktør Maria Kehlet.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Next Episode

Bundlinjen #133: God jul og godt nytår
Årets sidste udgave af podcasten Bundlinjen bliver slet ikke, som den plejer. Coronarestriktionerne betyder, at vi ikke denne gang kan have et debatpanel med i studiet.
Men med kommunikationsrådgiver Anders Heide Mortensen med på en telefon, taler vi om de nye restriktioner - og kårer som altid ugens optur og nedtur i dansk erhvervsliv.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
If you like this episode you’ll love
Episode Comments
Generate a badge
Get a badge for your website that links back to this episode
<a href="https://goodpods.com/podcasts/finans-podcast-241756/uge-50-bilejernes-nye-pris-klimam%c3%a5lene-mangler-og-ejendomsm%c3%a6glernes-ek-26892931"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to uge 50: bilejernes nye pris, klimamålene mangler og ejendomsmæglernes ekstra bonusser on goodpods" style="width: 225px" /> </a>
Copy