Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Suolapärskeitä

Suolapärskeitä

Baltic Sparkles

"Kastumisen ja vilustumisen jalo taito, matkalla verkkaisesti ei-minnekään suurilla kustannuksilla" - kipparin ja förstin mietteitä purjehtimisesta ja kulkeilla olosta sekä haaveita suurista vesistä.
Share icon

All episodes

Best episodes

Seasons

Top 10 Suolapärskeitä Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Suolapärskeitä episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Suolapärskeitä for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Suolapärskeitä episode by adding your comments to the episode page.

Suolapärskeitä - Tuulen voimalla ilmaiseksi - vai miten se menee?
play

04/04/25 • 27 min

Sanotaan, että purjehdus on maailman kallein tapa liikkuaeteenpäin ilmaiseksi. Mutta mitä se oikeasti maksaa? Mistä kustannukset koostuvat ja onko jossain säästökohteita? Kapu ja försti laskivat nykyisen veneen ylläpito kustannukset ja yhden purjehduspäivän hinnan. Onko veneenomistamisessa Suomessa mitään järkeä?

Jäitkö kaipaamaan lisää? Seuraa meitä ⁠⁠⁠instassa⁠⁠⁠ tai facebookissa ja lue juttuja ⁠⁠⁠blogista⁠⁠⁠!

bookmark
plus icon
share episode
Suolapärskeitä - Ei me voida ostaa purjevenettä
play

03/06/25 • 29 min

Voiko purjehduksen noin vain aloittaa, vaikka ei olisi koskaan keikkunut optimistijollassa? Millaisella veneellä kannattaisi aloittaa ja miksi?

Tässä jaksossa kippari ja försti muistelevat purjehduksen aloittamista pienten lasten kanssa pikkuruisessa veneessä. Lisäksi pohditaan sitä, mitä tapahtuu pienille veneille ja purjehdukselle jos ensivene ja sen myötä kynnys aloittaa kasvaa liian isoksi.

Jäitkö kaipaamaan lisää? Seuraa meitä ⁠instassa⁠ ja lue juttuja ⁠blogista⁠!

bookmark
plus icon
share episode
Suolapärskeitä - On vain kahdenlaisia purjehtijoita
play

02/19/25 • 18 min

On purjehtijoita, jotka ovat ajaneet kiville ja sitten on purjehtijoita, jotka eivät ole vielä ajaneet kiville.

Tässä jaksossa kippari ja försti käyvät läpi noloimman tapahtuman purjehdusurallaan: mitä oikein tapahtui ja miksi? Missä kartta oli? Ja miten tästä eteenpäin?

Jäitkö kaipaamaan lisää? Seuraa meitä instassa ja lue juttuja blogista!

bookmark
plus icon
share episode
Suolapärskeitä - Kapteeni käskee - ja miehistö kysyy miksi
play

03/20/25 • 22 min

Kuka määrää ja mistä, kun perhe lähtee purjehtimaan? Virallisesti kippari on aluksen päällikkö, mutta voiko vastuuta jakaa – ja miten se onnistuu ilman, että purjehdusretki muuttuu merelliseksi perheterapiaksi?

Mitä tehdä, kun kippari tietää, että sää muuttuu rajuksi ja suojasatama on fiksuin valinta, mutta miehistö haluaa silti sitkeästi Utöhön? Miten yhdistetään turvallisuus, hyvä tunnelma ja kaikkien toiveet niin, että perheloma ei muutu myrskyksi jo ennen kuin tuulet yltyvät?

Tässä jaksossa puhumme kipparin roolista perheveneessä, päätöksenteon haasteista ja siitä, miten navigoida selville vesille toiveiden ristiaallokossa.

Jäitkö kaipaamaan lisää? Seuraa meitä ⁠⁠instassa⁠⁠ ja lue juttuja ⁠⁠blogista⁠⁠!

bookmark
plus icon
share episode
Suolapärskeitä - Satamabingo

Satamabingo

Suolapärskeitä

play

04/17/25 • 41 min

Suolapärskeitä -podcastiin saadaan ensimmäinen vieras, kun kipparin ja förstin seuraan liittyy gasti E pelaamaan Top5-satamapeliä. Kaikki kolme osallistujaa ovat tehneet listan viidestä suosikkisatamasta. Jokaiselle valinnalle on lyhyet perustelut ja jokaisesta satamasta kerrotaan myös muistoja ja tarinoita.
Mikä ihme on roskapönttö-örvelösatama ja miksi roskien vienti siellä oli niin tavattoman vaikeaa? Entä missä ihastellaan rappioromantiikkaa ja laivoja upottavia kummituksia? Missä saaressa larpataan mökkeilyä rantasaunan terassilla?

Tule mukaan pelaamaan!

Jäitkö kaipaamaan lisää? Seuraa meitä ⁠⁠⁠⁠instassa⁠⁠⁠⁠ tai ⁠facebookissa⁠ ja lue juttuja ⁠⁠⁠⁠blogista⁠⁠⁠⁠!

bookmark
plus icon
share episode

FAQ

How many episodes does Suolapärskeitä have?

Suolapärskeitä currently has 5 episodes available.

What topics does Suolapärskeitä cover?

The podcast is about Leisure, Hobbies and Podcasts.

What is the most popular episode on Suolapärskeitä?

The episode title 'On vain kahdenlaisia purjehtijoita' is the most popular.

What is the average episode length on Suolapärskeitä?

The average episode length on Suolapärskeitä is 28 minutes.

How often are episodes of Suolapärskeitä released?

Episodes of Suolapärskeitä are typically released every 15 days, 1 hour.

When was the first episode of Suolapärskeitä?

The first episode of Suolapärskeitä was released on Feb 19, 2025.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments