Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Długo i szczęśliwie

Długo i szczęśliwie

Ewa Kurzyńska

Któż nie chciałby dożyć stu lat! Ale czy istnieje recepta na długowieczność? I co zrobić, by żyć długo i szczęśliwie, ciesząc się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym? - o tym, choć nie tylko, jest ten podcast. Zapraszam na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, którzy podzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem.

1 Listener

bookmark
Share icon

All episodes

Best episodes

Seasons

Top 10 Długo i szczęśliwie Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Długo i szczęśliwie episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Długo i szczęśliwie for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Długo i szczęśliwie episode by adding your comments to the episode page.

Długo i szczęśliwie - #1 Co ma wspólnego Winston Churchill i cholesterol?
play

11/30/22 • 34 min

Czy zaburzenia snu, stres, a także niedobory magnezu mogą sprzyjać rozwojowi miażdżycy? Co jeść i jak dużo czasu poświęcać na aktywność fizyczną, by mieć serce jak dzwon? Ważniejsze są geny, czy styl życia? - w poszukiwaniu odpowiedzi zapraszam do wysłuchania rozmowy z dr hab. n. med. Aleksandrą Gąsecką van der Pol, kardiolożką.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - #25 Homocysteina: tajemniczy marker miażdżycy
play

10/12/23 • 48 min

Homocysteina jest aminokwasem, który powstaje w naszym organizmie. Jej odpowiednia ilość regeneruje tkanki. Natomiast gdy jest jej za dużo, staje się cytotoksyczna, szczególnie dla naczyń tętniczych, w których przyspiesza rozwój miażdżycy. Na nadmiar homocysteiny narażone są osoby, których dieta bogata jest w białko, ale mało w niej produktów bogatych w witaminy z grupy B. Do wzrostu stężenia homocysteiny przyczyniają się także niektóre leki przyjmowane przewlekle, jak np. obniżajace kwasowość w żołądku czy środki antykoncepcyjne, zawierające estrogeny. O tym, kiedy warto zbadać stężenie homocysteiny i co zrobić, gdy jest zbyt wysokie? - bo dobra wiadomość jest taka, że recepta na trzymanie jej w ryzach jest prosta! - w podcaście "Długo i szczęśliwie" opowiada prof. Marek Naruszewicz, który od 50 lat prowadzi badania nad miażdżycą. Zapraszam do słuchania, Ewa Kurzyńska
bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - #6 Białe czy czerwone? Oto jest pytanie!
play

01/19/23 • 61 min

Które wino kryje w sobie sekret długowieczności i na jakiej europejskiej wyspie można się nim raczyć?
Wina z których szczepów winorośli zawierają najwięcej flawonoidów, czyli związków o działaniu
korzystanym dla zdrowia? - na te i inne pytania w #6 odcinku podcastu „Długo i szczęśliwie”
odpowiada prof. Krzysztof J. Filipiak, wybitny kardiolog.
bookmark
plus icon
share episode
Muchy w nosie nie są nam potrzebne, ale włosy... jak najbardziej, bo pomagają ustrzec się przed mikrobami. Z kolei suszarki do rąk, wszechobecne np. w centrach handlowych, doskonale sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii - o tym, jak przetrwać w dobrym zdrowiu sezon infekcyjny, w odcinku specjalnym podcastu „Długo i szczęśliwie”, rozmawiam z dr hab. n. med. Tomaszem Dzieciątkowskim, wirusologiem. Odcinek powstał w ramach akcji „podcasty dla WOŚP”, z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Słuchając go dowiecie się m.in.:
- Na guzikach w windzie, klawiaturze bankomatu, a może na gąbce do zmywania naczyń? Gdzie wokół nas czyha najwięcej patogenów?
- Ile jest prawdy w hollywoodzkich filmach o epidemiach?
- Czy mikroby uśpione w wiecznej zmarzlinie mogą zagrozić ludzkości?
- Które wirusy i bakterie to najgroźniejsze „czarne charaktery”?
-... i wiele, wiele więcej!
Zapraszamy do słuchania, Ewa Kurzyńska
bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - Zwiastun #2 Odmładzająca moc sportu 3m
play

12/07/22 • 3 min

Aktywność fizyczna „konserwuje” organizm i spowalnia procesy starzenia. Im więcej się ruszamy, tym lepiej, ale warto wiedzieć, że już jedna minuta treningu wydłuża życie o 7-9 minut! Kolejny przykład: przejście żwawym krokiem choć 500 metrów dziennie może znacząco zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także nowotworów. O korzyściach dla ciała i ducha, płynących z bycia w ruchu, w drugim odcinku podcastu „Długo i szczęśliwe Ewy Kurzyńskiej” opowiada prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy. Zapraszam do słuchania!
bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - #5 Czy chirurgia plastyczna może prześcignąć naturę?
play

01/05/23 • 33 min

Piersi, tak jak inne części ciała, zmieniają się wraz z biegiem lat. Czy ich wygląd można poprawić ćwiczeniami, dietą? A może tylko pomoc chirurga plastycznego pozwala odwrócić skutki upływającego czasu? Z czym wiąże się zabieg korekcji biustu, w jakim wieku można go wykonać i na jakie efekty można liczyć, wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Paul, chirurg plastyczny, który gościł w podcaście „Długo i szczęśliwie”.
bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - Zwiastun

Zwiastun

Długo i szczęśliwie

play

12/14/22 • 1 min

bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - #12 Co o naszym zdrowiu mówi tętno?
play

04/13/23 • 36 min

bookmark
plus icon
share episode
Gertruda Belle Elion otrzymała Nagrodę Nobla w 1988 roku za odkrycia w dziedzinie chemoterapii i rozwoju metod leczenia farmakologicznego. Wśród leków, które opracowała jest m.in. acyklovir, ten sam, którym smarujemy usta, gdy wyskoczy na nich opryszczka. A to tylko jeden z leków na długiej liście jej odkryć, które pozwoliły wygrywać z chorobami.
Cofnijmy się w czasie, do styczniowej nocy 1918 roku, która w Nowym Jorku była tak mroźna, że zamarzały i pękały rury z wodą. 18 stycznia na świat przychodzi Getruda Elion. Była dzieckiem, które cechowało ogromne pragnienie wiedzy i cieszyła ją nauka niemal wszystkich przedmiotów. Wszechstronnie uzdolniona: należała do Historycznego Klubu Dramatycznego, Klubu Elektroniki i Nauki oraz Chóru; opublikowała esej i wiersz w roczniku szkolnym. Przeskoczyła dwie klasy i ukończyła liceum w 1933 roku, mając zaledwie 15 lat.
Zbiega się to w czasie z tragicznym dla niej doświadczeniem, jakim jest śmierć ukochanego dziadka, który chorował na raka żołądka. To doświadczenie sprawia, że Trudy postanawia znaleźć lek na raka i rozpoczyna studia w Hunter College. Wybiera kierunek naukowy, stawia na chemię. Rozważała także zgłębianie biologii, ale zrezygnowała, bo chciała uniknąć... preparowania zwierząt. To czasy Wielkiego Kryzysu, w rodzinie Trudy także się nie przelewa, ponieważ jej ojciec stracił sporo pieniędzy na giełdzie i zbankrutował podczas krachu w 1929 roku. Na szczęście nadal miał swój zawód i lojalnych pacjentów, a Hunter College umożliwia bezpłatną naukę najlepszym studentom.
W 1937 roku, w wieku 19 lat, Gertrude Elion ukończyła studia i złożyła podania do piętnastu szkół wyższych, bo chciała kształcić się dalej. Jednak pomimo imponującego dorobku akademickiego, żadna z nich nie przyznała jej wsparcia finansowego, by rozpocząć pracę nad doktoratem. Nie mogła też znaleźć pracy w laboratoriach. Pogląd, że nauka to „męska sprawa” był wtedy regułą, a nie wyjątkiem. Z trudem zaoszczędziła tyle, by zapisać się na studia w New York University. Jako jedyna kobieta w grupach chemicznych na studiach magisterskich pisała pracę dyplomową nocami i w weekendy, pracując jednocześnie najpierw jako recepcjonistka w gabinecie lekarskim, a potem jako nauczycielka zastępcza chemii i fizyki w szkole średniej. W 1941 roku uzyskała tytuł magistra.
W znalezieniu stałej pracy pomogła jej II Wojna Światowa. Ponieważ wielu mężczyzn zaangażowano w wysiłki wojenne, laboratoria zaczęły zatrudniać kobiety. Elion podjęła pracę jako analityk chemii spożywczej, mierzyła kwasowość ogórków, sprawdzała konsystencję majonezu. W czerwcu 1944 roku jej ojciec otrzymał w swoim gabinecie dentystycznym próbkę środka przeciwbólowego. Zauważył, że producent leku mieści się w stanie Nowy Jork i zasugerował córce, aby Trudy zapytała tam o pracę. To przełomowy moment w jej życiu, bo poznaje dr. Georga Hitchingsa. W kolejnych dekadach partnerstwo Hitchingsa i Elion okazało się niezwykle owocne. Po raz pierwszy Elion miała pracę, która była dla niej intelektualnie stymulująca. George Hitchings okazał się nie tylko nieocenionym partnerem badawczym, ale także pomocnym mentorem.
W latach 50. XX wieku Elion, wspólnie z George’em Hitchingsem, opracowała systematyczną metodę tworzenia leków opartą na wiedzy z zakresu biochemii i chorób. Jednym z pierwszych leków stworzonych przez ten duet był lek na białaczkę, który w skojarzeniu z innymi farmaceutykami, pomógł wielu dzieciom z tą chorobą przeżyć. Inne leki, które opracowali, były stosowane w walce z malarią, dną moczanową, wspierały procesy przeszczepów organów. Dziełem Trudy jest acyklovir, który zwalcza wirus opryszczki. Elion później określiła acyklowir jako „moją ostatnią perłę.” Wisienką na torcie jej kariery była Nagroda Nobla, którą trzymała w 1988 roku, do spółki z Hitchingsem. Otrzymanie Nobla przez Elion miało szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę przeszkody, które musiała pokonać. Niewielu laureatów pochodziło z przemysłu farmaceutycznego, a jeszcze mniej było w tym elitarnym grobie osób bez doktoratów, a tym bardziej kobiet. Elion była dopiero piątą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny!
bookmark
plus icon
share episode
Długo i szczęśliwie - #17 Co nas łupie w kręgosłupie?
play

06/22/23 • 43 min

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Długo i szczęśliwie have?

Długo i szczęśliwie currently has 45 episodes available.

What topics does Długo i szczęśliwie cover?

The podcast is about Health & Fitness and Podcasts.

What is the most popular episode on Długo i szczęśliwie?

The episode title '#1 Co ma wspólnego Winston Churchill i cholesterol?' is the most popular.

What is the average episode length on Długo i szczęśliwie?

The average episode length on Długo i szczęśliwie is 36 minutes.

How often are episodes of Długo i szczęśliwie released?

Episodes of Długo i szczęśliwie are typically released every 14 days.

When was the first episode of Długo i szczęśliwie?

The first episode of Długo i szczęśliwie was released on Nov 30, 2022.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments