Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
1 Listener
All episodes
Best episodes
Seasons
Top 10 Skądinąd Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Skądinąd episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Skądinąd for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Skądinąd episode by adding your comments to the episode page.
02/19/23 • 59 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Ewa Pawlik, celebrantka świeckich ceremonii pogrzebowych, założycielka firmy „Pełnia”.
A rozmawiamy o śmierci w nie-religijnym kontekście.
Rozmawiamy także o tym, czym są ceremonie humanistyczne. O różnorodności form, jakie mogą przybierać. O tym, że religia przestaje mieć w dzisiejszym świecie monopol na narrację o sytuacjach granicznych. O potrzebie nowego języka do rozmowy o tych sytuacjach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
03/19/23 • 40 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o mojej nowej książce dla dzieci pod tytułem „Spotkanie z Filozofią”. W drugiej części podcastu przyglądam się natomiast zjawisku przyspieszenia charakterystycznego dla współczesnej architektury mediów wirtualnych. Zastanawiam się jakie to ma skutki nie tylko dla naszej percepcji, ale także dla rozumienia siebie, innych i świata, w którym żyjemy. Kontekstem dla tych rozważań jest między innymi dyskusja o Janie Pawle II, która wciąż jest głównym tematem polskiej debaty publicznej.
Owocnego słuchania!
1 Listener
02/05/23 • 62 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz, autor m.in. „Sztuki życia według stoików” oraz „Dziennika reformowanego stoika”.
A rozmawiamy o aktualności stoicyzmu.
Rozmawiamy także o starożytnym i nowoczesnym stoicyzmie. O filozofii, która stanowi przeciwwagę dla naiwnych narracji rozwojowych. O egzystencjalnych i metafizycznych potrzebach, które nie znikają wraz z zanikiem religii. O źródłach najnowszej popularności stoicyzmu. O tym, że nie wszystko od nas zależy. O pandemii i wojnie jako czasie weryfikacji neoliberalnej opowieści o tym, że „człowiek jest kowalem swojego losu”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
#140 Romantyzm, indywidualizm, apokaliptyzm i inne błędy ekonarracji. Rozmowa z Adamem Błażowskim
Skądinąd
02/12/23 • 65 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Adam Błażowski, ekspert efektywności energetycznej i branży Clean Tech, publicysta, współzałożyciel fundacji FOTA4Climate promującej pragmatyczną ekologię.
A rozmawiamy o różnych błędach i ślepych uliczkach ekonarracji.
Rozmawiamy także o tym w jaki sposób rozmawiać o kryzysie klimatycznym tak, żeby było to zarazem adekwatne i skuteczne. O lęku przed technologią i idealizowaniu natury. O energii atomowej i GMO. O możliwości globalnego sojuszu wobec zagrożeń klimatycznych. O pesymizmie i optymizmie w myśleniu o przyszłości.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
02/26/23 • 70 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości płk. rez. dr Piotr Łukasiewicz, politolog, analityk „Polityki Insight”, dyplomata, były ambasador Polski w Afganistanie.
A rozmawiamy o tym, co się wydarzyło od 24 lutego 2022 roku.
Rozmawiamy także o możliwych scenariuszach przyszłości. O wojnie i warunkach możliwości pokoju. O polityce rosyjskiej i zachodniej. O tym, co wojna zmieniła, a co jeszcze może zmienić. I czy będzie to zmiana na lepsze, czy gorsze.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
03/12/23 • 73 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie i Uniwersytetu we Fryburgu.
A rozmawiamy o Janie Pawle II.
Rozmawiamy także o wartości nowych dowodów w sprawie tuszowania pedofilii przez papieża. O tym, co z tych dowodów wynika, a co nie wynika. O realiach historycznych i instytucjonalnych, w jakich działał Karol Wojtyła. O tym, co dalej z figurą Jana Pawła II w polskiej zbiorowej wyobraźni. O polaryzacji i podwójnych standardach, które skutecznie uniemożliwiają nam rzetelną, merytoryczną dyskusję o większości kontrowersyjnych kwestii, w tym także o JPII.
A także o wielu jeszcze sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
09/22/24 • 124 min
W najnowszej odsłonie podcastu „Skądinąd” goszczą Anna Cieplak, pisarka i działaczka społeczna oraz prof. Michał Krzykawski, filozof, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
A rozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na umysł i społeczeństwo.
Rozmawiamy także o kapitalizmie cyfrowym. O utracie zdolności do koncentrowania uwagi. O różnych odmianach uwagi. O wpływie kapitalizmu cyfrowego na życie indywidualne, polityczne i społeczne. O tym, w jaki sposób można chronić się przed destrukcyjnym oddziaływaniem platform cyfrowych. O prawnych i politycznych regulacjach tej sfery.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
01/29/23 • 68 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Magdalena M. Baran, filozofka i publicystka, autorka m.in. książek „Oblicza wojny” i „Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą”.
A rozmawiamy o filozofii i praktyce wojny.
Rozmawiamy także o historii myślenia o wojnie. O relacji pomiędzy teorią a praktyką wojny. O dawnych i nowych koncepcjach wojny. O warunkach możliwości pokoju w odniesieniu do wojny Rosji z Ukrainą. O tym jak będzie wyglądał powojenny świat. O możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji. O tym czy Putin działa racjonalnie. O moralnych i pragmatycznych aspektach postawy Zachodu.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
06/16/24 • 136 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie.
A rozmawiamy o chirurgii, medycynie i współczesnej kulturze.
Rozmawiamy także o tym, czym jest serce. O kardiochirurgii i operacjach na bijącym oraz niebijącym sercu. O pracy kardiochirurga i perspektywie, z jakiej patrzy na ludzki organizm (także swój). O panującym we współczesnej kulturze stosunku do śmierci i chorób. O medycynie i filozofii medycyny. O tym, jaka jest dzisiaj pozycja lekarza i jak ludzie widzą tę społeczną rolę, powołanie, zawód. O tym, co to znaczy, że „operacja się udała” – i dzięki komu „operacja się udaje”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
04/16/23 • 64 min
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, poeta, eseista, autor m.in. książki
„W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”.
A rozmawiamy o historii i kulturze Abruzji.
Rozmawiamy także o tym, co wyróżnia Abruzję spośród innych regionów Włoch. O zagrożeniu trzęsieniem ziemi i o najbardziej dramatycznych trzęsieniach z przeszłości. O abruzyjskiej mentalności i zwyczajach. O tym, jak się poznaje inną kulturę za pośrednictwem pisania. O abruzyjskiej kuchni i jej specjałach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
1 Listener
Show more best episodes
Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Skądinąd have?
Skądinąd currently has 199 episodes available.
What topics does Skądinąd cover?
The podcast is about Society & Culture, Podcasts and Philosophy.
What is the most popular episode on Skądinąd?
The episode title '#144 O Janie Pawle II. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem' is the most popular.
What is the average episode length on Skądinąd?
The average episode length on Skądinąd is 76 minutes.
How often are episodes of Skądinąd released?
Episodes of Skądinąd are typically released every 7 days.
When was the first episode of Skądinąd?
The first episode of Skądinąd was released on Jun 5, 2020.
Show more FAQ
Show more FAQ