Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
The Life After - podcast - Louise Sparf

Louise Sparf

Explicit content warning

09/26/22 • 50 min

The Life After - podcast

“Jeg er energi” svarer Louise Sparf når hun bliver spurgt om hvem hun er. Og så er vi igang. Emnet er mennesker og energi. Glæden ved livet og det at gå på arbejde. Modet der skal til for at slippe det vi kender, at følge sit hjerte og tage de konskvenser som der følger med.

Et fantastisk afsnit, som i den grad sætter en retning på fremtidens agenda som for nogle er tiden nu.

Et skønt afsnit med kant og kærlighed.

plus icon
bookmark

“Jeg er energi” svarer Louise Sparf når hun bliver spurgt om hvem hun er. Og så er vi igang. Emnet er mennesker og energi. Glæden ved livet og det at gå på arbejde. Modet der skal til for at slippe det vi kender, at følge sit hjerte og tage de konskvenser som der følger med.

Et fantastisk afsnit, som i den grad sætter en retning på fremtidens agenda som for nogle er tiden nu.

Et skønt afsnit med kant og kærlighed.

Previous Episode

undefined - Mette Dahl Juelner

Mette Dahl Juelner

Vi sætter fokus på vigtigheden af kernefortællinger når Mette Dahl Juelner er med på “The Life After”. Mette har haft en spændende karriere indenfor medieverdenen, men er også selvstændig rådgiver og hjælper virksomheder med at skabe deres DNA igennem stærke kernefortællinger

“En kernefortælling giver ro i en organisation for den skaber retning og derved overskud” siger Mette. En stærk energikilde, som vi alle kan have gavn af. Uanset om det er vores personlige fortælling om os selv, til os selv, eller om det er en virksomhed.

En inspirerende samtale som i den grad sætter tankerne i gang.

Next Episode

undefined - Thomas Berg Nielsen

Thomas Berg Nielsen

Vi skal revolutionere vores skole og uddannelsessystem siger Thomas Berg Nielsen på det nyeste afsnit på The Life After. Jeg er en empatisk rebel da jeg tror på vi skal forandre verden igennem hjertet.

“Jeg fik nok at være i mit hamsterhjul og derfor traf jeg en beslutning om at ville mere. Jeg ville gøre en større forskel for de kommende generationer end blot at være skoleleder”.

Skolesystemet har skabt “møtrikker” og har glemt at det er børn og dermed mennesker. Det gør ganske enkelt børnene syge og skaber dyb mistrivsel. Vi arbejder altså kun med den ydre verden (det vi kan måle og veje) og intet med den indre verden (kærligheden til sig selv).

En smuk og meningsfyldt samtale der giver muligheder for gode refleksioner.

Episode Comments

Generate a badge

Get a badge for your website that links back to this episode

Select type & size
Open dropdown icon
share badge image

<a href="https://goodpods.com/podcasts/the-life-after-podcast-465172/louise-sparf-62793604"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to louise sparf on goodpods" style="width: 225px" /> </a>

Copy