Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
pulsar nadaje

pulsar nadaje

projektpulsar.pl

Czym jest pulsar? Kuratorem wiedzy. Przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki. Niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Nosicielem mądrej nadziei.

2 Listeners

bookmark
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 pulsar nadaje Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best pulsar nadaje episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to pulsar nadaje for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite pulsar nadaje episode by adding your comments to the episode page.

Jak udowodnić, że nie jest się idiotą? Czy w fizyce kwantowej lepiej zamknąć się i rachować? Jak mylić się mądrze? Dlaczego nie ufać sobie w chwilach euforii? I dlaczego lepiej nie myśleć w biegu? O największych debatach mechaniki kwantowej oraz dylematach ludzi samodzielnie myślących rozmawiamy z prof. Markiem Żukowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, badaczem fundamentów fizyki.

2 Listeners

bookmark
plus icon
share episode
Jak jednym spojrzeniem objąć cały wielokształt cywilizacji? Byty ożywione i nie? Istoty biologiczne i zjawiska technologiczne? Czy istnieje jakaś unifikująca perspektywa? Rozmowa z prof. Markiem Kusiem z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i prof. Markiem Trippenbachem z Wydziału Fizyki UW – członkami Centrum Badania Ryzyka Systemowego.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Pamiętniki, dzienniki, wspomnienia. Dokumenty osobiste. Jaką mają wartość dla badaczy? Jakie są w nich pułapki? A jak historię zniekształca popkultura? Po co przemiela ją na holokoaustowy kicz? Rozmowa z dr Agnieszką Haską, socjolożką i antropolożką kultury z Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Ile prawdy jest w teorii, że Ziemia jest opiekuńcza? Czy życie na planecie rządzi się prawami drapieżnego współzawodnictwa, czy może solidarnej współpracy? Czy człowiek to globalny patogen, czy opiekun Gai? Czy ocalą nas maszyny? I wreszcie – co z ideą superorganizmu mają radzieccy anarchiści? Podkast z dr. Marcinem Ryszkiewiczem, geologiem, nagradzanym popularyzatorem nauki, autorem wielu książek na temat fenomenu ewolucji, życia na Ziemi i zadziwiającego zjawiska, jakim jest człowiek.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Czy gwałtowna zmiana klimatu zawsze wywołuje kryzys cywilizacji? Czy optymalizacja chroni ją przez upadkiem? Czy istnieją jakieś uniwersalne prawa kolapsów? Rozmowa z prof. dr. hab. Adamem Izdebskim, badaczem historii środowiskowej późnej starożytności i Bizancjum z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Max-Planck-Institut für Geoanthropologie.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Co powinno, a co nie powinno nas niepokoić w nagłym objawieniu się sztucznej inteligencji? Skąd to powszechne zainteresowanie modelami, które badane są już od wielu lat? Rozmowa z prof. Przemysławem Bieckiem, badaczem zajmującym się analizą złożonych modeli sztucznej inteligencji pracującym na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Warszawskiej. Od lat prowadzi on działania na rzecz wyjaśnialności SI i odpowiedzialności w jej stosowaniu.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Czy maszynie można przypisać subiektywne stany mentalne? Czy na ulice wyruszą pojazdy autonomiczne? A jeśli tak, jakich norm moralnych będą przestrzegać? I jaki jest największy problem ze sztuczną inteligencją? Rozmowa z dr. Sebastianem Szymańskim, filozofem, etykiem, który na Wydziale „Artes Liberales” UW prowadzi m.in. zajęcia poświęcone relacjom ludzi z maszynami.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
pulsar nadaje - Marcin Nowotny: Życie to maszyna ze szrotu
play

12/08/22 • 48 min

W jaki sposób DNA koryguje nieustannie pojawiające się w nim usterki? Jak uczeni badają mikroskopijne naprawcze mechanizmy białkowe? Jak się im przyglądają przy pracy? Czy można je podkręcić tak, by dać ludziom zdrowie, długowieczność, a może nawet nieśmiertelność? Rozmowa z prof. Marcinem Nowotnym, biologiem molekularnym, kierownikiem Laboratorium Struktury Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Jaką rolę w swoich dramatach wielki Anglik wyznaczał przyrodzie? Czy był „zielony” w dzisiejszym, czy tylko sobie współczesnym sensie? I ile jeszcze zniesie interpretacyjnych nadużyć? Rozmowa z prof. Małgorzatą Grzegorzewską, anglistką i szekspirolożką z Artes Liberales UW, autorką książek, m.in. „Scena we krwi”, „Kamienny ołtarz”, „Światłocienie”.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode
Czy przedwojenna stolica była małym Paryżem, czy raczej karłowatą Kinszasą? Czy plany nowego miasta Bolesław Bierut przywiózł w walizce z Moskwy? Czy katastrofa to dla urbanistów słowo jednoznacznie druzgocące? Rozmowa z Tomaszem Fudalą, historykiem sztuki, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, organizatorem festiwalu „Warszawa w budowie”, autorem tekstów o sztuce i architekturze.

1 Listener

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does pulsar nadaje have?

pulsar nadaje currently has 120 episodes available.

What topics does pulsar nadaje cover?

The podcast is about Podcasts and Science.

What is the most popular episode on pulsar nadaje?

The episode title 'Marek Żukowski: Bez entuzjazmu w nauce nie da rady' is the most popular.

What is the average episode length on pulsar nadaje?

The average episode length on pulsar nadaje is 54 minutes.

How often are episodes of pulsar nadaje released?

Episodes of pulsar nadaje are typically released every 7 days.

When was the first episode of pulsar nadaje?

The first episode of pulsar nadaje was released on Feb 2, 2022.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments