
Avsnitt 292: En hållbar framtid med Lena Österberg
07/04/24 • 48 min
Previous Episode

Avsnitt 291: Ledarskap och företagsförvärv med Juan Vargues
Juan Vargues, börs-VD på Dometic och lång erfarenhet från att ha byggt succé-förvärvsbolaget Assa Abloy. Varför decentraliserad styrmodell är avgörande för framgångsrik förvärvsagenda och hur fel företagskultur kan förstöra allt är ett tema för vårt samtal. Juan bjuder på sina lärdomar från att ha själv blivit förvärvad in i Assa Abloy och att ha genomfört dussintals med företagsförvärv i både Dometic och Assa Abloy.
Next Episode

Avsnitt 293: Superentreprenören Christer Fåhraeus
Akademikern som inte kunde låta bli att starta företag. Hur Christer identifierar affärspotentialen och vilka faktorer som är avgörande för långsiktig framgång får du höra i detta avsnitt. I vårt samtal avhandlar vi matematiska modeller för AI, varför sällsynta fjärilsarter är intressant och hur man framgångsrikt startar och driver bolag.
If you like this episode you’ll love
Episode Comments
Generate a badge
Get a badge for your website that links back to this episode
<a href="https://goodpods.com/podcasts/analyspodden-bolag-and-aktier-med-carnegie-361337/avsnitt-292-en-h%c3%a5llbar-framtid-med-lena-%c3%b6sterberg-59781888"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to avsnitt 292: en hållbar framtid med lena österberg on goodpods" style="width: 225px" /> </a>
Copy