
Dinosaurerne
11/23/23 • 57 min
1 Listener
Previous Episode

Galskab og gennembrud i medicin
Vi skal ikke langt tilbage i historien før det at blive syg var nær en dødsdom. For selvom medicin har eksisteret i tusindvis af år, så har den faktisk kun virket i ca. 100 år. Og vejen dertil, den er belagt med vanvittige forsøg! Gæst: Klaus Larsen. Vært: Huxi Bach.
Next Episode

Masse
Uden masse ville du ikke eksistere. Alt stof i universet ville bevæge sig med lysets hastighed og aldrig stoppe og alt ville være en vanvittig suppe af lys. Så vi sender en lille tak til Higgs-partiklen og den stærke kernekraft, som giver os masse! Vært: Huxi Bach. Gæst: Martin Rosenlyst Jørgensen.
If you like this episode you’ll love
Episode Comments
Generate a badge
Get a badge for your website that links back to this episode
<a href="https://goodpods.com/podcasts/ubegribeligt-218694/dinosaurerne-37513682"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to dinosaurerne on goodpods" style="width: 225px" /> </a>
Copy