
Az élet meg minden
Tóth Szabolcs Töhötöm

1 Listener
All episodes
Best episodes
Top 10 Az élet meg minden Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Az élet meg minden episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Az élet meg minden for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Az élet meg minden episode by adding your comments to the episode page.

#043 Ésik Sándor – A magyar jog sivataga és a Diétás Magyar Múzsa
Az élet meg minden
11/12/21 • 141 min
Bár Ésik Sándor hivatását tekintve ügyvéd, szabadidejében a Diétás Magyar Múzsa „vezérfőszerkesztője” is. A mára több mint 25 ezer követővel rendelkező Facebook-oldal elsősorban véleménycikkeket, gyorselemezéseket, kommentárokat közöl, és az utóbbi pár évben a magyar média sajátos színfoltjává vált.
Az oldal vezérmondata, kritizálva az oly sokat hallott „én nem politizálok” mentegetőzést, így hangzik: „Ha nem politizálsz, mások fognak helyetted. Az ország a tiéd, ha nem jó, te rontottad el.”
Nem nehéz kitalálni, hogy ebben az epizódban politikáról, közéletről, jogállamiságról lesz szó, de talán egy kicsit eltérően a megszokottól. Egy olyan emberrel beszélgetek ugyanis ezekről a témákról, aki a politikai adok-kapokot Magyarország egyik legismertebb „erős emberének” boszorkánykonyhájában tanulta.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/043-esik-sandor-podcast/
Időkóddal ellátott tartalmi kivonatot ennek a dokumentumnak a végén is találsz.
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
Tartalmi kivonat időkódokkal
A műsorba dinamikusan beillesztett szponzori üzenetek, hirdetések miatt az alább jelzett időkódok 30-60 másodperccel elcsúszhatnak.
[00:05:01]
Az egyre nagyobb fokozatba kapcsoló magyar törvénygyár: elképesztő mennyiségű jogszabály a Magyar Közlönyben évről évre. A magyar jogrendszer szétzilálása, a rendszerváltás megelőző, más szempontból nem normális állapot.
[00:12:20]
Miért nem működik tőlünk nyugatabbra a magyar ügyvéd „skillsetje”? Lexikális tudás esetmegoldás helyett és a gyorsan avuló magyar jogszabályok. A pillanatnyi egyéni érdekek törvényekbe betonozása, a jogbiztonság sérülése. Az előidézett káosz, amelyben egyre erősebbé válik egy sajátos szokásjog: mi ezt nem így szoktuk.
[00:19:08]
A jogrendszerbe vetett bizalom megrendülése: a hosszú távú tervek, gondolkodás ellehetetlenítése.
[00:23:46]
Amikor maga a végrehajtó hatalom nem hajlandó végrehajtani: a börtönkártérítések felfüggesztésének ügye és a bírósági ítéletek elszabotálása a kormánymédiánál. A bíróság eszköztelensége a végrehajtás kikényszerítésére.
[00:33:03]
Az Amerikából importált jogi megoldások vonzereje: a vadnyugati körülmények között kialakult amerikai joggyakorlat. Az ettől gyökeresen eltérő magyar joghagyomány, a Habsburgok korában gyökerező etatista berendezkedés.
[00:37:06]
A rendszerváltás után megváltozott magyar joghelyzet. Dolgok, amiknek nem tud értéket adni a bíróság, mert még mindig gyanús sok pénzt keresni.
[00:41:53]
A jogbiztonság szétrombolásának következményei: az út, amelynek végén a felhergelt tömeg és a nyilvános akasztások sejlenek fel. A politika felelőtlensége a büntetőtörvények állandó szigorításának kampányával – holott nem ezen múlik a hatékony bűnüldözés. A jog, mint varázslat és az emberek csodavárása ezzel kapcsolatban.
[00:52:13]
A „lábon kihordott államcsőd”, amikor az állam nem, vagy egyre kisebb hatékonysággal látja el feladatait. A klasszikus, a Bach-korszakban megszervezett magyar bürokrácia, hivatalnokrendszer leépülése.
[01:05:28]
A Diétás Magyar Múzsa története.
[01:10:03]
Ésik Sándor napokban megjelent könyve, megírásának históriája. Az „én nem foglalkozom a politikával” tarthatatlansága. A politikai tudatosság hiánya Magyarországon.
[01:20:13]
Egy generáció késői politikai öntudatra ébredése: a 2008-as világválság, és az eszmélés, hogy a politika bőrükre megy. A Boomer generáció térnyerése és az érzés, hogy mindent az idősebbek fognak eldönteni helyettük: a jövő generációs háborúi.
[01:28:42]
Ez a konfliktus másképpen Magyarországon. Márki-Zay Péter és története, amivel sokan a rendszerváltás utáni időkben a versenyszférában „ellevő”, de a politikai pozíciókat nem szerző generáció azonosulni tud. A szabadulástörténetek népszerűsége és mitológiája.
[01:38:35]
Ésik Sándor nyíregyházi gyökerei. A nyíregyházi „girosz”. Édesanyja kutatása a családokban továbbadott kisnemesi és gazdaszemléletről. Ennek pozitív tanulságai.
[01:48:05]
A politikai „iskola”, amit Ésik Sándor kijárt a helyi erős ember, Helmeczy ...

1 Listener

#010 Wahorn András – Faág, amiről felfelé zuhanhatunk
Az élet meg minden
12/19/18 • 115 min
Képzőművész, zenész, zeneszerző, filmrendező, webdizájner, televíziós showman és még ki tudja hány titulust lehetne felsorolni, hiszen az 1953-ban született Wahorn András egy kicsit reneszánsz ember: sok területen alkotott és alkot, mindenhol, ahol kreativitása vagy csak szabad szelleme megnyilatkozhatott.
Ebben a részben vele beszélgetek nőkről, férfiakról, Amerikáról és Magyarországról, a közmédiáról, politikáról, sorsról és szabad akaratról, és hogy mi értelme van a küzdelemnek, ha saját magunkat sem tudjuk megváltoztatni. (A felvétel pár nappal az MTVA-s tüntetések előtt készült, de a médiáról és közmédiáról elmondottak — sajnos — továbbra is aktuálisak.)
Bár Wahorn András festőként több neves elismerésben is részesült, például 1993-ban megkapta a Munkácsy-díjat, gyaníthatóan a legtöbben a Bizottság együttes frontembereként ismerik nevét, amely zenekar 1983-84-ben – nyugodtan mondhatjuk – Magyarországon zenetörténelmet írt. Legalábbis 2014-ben 20 magyar zenekritikus összeállította minden idők tíz legjobb magyar lemezének toplistáját, és ezen az A.E. Bizottság Kalandra fel című, ‘83-as albuma az első helyre került.
A hazai sikerek ellenére 1991-ben előbb Kanadába, majd később az Egyesült Államokba költözött. Előbb New York-ban élt, majd Los Angelesbe ment, ahol egyebek mellett egy rajzfilmstúdióban dolgozott, illetve 2000-től az Encyclopedia Britannica online vállalkozásának művészeti igazgatója lett.
Tizenhárom év után, 2004-ben visszatért Amerikából, de ezt igazából kétszer tette meg: egyszer úgy, ahogy mindenki más költözni szokott. Egyszer pedig egy televíziós road movie keretében: a 2006-ban műsorra tűzött, Cadillac Drive című sorozatban Wahorn András Fábry Sándorral vezette haza Amerikában hagyott, hat méteres Cadillacjét – Alaszkán és Szibérián át, tizenkét részben.
Aztán 2006-ban gondolt egyet, és házat vett egy kis Heves megyei faluban, Mezőszemerén. Itt látogattam meg és beszélgettem vele én is. De elsősorban nem azokról a dolgokról, amelyeket az imént említettem. Mert Wahorn András azt mondja, egy kicsit unja, hogy mindenki a múltjáról, a Bizottságról vagy a Cadillacről kérdezi. Mert hogy szerinte a jelen mindig érdekesebb.
(És még egy fontos információ: ha valaki a felvételen macskanyávogást vél olykor felfedezni, az nem én vagyok: Andrásék sziámi cicájának nagyon megtetszett az előttem lévő jegyzetfüzetem, amire olykor rátelepedett – az évszámokba olykor ezért zavarodtam bele, nem láttam a papírt a doromboló macskától.)
Szeretnél egy jó könyvet az újságírásról?
Még akad pár példány *a podcast műsorvezetőjének* kézikönyvéből!
ELSŐ LEÜTÉS – A lényegre törő útmutató az írás és újságírás fortélyairól 420 nagyalakú oldalon.
Az interjúkészítésről szóló teljes fejezet INGYEN letölthető!
Részletek és könyvrendelés az Első leütés honlapján.
Linkek a műsorban elhangzó témákhoz
Íme a 20 magyar kritikus és szakíró által összeállított toplista, amelyen az A. E. Bizottság Kalandra fel című 1983-as albuma az első helyen szerepel.
A beszélgetésben említett és a Tengerhajózás című albumon található Emigráns dal.
A Wahorn Andrásról szóló Wikipedia-szócikk.
A beszélgetésben idézett, tíz éve készült interjú Wahorn Andrással a Magyar Nemzetben.
A Klasky Csupo animációs és multimédiás vállalatról szóló szócikk a Wikipedián. (Itt dolgozott Wahorn András Los Angeles-i tartózkodása idején.)
Az Alaszkán és Szibérián keresztüli hazatérést feldolgozó Cadillac Drive című tévésorozat a Youtube-on is elérhető, megnézhető.
Az utolsó „szabad” Szabadfogás a Hír Tv-n, amelyben még szerepelt Wahorn András.
Wahorn András képeit lehet nézegetni egyebek mellett a Pinteresten is.
Műsorjegyzetek
[0:05:51]
Magyarország egyik – szó szerint – legnagyobb képének születése és lassú pusztulása.
[0:06:32]
Kortárs magyar művészeti kiállítás Lyonban.
[0:08:32]
A pár perc alatt elkészült „Fekvő nő telefonnal”.
[0:10:05]
Telefon Aczél Györgynek: engedjék ki Rajk Lászlót is!
[0:11:34]
Per az Artex állami kiállításszervező cég ellen, am...

#066 Weiner Sennyey Tibor – Varázslók a kaptárnál
Az élet meg minden
03/31/24 • 151 min
Weiner Sennyey Tibor költő, író, esszéista és méhész. Most megjelent könyvében gyakorlatilag megírta a méhészet kultúrtörténetét.
A téma első blikkre talán szakkérdésnek tűnhet, de ez a történet a természethez való viszonyunkról is szól. Arról is, hogy mit eszünk ma, mit fogunk enni holnap. Vagyis olyan bagatell kérdésekről, mint például az emberiség jövője.
Ebben az epizódban tehát Weiner Sennyey Tiborral beszélgetek a méhészet művészetéről, a letarolt méhlegelőkről és kert-Magyarország esélyeiről, a tanácstalan császárról, széteső birodalmáról, alkotásról és szabadságról, az életről meg mindenről.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/066-weiner-sennyey-tibor-podcast/
Az időkóddal ellátott tartalmi kivonathoz görgess lejjebb!
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
- Támogatás 1%-os adófelajánlással: https://azeletmegminden.hu/egyszazalek/
Tartalmi kivonat időkódokkal
A műsorba dinamikusan beillesztett szponzori üzenetek, hirdetések miatt az alább jelzett időkódok 30-60 másodperccel eltolódhatnak.
[00:04:50] A méhmaszkot viselő gombasámán, a méhészet történetének kezdetei.
[00:12:39] A méhész, mint valamiféle ördöngős figura, aki világok határán tevékenykedik.
[00:18:31] Tibor „méhészkarrierjének” kezdetei és a rátestált méhcsaládok. Az összeolvasott tudás és szakértelem.
[00:24:25] Verse, amely ezekről a kezdetekről szól: Az öreg méhész füstölője.
[00:25:35] Mit jelent, hogy „sírnak a méhek” vagy az, hogy „megbeszélni a méhekkel?”. Méhek és ember bensőséges kapcsolata.
[00:32:01] Méz: az ősi pszichadelikum és szuperélelmiszer.
[00:34:04] A cukor uralma a mai ember felett (hogyan tér el ettől a méz?)
[00:44:58] Mit tanult Tibor a méhektől? A méhészek rejtett hálózata.
[00:47:01] A családtörténet, amelyben magyar főnemesek és zsidó polgárok találkoznak. Ahogy Auschwitz és a Gulag történelmi traumái is.
[00:53:38] Internátus Csermajorban: élet a tejesek „Sárospatakján”. Küzdelem a személyes szabadság megőrzéséért.
[01:00:27] A tudatos álmodás technikája és a megálmodott versek.
[01:09:46] A nagy utazás: Egy táncosnő és Indonézia.
[01:14:59] Jáva és Bali, és a költészet mint jóga.
[01:19:18] Hamvas Béla és géniusz elmélete.
[01:23:03] Egy gyerekkori történet Petőfi verseivel. Hogyan kellene tanítani a költőket?
[01:27:38] A Füsti fecske című, meghatározó vers.
[01:34:08] Az esszé, mint kedvenc megjelenési forma.
[01:36:12] Mi az a méhes? Miért szakrális tér is egyben?
[01:38:44] Hamvas Béla És Weöres Sándor barátsága és munkásságuk.
[01:46:29] Bekapta-e Weiner Sennyey Tibor is azt a bizonyos „Hamvas-féle ezoterikus legyet”? Ismeretség Szepes Máriával.
[01:53:18] Hogyan képzeljük el Tibor „méhesét”?
[01:56:10] Apiterápia: gyógyítás a méheseben és a méhekkel. Rövid kitérő a klasszikus méhészkedés történetére Arisztotelésztől napjainkig.
[02:02:10] Méhészkedés és világkrízis: miért pusztulnak a méhek napjainkban?
[02:14:14] Monokultúra és kert-Magyarország. Hogyan szerezzük vissza a kontrolt élelmiszereink felett?
[02:24:48] A kudarcot vallott császár története és az otthoni rendrakás szükségessége a jó uralkodáshoz.

01/17/20 • 98 min
Bodoky Tamás és csapata az Átlátszó tényfeltáró portálon a magyar elit homályos ügyeit hozza napvilágra – már hosszú évek óta. Csakhogy az ehhez szükséges adatokhoz hozzáférni mind nehezebb újságírói feladat, miközben egyre nagyobb az ügyeket szándékosan elfedő zaj.
Igaz, már az Átlátszó indulása sem volt sétagalopp.
Ebben az epizódban tehát Bodoky Tamás újságíróval beszélgetek az általa alapított tényfeltáró portálról, a Las Vegasban és Dubajban feltűnő honvédségi repülőkről, magyar oligarchákról, álhírekről és lejáratókampányokról, valamint arról, miért éri meg minderről írni akkor is, amikor úgy tűnik, ennek az egésznek szinte semmi következménye nincs.
Az 1971-ben született Bodoky Tamás a biotechnológiáról nyergelt át az újságírásra a kilencvenes évek közepén.
Ez az időszak volt egyben az internet ős- és hőskora, amelyből Magyarországon Bodoky Tamás derekasan kivette részét: kezdetben informatikai újságíróként ismertette meg a nagyközönséget az új technológiával, így azonnal érzékelte, milyen az, amikor a korabeli internetszolgáltató tisztességtelen eszközökkel próbálja meg monopóliumát megőrizni.
Dolgozott a Magyar Narancsnál, az Index elődjénél, az Internettónál,
az Indexnél. Az utóbbinál már gazdasági és politikai ügyekben oknyomozó
tényfeltáró újságíróként tevékenykedett.
Több rangos hazai újságíró díj elnyerését követően 2011-ben alapította meg az Átlátszó tényfeltáró portált, amely azóta is rendszeresen rukkol elő fontos ügyeket felderítő cikkekkel.
A portál keretei között működik a MagyarLeaks, amelyen, titkosított csatornán keresztül dokumentumokat, információkat lehet az Átlátszó.hu munkatársainak kiszivárogtatni.
Ugyanígy az Átlátszó működteti a KiMitTud nevű szolgáltatást, amely megkönnyíti, hogy akár jogi kérdésekben kevésbé járatos állampolgárok is sikerrel igényeljenek közérdekű adatokat a magyar hivataloktól.
Linkek a műsorban elhangzó témákhoz
Bodoky Tamás Wikipédia-oldala.
Az Átlátszó tényfeltáró portál.
Túlkapások – Bodoky Tamás könyve a 2006-os rendőri atrocitásokról.
- A könyvnek a Fidesz EP-képviselői által szervezett bemutatója 2009-ben az Európai Parlamentben, Strasbourgban.
Az epizódban említett cikkek, műsorok, interjúk
- Átlátszó Best of 2019
- Átlátszó Best of 2018
Cikk a magyar légierő gépeinek egzotikus útjairól:
- Az Átlátszó tényfeltáró cikke;
- Sajtóklub, 2018. október 1.: ebben az adásban vélekednek kormánypárti újságírók az Átlátszó jachtos sztorijáról úgy, hogy az külföldi titkosszolgálati akció.
Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán:
- Az Átlátszó tényfeltáró cikke;
- A Flightradar repülőfigyelő oldal;
- Orbán Viktor interjúja a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, amelyben a yachtos sztori után „fogadjistent” helyez kilátásba (az interjú leirata);
- Lebukott a főszerkesztő: az Origo lejárató cikke a Sargentinivel készült selfie apropóján.
Korábbi, hivatkozott interjúk Bodoky Tamással:
- Bodoky Tamás és a magyar Wikileaks (Mindennapi)
- „Egyértelmű volt, hogy ezt akarom csinálni” (MODEM)
Példák az említett drónvideókra:

#051 Nádasdy Ádám – Dante a spájzban
Az élet meg minden
07/09/22 • 153 min
Életközepi válság, pokoljárás, a mélypont ünnepélye. Ezek a kifejezések a mai népszerű pszichológia szótárában is kiemelt fogalmak. No de hogy volt ezzel a középkorban Dante, akinek remekműve a világirodalom legismertebb pokolraszállása?
Sok minden más mellett erről beszélgetek ebben az epizódban Nádasdy Ádám nyelvésszel, költővel és műfordítóval, akinek Dante-fordítása valóságos bestseller lett Magyarországon.
Úgyhogy a Komédia apropóján lesz most szó történelemről, irodalomról, nyelvről és politikáról, katolicizmusról és homoszexualitásról, a szép hűtlenekről, az életről meg mindenről.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/051-nadasdy-adam-podcast/
Időkóddal ellátott tartalmi kivonatot ennek a dokumentumnak a végén is találsz.
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
- Támogatás 1%-os adófelajánlással: https://azeletmegminden.hu/egyszazalek/
Tartalmi kivonat időkódokkal
A műsorba dinamikusan beillesztett szponzori üzenetek, hirdetések miatt az alább jelzett időkódok 30-60 másodperccel eltolódhatnak.
[00:05:04] A Komédia eleje, első sora, első sorai. Mit jelent az életünk útjának felén? Ugyanaz, mint a mai életközepi válság? Az életünk, mint sztori, narratíva.
[00:13:42] Dante és az indiánok. Az indiánok és Nádasdy Ádám.
[00:16:54] Miért kellett Danténak menekülnie Firenzéből? A kor pártpolitikája és Dante ellenségei a pokolban.
[00:25:25] Milyen nyelven íródott az Isteni színjáték? Érti-e egy mai olasz? Miért fordította Nádasdy Ádám rímek nélkül Dante művét?
[00:37:59] Alapos jegyzetek Nádasdy fordításában: a két enciklopédista találkozása.
[00:44:22] Miért helyezte Dante a pokolba saját tanítóját? Hogyan viszonyult a melegekhez?
[00:58:20] Nádasdy Ádám katolikussága és melegsége. Miként egyeztethető ez össze?
[01:06:16] Miért ennyire izgalmas a ma emberének a középkori ember világképe, gondolkodása, univerzuma?
[01:16:08] Kellett-e helyesírást is alkotnia Danténak? A különféle nyelvek helyesírási szótárai - ezek filozófiája.
[01:23:17] A magyar helyesírásreform és a határon túli magyarok. A különírás és egybeírás borzalmai.
[01:32:10] Az angol és amerikai szabályzatok. A brit konzervativizmus és pozitívumai – nem csak a helyesírásban.
[01:38:06] A Kálmán Lászlóval vezetett nyelvi rádióműsor tapasztalatai. A finnugor nyelvrokonság. Magyar, zsidó, perzsa és indiai honfoglalás-történetek.
[01:47:04] Nádasdy Ádám német (prágai) gyökerei, ősei története. Első angoltanára. A nyelvkönyvek politikája.
[01:57:14] A magyar nyelvtan és tanításának iskolai borzalmai. Hogyan lehetne másképpen?
[02:13:18] Miért kezdte lefordítani a Komédiát Nádasdy Ádám? Mi volt a késztetés?
[02:20:39] Nyelv és politika Magyarországon.
[02:30:15] Nádasdy egy verse, a Kifosztás után.

#058 Szőnyi Ferenc – A versenygép
Az élet meg minden
03/31/23 • 130 min
Részben anyagi és magánéleti gondok elől futott, biciklizett és úszott világgá – jobban mondva a világba Szőnyi Ferenc. Pedig olyan környezetben nevelkedett, ahol kerékpárral maximum a szomszéd faluba volt szokás áttekerni, és igazából úszni is csak első, nemzetközi triatlon versenye előtt pár héttel tanult meg.
Ebben az epizódban tehát vele beszélgetek elképesztően hosszú távokról, rendhagyó edzésprogramokról, a vasember diétájáról, a Himalájában megtalált csendről és alázatról, valamint arról, mi táplálja benne a győzni akarást.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/058-szonyi-ferenc-podcast/
Időkóddal ellátott tartalmi kivonatot ennek a dokumentumnak a végén is találsz.
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
- Támogatás 1%-os adófelajánlással: https://azeletmegminden.hu/egy-szazalekos-adofelajanlas/
Tartalmi kivonat időkódokkal
[00:06:21] A nagyapa kerékpáros utazása, ami családi legendává lett.
[00:10:16] A háztáji és az ezzel járó rengeteg fizikai munka falun a 70-es, 80-as években és egy nyeremény története.
[00:15:03] A „gumizás” és a rendszerváltás hajnala.
[00:19:26] A divátáru-kereskedés virágkora és bukása.
[00:24:37] Szőnyi Ferenc házasságon kívüli gyermeke, kalandjai nőkkel, kapcsolata Szilviával és az „alfahím” mentalitás.
[00:27:52] Újrakezdés: építőipar.
[00:31:18] Hullámvölgy 2001-ben, egy sport pályafutás első lépései.
[00:34:28] A nagypapa biciklis útjának megismétlése rekordkisérlettel.
[00:45:04] Újabb üzleti kudarcok – a sport, mint menekülés.
[00:50:39] Az első nagy futóverseny, Csákvár, majd a triatlonozás kezdetei.
[01:02:24] Az ultraversenyek rendszere és távjai, a mexikói tízszeres Ironman verseny.
[01:07:38] A Racemachine név története.
[01:10:04] A stressz, a versenyzési kényszer és Szőnyi Ferenc sport pályafutása.
[01:15:08] Edzésprogram a kőműves meló mellett.
[01:16:38] Ultraversenyek és állóképesség: orvosi csoda?
[01:21:27] Amikor kinyílt az ácsi Szőnyi Feri előtt a világ. Utazások a versenyzés mellett, előtt és után.
[01:27:18] A házasság lezárása és a La Ultra verseny.
[01:36:00] Táplálkozás a magashegyi futóversenyeken.
[01:47:52] Mi hajtja Szőnyi Ferencet a verseny legnehezebb pillanataiban? Hogyan jut túl a holtponton?
[01:50:05] Verseny és harc, kíméletlenség és fair play. Szőnyi Ferenc sérülése.
[01:55:57] Milyen érzés a Himalajában egyedül éjszaka? Misztikus élmények Indiában.
[02:03:32] A versenyzés, mint közös öröm, nagy utazás.

#033 Képes Gábor – Kapudrog az informatikai forradalomhoz
Az élet meg minden
11/24/20 • 140 min
Ebben az epizódban Képes Gábor informatikatörténésszel, költővel, muzeológussal beszélgetek a kapudrogról, ami katalizálta a számítástechnika forradalmát, játékról és játékos elmékről, sajátos szubkultúrákról, robotokról és űrodüsszeiáról, és arról, mi történik a mélyben ha megérkezik a barlangkutató.
Mert hogy a komputer és a videojáték ma már kultúránknak meghatározó része – különösen egy olyan világjárvány idején, ahol sokak számára egyre inkább a képernyő és a billentyűzet jelenti a kapcsolatot a külvilággal.
De lesz még szó versenyről, szolidaritásról, zombifilmekről, utópiákról és disztópiákról, a járványidők magányáról és persze versekről is.
Az 1980-ban született Képes Gábor személyében nem is találhattam volna jobb beszélgetőtársat ezekhez a témákhoz. Hiszen muzeológusként informatikatörténet a szakterülete, éveken át a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum számítástechnikai gyűjteményének kurátora volt.
Nem mellesleg szerelmese a 70-es, 80-as évek számítástechnikai relikviáinak. Ahogy az ebben az időben készült olasz horrofilmeknek is. No és mindemellett költő és ír science fictiont is.
Linkek a műsorban elhangzó témákhoz
(Az epizód időrendiségét követve)
- Képes Gábor a Wikipédián (a szócikkben részletes életrajz és linkek)
Olasz horror
Filmrendezők, zeneszerzők és említett műveik
- Ruggero Deodato
- Riz Ortolani (zeneszerző)
- Profondo Rosso (bolt)
- Dario Argento
- Luigi Cozzi
- Umberto Lenzi
- giallo (műfaj)
- canzone (műfaj)
- Lucio Fulci
Említett filmek, filmesek még
A számítógép-forradalom és magyar vonatkozásai
Említett intézmények, kiállítások
A 2010-es Űrhódító című kiállítás
A szegedi
Informatika történeti kiállítás
- Pixelhősök (Beregi Tamás művészettörténész könyve)
Neumann János Számítógép-tudományi Társaság
MTA Kibernetikai Kutatócsoport
Az egykori Bölcsészettudományi informatika program
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Elhangzott nevek
- Ralph H. Baer
- John Conway (Életjáték)
- Herman Goldstine
- Jánosi Marcell (Képes Gábor tanulmánya)
- Kovács Győző
- Kovács Mihály (Képes Gábor tanulmánya)
- Marina von Neumann Whitman
- Neumann János
- Németh Pál
- Rényi Gábor

#045 Máté Gábor – Kitérő az alvilágba
Az élet meg minden
12/31/21 • 68 min
Máté Gábor életútjának felén egy nagy sötétlő erdőbe jutott, ahonnan a kiutat a nyugati világ talán egyik legreménytelenebb helyén találta meg: a középosztály háziorvosából a hajléktalanoknak és drogosoknak menedéket nyújtó „Portland Hotel” doktora lett, a kanadai Vancouverben.
És így a különféle függőségek kezelése később szakterületévé vált.
Tapasztalatairól, meglátásairól és egyben saját belső útjáról négy sikerkönyvet is írt, amelyek nem csak angol nyelvterületen lettek bestsellerek: munkáit mára több mint huszonöt nyelvre fordították le, így magyarra is.
Ebben az epizódban tehát Máté Gáborral beszélgetek gyerekkori traumákról, stresszről, függőségről és fájdalomról, pokolról és az onnan való szabadulás lehetőségéről.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/045-mate-gabor-podcast/
Időkóddal ellátott tartalmi kivonatot ennek a dokumentumnak a végén is találsz.
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
Ha tetsztett ez az epizód
ezek a részek is érdekelhetnek még:
- #036 Ferber Katalin – Zsebében nem volt napsugár
- #021 Orvos-Tóth Noémi – Örökölt sorsunk, eltitkolt történeteink és a magunkba zárt huszadik század
Tartalmi kivonat időkódokkal
A műsorba dinamikusan beillesztett szponzori üzenetek, hirdetések miatt az alább jelzett időkódok 30-60 másodperccel eltolódhatnak.
[0:05:33] Milyen negyed Vancouverben a Downtown Eastside? Miért nevezi Máté Gábor Dante poklának? Mit keresett, kikkel foglalkozott ott?
[0:13:09] Függőség a „polgári” világban: beszélhetünk-e addikciós járványról? Voltaképpen mi az a függőség?
[0:16:44] Honnan a bennünk lévő fájdalom, amit függőséggel enyhítünk? Máté Gábor és édesanyja a gettóban a háborús Budapesten.
[0:22:15] A szülők stresszének hatása a gyerekekre.
[0:25:19] Akut stressz és krónikus stressz: az érzelmek miatt kialakuló, de nem tudatosított stressz.
[0:28:45] A stressz, fájdalom és addikció összefüggései.
[0:33:35] Halálos betegek a palliatív osztályon: milyen mulasztásukat sajnálták a legjobban életük végén? Az igazi valónktól való „elkapcsolódás” következményei.
[0:41:45] A szenvedéseink egyben útjelző táblák? Eligazítanak, és tanulhatunk belőlük?
[0:46:48] A stressz és az érzelmek szerepe bizonyos betegségek kialakulásában.
[0:53:09] Máté Gábor disszidálásának és orvosi pályájának története, a hivatásválasztás mozgatórugói.
[0:56:55] Lehetséges a visszakapcsolódás valódi magunkhoz? A pokoljárás szükségessége.
[1:02:00] A trauma bölcsessége című film. Milyen bölcsesség van a traumában?
[1:05:45] Aki most indul el a fájdalmainak megismerése, azonosítása útján, hogy kezdjen ehhez neki?

#057 Vörös Szabolcs – Tömegsír a Shakespeare utcában
Az élet meg minden
02/24/23 • 123 min
Egy éve tart szomszédunkban egy olyan borzalom, amelyre Európában a II. Világégés óta nem volt példa. Erről a háborúról beszélgetek most Vörös Szabolcs újságíróval, aki évek óta a helyszínen is követi az ukrajnai eseményeket.
Nemrég tért haza például az ukrajnai front egyik legkeményebb szakaszáról, Bahmutból. Őt kérdezem tehát az orosz villámháborús tervek kudarcáról, az ukrajnai tömegsírokról, becsvágyról és félelemről, valamint kompország felgyújtott kikötőjéről.
Műsorjegyzetek
A részletes műsorjegyzeteket (linkeket cikkekhez, könyvekhez, filmekhez és sok egyébhez) itt találod a műsor honlapján:
https://azeletmegminden.hu/057-voros-szabolcs-podcast/
Időkóddal ellátott tartalmi kivonatot ennek a dokumentumnak a végén is találsz.
A műsort itt is megtalálod
- honlap: https://azeletmegminden.hu/
- Facebook: https://www.facebook.com/azeletmegminden/
- Instagram: https://www.instagram.com/azeletmegminden/
- Hírlevél: https://azeletmegminden.hu/hirlevel-feliratkozas/
- Patreon (a műsor támogatása): https://www.patreon.com/azeletmegminden
- Támogatás 1%-os adófelajánlással: https://azeletmegminden.hu/egyszazalek/
Tartalmi kivonat időkódokkal
[00:04:52] Pete Reed története. Csalóka veszélyérzet vagy ennek hiánya a fronton.
[00:10:29] Bombabecsapódás Vörös Szabolcsék autója mellett – intenzív tüzérségi tűz Bahmutban. Mi folyik ebben a szétlőtt városban valójában?
[00:15:38] A Wagner-csoport és vezetője az ukrajnai harcokban.
[00:22:40] Látogatás harcoló ukrán egységeknél. Hogyan jut ki oda egy magyar riporter?
[00:32:21] Sajtófotók, mint érzékeny információk a frontról: van-e cenzor, mire kell ügyelni?
[00:36:27] Hogyan fogadják az ukrán katonák a magyar újságírókat?
[00:41:23] Magyar közösségi támogatás ukrán katonai alakulatoknak.
[00:51:03] Mi lehet a célja a magyar diplomácia oroszpártiságának?
[00:57:06] Az orosz hadsereg kudarca Ukrajnában.
[00:59:26] Az elmaradt virágeső. Hogyan nézhette be ennyire Ukrajna megtámadását az orosz vezetés?
[01:04:50] Orosz nyelv és orosz nemzettudat.
[01:08:36] Tömegsírok Bucsában és Izjumban, az orosz háborús bűncselekmények.
[01:13:11] Magyar kommentelők, magyar konteók.
[01:23:50] Vörös Szabolcs, a fotós.
[01:29:04] Mi vonzza Vörös Szabolcsot a háborús témákban?
[01:38:50] Ki az a fixer, miért van rá szüksége az újságírónak?
[01:44:44] Vörös Szabolcs az Origónál, amely „színvonalához méltatlannak” ítélte cikkeit.
[01:54:59] Miért nem tudósít a front orosz oldaláról is Vörös Szabolcs?

#025 Zoltán Gábor – A vadászfalka elszabadulása, nyilas orgia Budán és a nálunk lapuló benzines palack
Az élet meg minden
02/24/20 • 145 min
Zoltán Gábor évek óta kutatja a XII. kerületi nyilasok történetét. A pár hónapig tartó rémuralmat. A kultúra elleni lázadást, amely az együttélés évezredes normáit rombolta szét.
Orgia. Az író ezzel a szóval jellemzi ezt az elszabadulást. Orgia, amelynek következményei a mai napig roncsolják a magyar társadalmat.
E roncsolásnak csak egyik, látható része az utóbbi hetekben témává vált Pokorni-sztori a nyilas nagyapáról, amely történet természetesen az interjúban is szóba kerül (ahogy a Térey-ösztöndíj visszautasítása is).
Mert vannak itt mélyebb dolgok. Nagyobb, megoldatlan ügyek. Miközben mindenkinél ott lapul a benzines palack.
És körülöttünk ismét egyre több a tűzgyújtó.
Beszélgetésünk kiindulópontja így múltbeli esemény: az 1944. októberében lezajlott nyilas hatalomátvétel és az azt követő budapesti történések. De nagyon hamar a legkülönbözőbb területekre kalandozunk: társadalomlélektan, tömegpszichológia, kultúra, irodalom és persze politika. A mai koroké is.
Az 1960-ban született Zoltán Gábor író, rendező, dramaturg, szerkesztő az utóbbi években leginkább a korszakot feldolgozó könyveiről, írásairól ismert: bár korábban — más témában — négy könyve is megjelent, a 2016-os Orgia című regényének, majd a 2018-ban Szomszéd címmel kiadott esszéregényének a nyilasterror a központi témája.
Rangos elismerései között szerepel a Bródy Sándor-díj, a Látó-nívódíj és a 2016-ban az Orgia című regényéért kapott Déry Tibor-díj.
Tehát ebben az epizódban Zoltán Gáborral beszélgetek a terror természetrajzáról, a ragadozók elszabadulásáról, a mai utcákat járó, de közben 1944-ben kalandozó íróról, az életről, meg mindenről.
Legfontosabb linkek a műsorban elhangzó témákhoz
Zoltán Gábor a Wikipedián.
Megjelent könyvei:
- Szomszéd – Orgia előtt és után (2018)
- Orgia (2016)
- Fekete bársony (2006)
- Szőlőt venni (2001)
- Erények könyve (1999)
- Vásárlók könyve (1997)
Történelemi háttér
- A beszélgetésben említett hungarista filmhíradó a nyilas hatalomátvételről.
- Az 1944-es kiugrási kísérlet és nyilas hatalomátvétel összefoglalója a Wikipédián.
Műveikkel említett szerzők
- Elias Canetti: Tömeg és hatalom
- Kertész Imre: Sorstalanság
- Sigmund Freud: Rossz közérzet a kultúrában
- Mérei Ferenc: Közösségek rejtett hálózata
Az epizódban említett újságcikkek
- Rab László tanulmánya Mozgó Világban arról, hogy Pokorni Zoltán kerületi polgármester nagyapja, Pokorni József a kerületi nyilas rémtettek egyik kulcsfigurája volt.
- Vargha János írása az Élet és Irodalomban a Nuszbaum nőverekről, akiket Pokorni József, illetve felesége adott rendőrkézre.
A témában említett további szerzők
- Theodor Adorno (filozófus)
- Tadeusz Borowski (író)
- Jean-Pierre Derriennic (Polgárháborúk című könyve könyve magyarul)
- Gazdag József
- W. G. Sebald
A XII. kerületi nyilas vérengzések említett helyszínei:
- Alma utca 2.: zsidó szeretetház, amelynek lakói és személyzete közül 71 embert gyilkoltak meg ...
Show more best episodes

Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Az élet meg minden have?
Az élet meg minden currently has 76 episodes available.
What topics does Az élet meg minden cover?
The podcast is about Society & Culture, Interview, Documentary, Podcasts, Self-Improvement and Education.
What is the most popular episode on Az élet meg minden?
The episode title '#043 Ésik Sándor – A magyar jog sivataga és a Diétás Magyar Múzsa' is the most popular.
What is the average episode length on Az élet meg minden?
The average episode length on Az élet meg minden is 128 minutes.
How often are episodes of Az élet meg minden released?
Episodes of Az élet meg minden are typically released every 32 days, 19 hours.
When was the first episode of Az élet meg minden?
The first episode of Az élet meg minden was released on Jun 3, 2018.
Show more FAQ

Show more FAQ