Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Raport międzynarodowy

Raport międzynarodowy

Witold Jurasz

Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i międzynarodowej polityki.

1 Listener

bookmark
Share icon

All episodes

Best episodes

Seasons

Top 10 Raport międzynarodowy Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Raport międzynarodowy episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Raport międzynarodowy for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Raport międzynarodowy episode by adding your comments to the episode page.

Raport międzynarodowy - Nowa koncepcja strategiczna NATO. “Geopolityczny przewrót”
play

06/30/22 • 31 min

Szczyt NATO w Madrycie przyniósł zmiany, które Witold Jurasz nazywa “geopolitycznym przewrotem”. Jest formalne zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego Szwecji i Finlandii, jest też nowa koncepcja strategiczna, a w niej Rosja jako “największe zagrożenie dla bezpieczeństwa”. To język dyplomacji. Witold Jurasz przekłada go na język mniej oficjalny i tłumaczy, jakie przesłanie kryją sformułowania zawarte w międzynarodowych dokumentach. Wskazuje m.in. na fundamentalne różnice między stosunkiem NATO do Chin a stosunkiem wobec Rosji. W “Raporcie międzynarodowym” dziennikarz Onetu zdradza też, dlaczego jest zwolennikiem poważnej obecności Amerykanów w Polsce i przytacza definicję “geopolityka”.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy

„W obu scenariuszach Rosjanie się specjalizują” – mówi o możliwych rozwiązaniach w wojnie z Ukrainą dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Zamrożenie konfliktu czy konflikt na wyczerpanie? Gdzie dziś jest Rosja w wojnie z Ukrainą? „Rosjanie przestawili się na tryb wojenny, a społeczeństwo apatyczne, dające wolną rękę swoim władzom, pozwala Rosji trwać w tej wojnie” - komentuje dr Bryc. „Póki Rosja nie przegra strategicznie tej wojny, to ten konflikt nie będzie rozwiązany i problem nie zostanie wyeliminowany” – dodaje. „Putin coraz częściej mówi: poczekajmy na wybory w USA” – zwraca uwagę rozmówczyni Witolda Jurasza. "Powrót Trumpa do Białego Domu to szansa dla Rosji, bo taki scenariusz zupełnie zmienia układ gry" – zauważa ekspertka, ale podkreśla, że istotne będzie też to, co wydarzy się w Europie, a dokładniej, jak silną reprezentację będzie miała eurosceptyczna prawica w przyszłym europarlamencie. W „Raporcie międzynarodowym” o twardej grze Moskwy, przyszłości Putina i kluczowych momentach dla rozwoju sytuacji na froncie.

bookmark
plus icon
share episode

Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

„Być może dobrze byłoby, aby zasady relacji z ambasadorami ministrowi Bodnarowi wytłumaczył minister Sikorski” – uważa Witold Jurasz, a temat szerzej podejmuje w rozmowie ze Zbigniewem Parafianowiczem. O co chodzi? O wpis ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w którym komentuje swoje spotkanie z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. „Panu ministrowi sprawiedliwości dedykujemy rozmowę ministra Sikorskiego” – mówią prowadzący i dodają: „To jest najwłaściwszy moment, żeby odesłać ministra do tej nielegalnie nagranej rozmowy”. Na początek jednak sytuacja za naszą wschodnią granicą i wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Kijowie. Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski finalizują negocjacje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Czy to sukces? „Ta umowa brytyjsko-ukraińska jest dość rozczarowująca. Są to zapisy bardzo ogólne” – ocenia Zbigniew Parafianowicz i zastanawia się, na ile zachodnie gwarancje bezpieczeństwa staną się „wieczną prowizorką”. Wspólnie z Witoldem Juraszem mówią o rosyjskiej grze i ukraińskiej narracji, która ich zdaniem jest „nie do zniesienia”. Podejmują też wątek zakończonego protestu polskich przewoźników. „To też jest rozwiązanie trochę prowizoryczne i tymczasowe” – wskazuje Zbigniew Parafianowicz, a Witold Jurasz pyta: „Czy my w ogóle jesteśmy w stanie w tej sprawie dogadać się z Ukraińcami?”.

bookmark
plus icon
share episode

Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. W najnowszym odcinku podcastu „Raport międzynarodowy” Witold Jurasz oraz Zbigniew Parafianowicz omawiają militarne i międzynarodowe aspekty ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej. Prowadzący zastanawiają się, czy celem ukraińskich działań jest zdobycie terytorium, czy też raczej coś w rodzaju zbrojnej propagandy. Tematem rozmowy jest też kwestia amerykańskiej reakcji i to, czy Stany Zjednoczone wiedziały o mającym nastąpić ukraińskim ataku. Dziennikarze zwracają uwagę na wewnątrz polityczne perturbacje w samej Rosji i na osłabienie Putina, będące skutkiem ukraińskich sukcesów. W dalszej części podcastu przedmiotem rozmowy są umowy na 6 baterii systemu obrony przeciwlotniczej Patriot i na 96 śmigłowców bojowych Apache. Następnie prowadzący omawiają kwestie ujawnionych informacji na temat polskiej partnerki Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzaleza i zastanawiają się, czy nie jest ona przypadkiem przede wszystkim ofiarą. Tematem rozmowy jest również informacja płynąca od byłej szefowej Związku Polaków na Białorusi o tym, że Andrzej Poczobut gotów jest opuścić Białoruś. Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz zastanawiają się, jaką cenę Polska może, a jakiej nie powinna zapłacić za uwolnienie Poczobuta. A przy okazji podśmiewają się z postawy prorządowych mediów, które wszelką krytykę wymiany, w wyniku której wolność odzyskał Pablo Gonzalez, ale do Polski nie trafił ani Andrzej Poczobut, ani więziony w Rosji Marian Radzajewski – podpinają pod poglądy propisowskie. W podcaście również o kandydaturze Piotra Serafina na polskiego komisarza Unii Europejskiej. Prowadzący zwracają uwagę, że zarówno Onet, jak i Dziennik Gazeta Prawna informowały o tej kandydaturze już trzy miesiące temu. Poza tym panowie dyskutują na temat raportu o rosyjskich wpływach i zastanawiają się, czy w Polsce możliwa jest jakakolwiek poważna dyskusja na ten temat. Witold Jurasz stawia pytanie, czy skoro rosyjskim wpływem jest skądinąd krytycznie przez niego oceniany wywiad z ambasadorem Rosji, to czy gdyby udało mu się przeprowadzić wywiad z np. ministrem spraw zagranicznych Białorusi, czy nie zostałby natychmiast nazwany rosyjską lub białoruską onucą? Obydwaj prowadzący stwierdzają, że w atmosferze paranoi nie da się tak naprawdę przeciwdziałać rosyjskim wpływom. Prowadzący bardzo krytycznie oceniają też działalność Sławomira Cenckiewicza, którego kilka razy bronili, ale dziś stwierdzają, że bardzo wyraźnie przekroczył już granicę pomiędzy historykiem a pisowskim aktywistą. Na koniec: o najnowszych sondażach poparcia dla kandydatów na prezydenta w Stanach Zjednoczonych, aresztowaniu byłego szefa wywiadu wojskowego Pakistanu i skali nienawiści na polskim X, a kiedyś Twitterze. Polski Twitter stał się ściekiem, a poziom nienawiści jest taki, że obaj prowadzący stwierdzają: cud, że Polacy jeszcze nie zaczęli się nawzajem zabijać z powodów politycznych.

bookmark
plus icon
share episode

Kto może zastąpić Władimira Putina na fotelu prezydenta Rosji? Czyje nazwiska pojawiają się wśród tzw. “groźnych kandydatur”, a które wśród tych najpoważniejszych? Czy na czele Federacji Rosyjskiej mogliby stanąć Ramzan Kadyrow lub Jewgienij Prigożyn? “To są oczywiście egzotyczne kandydatury” - ocenia prof. Hieronim Grala z UW, gość Witolda Jurasza i tłumaczy, dlaczego nie należy traktować ich poważnie. A czyją kandydaturę należy traktować poważnie? “Jest szuflada czy półka z pewną grupą polityków, którzy w polityce się zrealizowali i sprawdzili, dowiedli swoich kompetencji, nie są umoczeni w konkretnym środowisku, w jednej grupie, nadają się do nawiązywania aliansów i porozumień (...) i to jest cała grupa poważnych niegdyś zawodników, którzy nie zostali anihilowani w tej polityce” - zauważa prof. Grala i wskazuje konkretne nazwiska. W “Raporcie międzynarodowym” Witold Jurasz i jego gość dyskutują też o tym, jaki koniec może czekać Władimira Putina.

bookmark
plus icon
share episode

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy

„Kryzys w stosunkach polsko-ukraińskich nie obciąża tylko polskiej strony” – mówi Szczepan Twardoch, pisarz i publicysta, w rozmowie z Witoldem Juraszem. Zwraca jednak uwagę na niefortunne sformułowania polityków, które burzą wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. „Głupie rzeczy to mogę sobie mówić ja, bo jestem pisarzem, artystą i reprezentuję wyłącznie samego siebie, kiedy premier RP rzuca, że my dalej nie zbroimy Ukrainy, bo będziemy sami siebie zbroić, to jednym głupim chlapnięciem Polska dokonuje całkowitego zwrotu” – ocenia. Zwraca również uwagę na relacje Polski z Zachodem. „PiS to bardzo wygodny partner dla Niemiec, bo jak widzisz, że ktoś jest furiatem, który się miota, rzuca niestworzone oskarżenia, to wtedy tak naprawdę możesz realizować swoją agendę, bez oglądania się na rzeczywiste interesy tego furiata” – komentuje. Co jeszcze jest problemem polskiej polityki zagranicznej? Czy wśród młodego pokolenia polityków widzi potencjał? Jakiej polityki nie chce? I co myśli o prezydenturze Andrzeja Dudy? W „Raporcie międzynarodowym” o moralnych zwycięstwach, społecznych zmianach i PR w polityce.

bookmark
plus icon
share episode
Raport międzynarodowy - Putina tyrada o Zachodzie. “Gość odleciał”
play

10/03/22 • 41 min

Dr Witold Sokała z UJK w Kielcach, dzisiejszy gość Witolda Jurasza, analizuje ostatnie przemówienie Władimira Putina i mówi o absurdalnym rozkładzie akcentów. “Przywódcę dużego kraju, w dodatku będącego w stanie wojny, podświadomie posądzamy o jakąś racjonalność. W tym przemówieniu racjonalności nie było” - komentuje. “Jeśli to było zaplanowane, świadczyłoby o tym, że desperacja jest już skrajna” - dodaje dr Sokała. Co próbuje ‘ugrać’ Putin? Jak traktować jego groźby użycia taktycznej broni jądrowej? “Nie można tego całkowicie lekceważyć” - podkreśla gość “Raportu międzynarodowego”. W jego opinii na Zachodzie konieczne jest zaprzestanie traktowania wojny instrumentalnie – w imię wewnętrznych politycznych interesów. Dr Witold Sokała nawiązuje tu do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w Stargardzie nazwał Rosję Władimira Putina “postkomunistyczną lewicą”. “Rosja nie jest państwem lewicowym, wręcz przeciwnie, w swojej retoryce bardzo przypomina to, co pan Jarosław Kaczyński proponuje Polakom” - konstatuje gość Witolda Jurasza. W “Raporcie międzynarodowym” o prognozach końca wojny, polityce niemieckiej, skandynawskiej optyce, skrajnościach i istocie demokracji.

bookmark
plus icon
share episode
Raport międzynarodowy - Putin grozi Łukaszence. Czy to czas na grę z Białorusią?
play

10/06/22 • 26 min

Według źródeł dziennikarzy “Dziennika Gazety Prawnej” Rosja naciska na Białoruś, by ta jednoznacznie włączyła się do wojny w Ukrainie, a Putin grozi Łukaszence odsunięciem od władzy lub nawet śmiercią. Zdaniem Witolda Jurasza te doniesienia należy traktować poważnie. “Oznacza to tyle, że staje na agendzie pytanie, po raz kolejny od 28 lat, czy podjąć grę z Łukaszenką” - mówi dziennikarz Onetu i podejmuje się analizy sytuacji. “Mam wrażenie, że z tego miejsca, w którym Łukaszenka się znalazł, nie ma powrotu” - opiniuje Witold Jurasz. O wieloletnich próbach dogadania się Polski z Białorusią i kulisach fiaska resetu z Mińskiem w “Raporcie międzynarodowym”. Ponadto o tym, co premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział Jarosławowi Gowinowi na 10 miesięcy przed rozpoczęciem wojny, o postępach kontrofensywy na południu Ukrainy i doniesieniach “New York Timesa” ws. śmierci Darii Duginy. Witold Jurasz komentuje też kontrowersyjny wpis Elona Muska na Twitterze i przypomina o ważnym fakcie z początku wojny. “Powiedział głupotę, ale nazywanie go ‘rosyjskim trollem’ jest głupotą mniej więcej tego samego gatunku” - podsumowuje.

bookmark
plus icon
share episode

[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.

Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.

W najnowszym odcinku podcastu „Raport Międzynarodowy” Witold Jurasz rozmawia z Pawłem Łatuszką, zastępcą przewodniczącej gabinetu przejściowego. Głównym tematem jest śmierć polskiego żołnierza. Jak Polska powinna odpowiedzieć na taki atak? Kryzys na granicy z Białorusią wydaje się być zaplanowaną akcją Kremla i Łukaszenki, mającą na celu destabilizację naszego kraju oraz testowanie granic Unii Europejskiej. Decyzja o eskalacji konfliktu jest oczywista. Jakie są jej przyczyny? Paweł Łatuszka wskazuje zmniejszanie poparcia dla Ukrainy jako jeden z kluczowych powodów. Dla Łukaszenki ma to również korzyści propagandowe.

W debacie publicznej pojawiają się głosy, że Polska powinna rozważyć przyjmowanie migrantów. Argumentem „za” jest humanitarne traktowanie ludzi. Prowadzący podcast zwraca jednak uwagę na ryzyko, że wśród nich mogą być osoby planujące działania sabotażowe na terenie UE. Paweł Łatuszka dodaje, że według jego informacji, wśród migrantów mogą znajdować się osoby, które brały udział w konfliktach zbrojnych na całym świecie.

W końcowej części rozmowy Witold Jurasz i jego gość zastanawiają się, jak mógłby wyglądać koniec rządów Łukaszenki. Zastępca przewodniczącej gabinetu przejściowego na koniec podkreśla, że większość białoruskiego społeczeństwa chce żyć w demokratycznym kraju i nie zgadza się z polityką reżimu Łukaszenki.

bookmark
plus icon
share episode

Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio. W najnowszym odcinku podcastu "Raport międzynarodowy" prowadzący Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz dyskutują na temat bilansu ukraińskiej ofensywy w obwodzie kurskim i zastanawiają się, w jakim stopniu była ona sukcesem, a w jakim stopniu porażką. Stwierdzają, że militarnie ofensywa nie przyniosła zakładanego skutku w postaci odciągnięcia rosyjskich sił z Donbasu, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wkrótce mogą próbować zająć strategicznie ważne miasto Pokrowsk. Politycznie jednak Ukraińcy osiągnęli duży sukces, dezawuując rosyjskie groźby użycia taktycznej broni jądrowej i pokazując, że tak zwane czerwone linie Władimira Putina w istocie nie mają znaczenia. W dalszej części podcastu dziennikarze rozmawiają na temat decyzji kanclerza Niemiec Olafa Scholza o tym, że wszelkie kolejne wnioski niemieckiego Ministerstwa Obrony dotyczące dostaw broni dla Ukrainy mają być odrzucane, gdyż Republice Federalnej miały skończyć się pieniądze. Obydwaj prowadzący stwierdzają, że tego rodzaju niemiecka jednoznaczność jest pierwszym akordem powrotu Republiki Federalnej do tradycyjnie bliskich relacji z Rosją. Witold Jurasz i Zbigniew Parafianowicz przypominają, że Niemcy na początku wojny nie dostarczały w ogóle broni Ukrainie, czekając tak naprawdę na klęskę Kijowa, a następnie co prawda rozpoczęły dostawy, ale robiły to zawsze niechętnie, przy okazji wysyłając Moskwie sygnał, że tak naprawdę są do tego zmuszone. Następnie o tym, kto wysadził gazociąg Nord Stream i czy Niemcy mają prawo żądać od Ukrainy odszkodowania. Czy wypowiedzi byłego szefa niemieckiego wywiadu, że Polska wiedziała o ukraińskich planach wysadzenia Nord Stream, nie oznaczają, że prędzej czy później również i nasz kraj spotka się z tego rodzaju żądaniami ze strony niemieckiej? Prowadzący podcast przyglądają się również najnowszemu sondażowi poparcia dla kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, odnotowując, że przewaga Kamali Harris, szczególnie biorąc pod uwagę sondaże w tzw. swing states, zaczyna być coraz większa. Równocześnie stwierdzają, że nikt tak nie szkodzi Donaldowi Trumpowi, jak sam Donald Trump, który kompromituje się kolejnymi wypowiedziami. Witold Jurasz relacjonuje przemówienie prezydenta Joe Bidena na konwencji Partii Demokratycznej: jeżeli traktować je jako prognostyk kierunku, w którym będzie zmierzać Partia Demokratyczna, to trzeba odnotować ewidentny skręt w lewo i próbę odzyskania tradycyjnego elektoratu Demokratów, to jest klasy średniej oraz klasy robotniczej. W dalszej części podcastu panowie dyskutują na temat tego, czy pokonanie Hamasu nie oznacza konieczności wprowadzenia w Strefie Gazy palestyńskiej dyktatury, która skuteczniej niż izraelska okupacja będzie w stanie uporać się z dżihadystami. Prowadzący komentują też skandal związany z produkcją amunicji. Państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa od lat jest zarządzana w sposób niewydolny – czemu niezmiennie "prywaciarze" traktowani są w Polsce podejrzliwie. Na koniec Zbigniew Parafianowicz i Witold Jurasz rozmawiają na temat pomysłu zorganizowania w Polsce Igrzysk Olimpijskich oraz o filmie "Miasto duchów", opowiadającym historię syryjskich dziennikarzy, którzy ryzykując życiem, informowali świat o codzienności na terenach zajętych przez Państwo Islamskie i stwierdzają, że jakkolwiek dziennikarze w Polsce spotykają się z hejtem, to hejt ten jest niczym w porównaniu z ryzykiem, z którym musieli borykać się bohaterscy dziennikarze w Syrii.

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Raport międzynarodowy have?

Raport międzynarodowy currently has 377 episodes available.

What topics does Raport międzynarodowy cover?

The podcast is about News, News Commentary, Podcasts and Politics.

What is the most popular episode on Raport międzynarodowy?

The episode title 'Nowa koncepcja strategiczna NATO. “Geopolityczny przewrót”' is the most popular.

What is the average episode length on Raport międzynarodowy?

The average episode length on Raport międzynarodowy is 27 minutes.

How often are episodes of Raport międzynarodowy released?

Episodes of Raport międzynarodowy are typically released every 2 days.

When was the first episode of Raport międzynarodowy?

The first episode of Raport międzynarodowy was released on Feb 25, 2022.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments