Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
Aalto Leaders' Insight - Aivotutkija Mona Moisalan vinkki: sähköposti ja tsättikanavat kiinni osaksi päivää

Aivotutkija Mona Moisalan vinkki: sähköposti ja tsättikanavat kiinni osaksi päivää

02/14/20 • 26 min

Aalto Leaders' Insight
Aivotutkija, psykologian tohtori Mona Moisala on tutkinut älylaitteiden vaikutusta ajatteluun. Hän kannustaa järjestämään työpäiviin aikaa, jolloin ei tarvitse reagoida mihinkään, vaan voi keskittyä yhteen asiaan.
plus icon
bookmark
Aivotutkija, psykologian tohtori Mona Moisala on tutkinut älylaitteiden vaikutusta ajatteluun. Hän kannustaa järjestämään työpäiviin aikaa, jolloin ei tarvitse reagoida mihinkään, vaan voi keskittyä yhteen asiaan.

Previous Episode

undefined - Aivotutkija Mona Moisalan vinkit keskittymiskyvyn elvyttämiseksi

Aivotutkija Mona Moisalan vinkit keskittymiskyvyn elvyttämiseksi

Multitaskaaminen stressaa ja laskee suorituskykyä! Aivotutkija, psykologian tohtori Mona Moisala muistuttaa, että ihminen pystyy keskittymään yhteen vaativaan tehtävään kerrallaan. Asiasta toiseen pomppiminen stressaa, aiheuttaa virheitä ja väsyttää. Tutkija antaa käytännön vinkkejä keskittymiskyvyn elvyttämiseen.

Next Episode

undefined - Vastuullisuus nousi yritysten kärkiteemaksi – miksi?

Vastuullisuus nousi yritysten kärkiteemaksi – miksi?

Nykyään yrityksen, joka haluaa menestyä, on pakko olla kiinnostunut vastuullisuudesta. Vastuullisuudesta onkin nopeasti noussut yritysten kärkiteema. Mitä aiheesta on hyvä ymmärtää? Mitä kohti vastuullisuudessa ollaan seuraavaksi menossa? Toimittaja Reetta Rädyn kanssa aiheesta ovat keskustelemassa Lenita Toivakka ja Katri Koivula. Lenita Toivakka toimi syksyyn 2021 saakka pääsihteerinä YK:n Global Compactissa, joka haastaa yrityksiä laajasti vastuullisuuteen. Tällä hetkellä hän on Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja. Katri Koivula työskentelee apulaisliiketoimintajohtajana Aalto EE:ssä.

Episode Comments

Generate a badge

Get a badge for your website that links back to this episode

Select type & size
Open dropdown icon
share badge image

<a href="https://goodpods.com/podcasts/aalto-leaders-insight-26248/aivotutkija-mona-moisalan-vinkki-s%c3%a4hk%c3%b6posti-ja-ts%c3%a4ttikanavat-kiinni-os-7461741"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to aivotutkija mona moisalan vinkki: sähköposti ja tsättikanavat kiinni osaksi päivää on goodpods" style="width: 225px" /> </a>

Copy