
Potovanja in delo v tujini
Maja Novak, Mayita
Lepo pozdravljeni v podkastu Potovanja in delo v tujini.
Podkast je aktivno deloval od oktobra 2021 do oktobra 2024 in skozi 86 epizod odprl številne tematike, ki so zanimale naše občinstvo.
Z veseljem delimo svoje izkušnje in uporabne nasvete z vsemi vami, ki vas privlačijo teme, kot so osebna rast skozi potovanja, različne priložnosti dela v tujini za mlade, digitalno nomadstvo, retreati in skrb zase. V navdihujoči družbi zanimivih gostov so nastajali iskreni pogovori, ki vas bodo spodbudili, opogumili in vam odprli nove perspektive.
Welcome aboard!
All episodes
Best episodes
Seasons
Top 10 Potovanja in delo v tujini Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Potovanja in delo v tujini episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Potovanja in delo v tujini for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Potovanja in delo v tujini episode by adding your comments to the episode page.

#29 Marin Medak o veslanju čez Atlantik, prostovoljstvu na Galapagosu in minljivosti življenja
Potovanja in delo v tujini
07/06/22 • 69 min
V 29. Epizodi podkasta gostim Marina Medaka, avanturista, popotnika, podjetnika in še bi lahko naštevala. Morda je najbolj poznan po svoji odpravi veslanja s kajakom, saj je kot prvi Slovenec in najmlajši član odprave preveslal 4700km dolgo turo čez atlantski ocean. Svoje veslaške podvige je popolnoma brez izkušenj pričel na domači Ljubljanici, se nato podal na veslanje po Dalmaciji in kmalu nato celo do Grčije. S soveslačem Simonom Osbornom sta prva preveslala Južno Korejo. Danes Marin vodi uspešno optiko Della Spina z privlačno uporabniško izkušnjo in cenovno zelo ugodnimi očali.
V pogovoru sva se v prvem delu dotaknila tudi njegovih zanimivih dogodivščin s potovanj, predvsem iz prostovoljstva, ki ga je opravljal na otoku Galapagos v Ekvadorju. Pot ga je vodila tudi do Mongolije in to na prav poseben način, s transsibirsko železnico. Marin nam med pogovorom razkriva kaj so mu dala potovanja in morje ter kako v današnjem vsakdanu, ki je poln takšnih in drugačnih motilcev slediti sebi, najti stvar, ki nas resnično veseli, ji slediti in v njej postati dober.
Med pogovorom sem nenehno razmišljala o tem, kako danes v instant svetu želimo vse nemudoma, postajamo vedno bolj nepotrpežljivi, Marin pa s svojo zgodbo dokazuje, da je za uspeh, ki resnično nekaj pomeni, potrebno najprej najti to kar nas veseli, se temu predati 100%, pridobiti vse možne informacije, vztrajati in ob tem čim manj komplicirati. Tako bo minljivost življenja, ki se jo tako kot Marin kot tudi najvrjetneje vsi mi najbolj bojimo, veliko manj strašljiva in mnogo bolj sprejemljiva.
Tale pogovor je vrhunski. Uživajte!
V pogovoru govoriva o:
- Prostovoljstvo na Galapagosu.
- Kako najti kredibilno izkušnjo prostovoljstva?
- Indijanci in džungla v Ekvadorju.
- Arne Hodalič in njegovo sporočilo minljivosti.
- “Na svetu je toliko zanimivega in lepega in ni šans, da bom vse to doživel”.
- Po Transsibirski železnici do Mongolije.
- Lovljenje divje svinje z domačinom.
- Lebdeči konji in izguba občutka za čas.
- "Potovanja so me naučila, da sprejemam, da drugi živijo drugače, da nimam več kulturnega šoka in, da v realnem življenju manj kompliciram."
- Brez začetnega znanja veslanja do preveslanega Atlantika.
- Veslanje do Grčije in nato okoli Južne Koreje.
- “Moja želja je bila tako velika, da sem to naredil.”
- Izkrvavitev sredi oceana ali udar strele in požar.
- Kako so Marinu policisti prali obleke v Južni Koreji.
- Prvi podjetniška ideja povezana z obeski za ključe.
- Kako slediti sami sebi in najti stvari, ki nas veselijo?
- “Da je meni všeč morje, se nisem za to odločil.”
- “Izberi si eno stvar, ki ti je približno všeč in v tem postani zelo, zelo dober.”
- “To, da si dober na enem področju, bo pljusknilo še na vsa ostala področja”
- Zakaj je Marin odprl svojo lastno optiko in zakaj so očala lahko tako cenovno ugodna?
________________
Marina najdeš na: @marinmedak in www.dellaspina.si
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#65 Kariera športnega trenerja v tujini in delo za UHNWI
Potovanja in delo v tujini
10/21/23 • 62 min
Tokratno epizodo sem oblikovala malce drugače. Prvi del predstavlja pogovor z Žan Luko, ki se ga morda spomnite iz oddaje Exathlon. V času najinega pogovora je bival na Maldivih, kjer začasno opravlja delo teniškega trenerja. Pravzaprav je na začetku svoje poti in kariere kot teniški trener. Del najinega pogovora je tudi primer mojega coachinga, ki ga imam z mladimi, ki me kontaktirajo za nasvete in usmeritev.
Žan Luka je nedvomno na pravi poti: neustrašen, pogumen, osredotočen, discipliniran in, kar je najpomembneje, proaktiven. Z gotovostjo lahko trdim, da je le še vprašanje časa, kdaj mu bo uspel veliki met.
V drugem delu gostim svojega znanca, Grega Teraža, ki je teniški trener že več kot 10 let. Samoiniciativno se je odločil za študij v Ameriki in ob študiju tudi delal, da si ga je lahko sploh privoščil. Hkrati se je nenehno mrežil s ključnimi ljudmi in se dokazoval na vsakem koraku. Gregova zgodba dokazuje, da se z vztrajnostjo lahko daleč pride, medtem ko Žan Lukova poudarja, da je ključno začeti in si zastaviti cilje.
Za vse tiste, ki si morda želite postati trenerji v privatni industriji, torej delati z najbogatejšimi, ki zaposlujejo trenerje za celotno družino v svojih rezidencah po svetu, sem pripravila nekaj nasvetov o tem, kdaj in kako lahko začnete iskati takšno službo. To delo prinaša tudi visoko plačo, lahko celo do 7.000 EUR na mesec, pri čemer so vsi ostali stroški bivanja pokriti s strani delodajalca.
Govorimo:
- Pošiljanje prošenj in e-mailov za službo v tujini
- "Your network is your networth"
- Zavrnitve so del uspeha
- "Dvigni svojo rit!"
- Moč reference v tujini
- Kako postati trener za najbogatejše ljudi na svetu?
- Življenje in delo na Maldivih
- Študij v Ameriki.
- "Poleg študija sem moral delati vsak dan, da sem si ga lahko privoščil"
- Treniranje tenisa po celem svetu
- Kako pridobiti delo v "private service" industriji za najbogatejše?
- Kdo je in kdo ni primeren za delo s takšno klienetelo ljudi?
Žan Luko najdeš na TT: zanlukakonjar, Grega najdeš na: gregateraz
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#67 Mala šola o zdravstvenih zavarovanjih za delo v tujini z Vzajemno
Potovanja in delo v tujini
11/18/23 • 60 min
Današnja epizoda je nastala v sodelovanju z zavarovalnico Vzajemna na katero sama prisegam že celih 17 let potovanj in dela v tujini. Z Lili odgovarjava na vsa vaša vprašanja o zavarovanjih za tujino, ki jih pogosto dobivam v zasebna sporočila. Lili sem tako povprašala kako urediti zdr. zavarovanje, če gremo na pot okoli sveta, na poletno delo v Grčijo, na Erasmus izmenjavo ali pa morebiti potujemo kot digitalni nomadi.
Najbolj od vsega pa sta me med pogovorom presenetili dve zadevi: zakaj Lili ne priporoča, da se dopolnilno zavarovanje v Sloveniji med delom v tujini zamrzne in na kaj moramo paziti, ko uveljavljamo povrnitev stroškov zavarovanja v deželah tretjega sveta.
Nisva pa pozabili omeniti tudi dileme kaj storiti z osnovnim zavarovanjem doma v Sloveniji in kako preveriti ali je delovno zavarovanje in zavarovalnina pri tujem podjetju dovolj visoka. Verjamem, da si boš s pomočjo te epizode razjasnil/a kaj točno potrebuješ od zavarovanja.
Naslednji korak pa je, da svetovalcu pri Zavarovalnici Vzajemna opišeš svoj okviren načrt dejavnosti v tujini, da lahko skupaj najdeta najbolj primeren tip zavarovanja in bo tako tvoja pot v tujino varna ter popolnoma brezskrbna.
Govoriva o:
- Zdr. zavarovanje za pot okoli sveta
- Razlika med enoletnim zavarovanjem in zavarovanjem za 365 dni
- Zdr. zavarovanje za delo pod “working holiday” vizo
- “Potrebno se je pozanimati za delovno zavarovanje tudi pri vdelodajalcu v tujini!”
- Najbolj primerni paketi za zavarovanje za poletno delo
- Ali sploh potrebujem osnovno in dopolnilno zavarovanje v Sloveniji, če pa ga plačujem v tujini?
- Zakaj Lili NE priporoča zamrznitve dopolnilnega zavarovanja?
- Zavarovanje za digitalne nomade ali v primeru vanlife-a
- Zavarovanja za študente na praksi ali izmenjavi?
- POZOR pri uveljavljanju zavarovanja iz dežel tretjega sveta!
Epizoda je nastala v sodelovanju z Zavarovalnico Vzajemna, več o njihovih zavarovanjih za tujino najdeš na www.vzajemna.si ter na IG: varuhzdravjaNajdeš me na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#37 Gapyear, delo v tujini v zameno za prenočišče in sanjska Tajska
Potovanja in delo v tujini
10/12/22 • 45 min
V 37. epizodi gostim Klaro Lotrič, ki se je pri 19ih letih odločila, da uresniči svoje najstniške sanje in se odpravi potovat. To je uresničila v obliki gapyeara, o katerem smo že govorili v podkastu. Gapyear je leto ali včasih celo dve leti premora od študija ali celo službe z namenom, da potujemo, se izobražujemo na določenem področju, nadgradimo tuj jezik, spoznamo nove ljudi, opravimo morda prakso v kakšnem podjetju v tujini, se udeležimo prostovoljstva in posledično odpremo vrata novim dogodivščinam, znanjem in pogledom na svet.
Klara se je v svojem gapyearu med drugim odpravila v ZDA, na Portugalskem in v Maleziji si je preko raznih platform pridobila delo, kjer je v zameno za prenočišče delala tam do 20 ur tedensko. Očarala in začarala jo je Tajska, med potovanji in delom v tujini pa je spoznala tudi svojega trenutnega fanta, ki prihaja iz Argentine.
S Klaro sva se dotaknili pomembnih tem, s katerimi se soočamo, ko se prvič odpravimo v svet; s financami, mentalno podporo staršev, spopadanjem s strahom in morebitno izgubo prijateljev. Nisva pa niti skoparili s temami o ljubezni in vezi na daljavo ter o Klarini želji, da po končanem študiju grafičnega oblikovanja postane digitalna nomadinja in delo opravlja praktično od kjerkoli po svetu.
Lepo se je včasih v pogovorih vrniti 16 let nazaj, ko sem tudi sama pričenjala s potovanji in delom v tujini. Vsaka zgodba je unikat in vsaka je nekaj posebnega. In v vsaki od teh zgodb zares uživam, ker me po eni strani vrnejo v preteklost in po drugi strani navdihujejo, da nadaljujem s svojim delom v še večji meri kot pa do sedaj.
Časovnica:
03:52 - kako narediti prvi korak k odločitvi
05:08 - kaj je gapyear in kako si ga lahko organiziramo po svoje
06:59 - kako si privoščiti potovanja
10:00 - delo v tujini v zameno za prenočišče
11:33 - kje najti priložnostna dela v tujini
14:05 - kaj je na tajskem otoku Koh Pang gang
17:00 - kako se spoprijemati s strahom pred novo izkušnjo
19:33 - samozavest, ki jo prezrcališ na vsa druga področja življenja
20:22 - podpora staršev in kaj narediti, če podpore ne dobiš
22:10 - Klarini načrti po končanem študiju
23:40 - digitalno nomadstvo je odlično a ne sanjsko
24:27 - potovanje v Argentini
25:40 - spoznavanje ljudi na potovanjih
26:00 - razmerje na daljavo
31:19 - ovire, ki si jih postavljamo in obžalovanje na stara leta
32:54 - vklop v družbo po vrnitvi in izguba prijateljev
35:22 - najljubši spomini gapyeara
37:45 - kje Klara pridobiva informacije o državah in potovanjih__________
Klaro najdeš na: Tik Tok: klarie.design in IG: klaralotric
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#45 Ljubezen do sebe, življenje v dvoje in kako uspeti v zvezi na daljavo
Potovanja in delo v tujini
02/14/23 • 58 min
Pred nami je 45. epizoda, kjer je govora o eni in edini LJUBEZNI. O tem sem se pogovarjala z Vesno Sivec Poljanšek, zakonsko in družinsko psihoterapevtko in nekdanjo priznano novinarko ter urednico v medijski hiši Delo.
Strinjava se, da se ljubezen začne pri nas samih in, da v nekem obdobju življenja moramo čas posvetiti sebi in svojim željam, se dobro spoznati, saj lahko šele takrat v partnersko zvezo vstopimo polni ter tako partnerja kot sebe še bolj opolnomočimo.
Ker pa se v našem podkastu vse teme nanašajo na potovanja in delo v tujini, z Vesno spregovoriva tudi o morda malce bolj neobičajni temi: zvezi na daljavo. Svet je danes praktično odprt za vse in, ker se meje za to, da dobimo službo kjerkoli po svetu, vedno bolj brišejo, se posledično tudi število zvez na daljavo povečuje. Ali je možno voditi uspešno zvezo na daljavo? Kako ohranjati zaupanje, občutek varnosti in iskrico, ko se ne vidimo tedne ali celo mesece? Kdaj in kako pride do varanja?
O ljubezni se pišejo knjige, snemajo filmi, poganja praktično cel svet in nemogoče je v eni epizodi zajeti vse kar nas ljubezen uči. Vseeno se mi zdi, da sva z Vesno zajeli najpomembnejše apekte partnerske ljubezni in ljubezni do sebe. Poleg tega pa vam približali ljubezen na daljavo, ki ni tako shrljiva in nemogoča kot se morda zazdi na prvi pogled.
Govoriva o:
- “Mi mislimo kako smo samozadostni in, da lahko živimo brez partnerske ljubezni.”
- Ljudje smo odnosna bitja, ampak primarno moraš znati biti sam s sabo.
- Partnerji smo eden drugemu ogledalo.
- Rane iz primarne družine in celjenje.
- Tehnike za kultiviranje ljubezni do sebe.
- Partnerska ljubezen skozi starševsko izkušnjo.
- Spoštovanje, komunikacija in varnost.
- Ne poskušaj spremeniti partnerja.
- Tisto kar je tvoja pomanjkljivost te najvrjetneje na partnerju moti.
- “Če ne moreš spremeniti situacije v kateri si, potem spremeni SEBE”
- Ljubezen na daljavo in tehnike kako ohraniti zaupanje in iskrico.
- Kako pride do prevare v razmerju?
- Kaj pa, če se partner v tujini zaljubi?
- Strah pred prevaro nas pahne v varanje?
- Kaj narediti, ko partner ne želi v tujino?
- Družina ne sprejme partnerja iz tujine?
- “Če ne uresničiš svojih najglobljih želja se bo to slej, ko prej obrnilo v jezo.
- Ne živi življenje svojih staršev in sorodnikov.
Vesno najdeš na www.pc-pomlad.si
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#8 Vas mika delo in življenje na Kanarskih otokih?
Potovanja in delo v tujini
12/15/21 • 62 min
V 8. epizodi gostim Jasmino Pečoler, ki je štiri leta živela in delala na Kanarskih otokih, natančneje na otoku Tenerife. S partnerjem sta si tam ustvarila življenje, kupila nepremičnino in dobila otroka. Danes živita med Slovenijo in Kanarci, midve pa sva se v pogovoru osredotočilo kako je potekala selitev, kakšni so življenjski pogoji na Kanarskih otokih, kje se gibljejo cene najemnin in hrane ter govorili tudi o potrebni papirologiji ter zdravstvenem in šolskem sistemu.
Zelo veliko Slovencev si na Kanarskih otokih ustvari svoje življenje, obstaja pa tudi veliko priložnosti za mlade, ki želijo tam opravljati prakso ali odditi na izmenjavo. Nemalo ljudi pa trdi, da na otokih obstaja prav posebna energija, ki se je ne da opisati, domov se menda vrneš popolnoma spremenjen, navdihnjen in prerojen. BI si tudi vi upali svoje življenje za nekaj časa prestaviti na Kanarske otoke?
Govoriva o:
- Zakaj sta Jasmina in njen partner izbrala Kanarske otoke?
- "Sreča je na strani pogumnih."
- Nepremičnine so na Kanarskih otokih bolj ugodne kot v Sloveniji.
- Jasmina zanosi in poskusna doba življenja na Kanarcih se zavleče na štiri leta.
- Covid-19 pogoji na Kanarskih otokih.
- Minimalizem in življenje iz kovčka. Za vsako stva, ki si jo kupiš dvakrat dobro premisliš ali jo sploh potrebuješ.
- “A ti greš samo z enim 'ruzakom' na plažo z otrokom” Kaj pa mommy bag??
- Kako pridobiti službo na Kanarskih otokih ali pričeti nekaj svojega?
- Slovenci imamo eno veliko prednost: govorimo več jezikov.
- Zakaj Jasmina predlaga službo “online receptorja”?
- Zakaj je dobro, da tam ne govorijo drugega kot špansko?
- Obiskovanje vrtca na Kanarskih otokih.
- Stroški najemnine in hrane.
- "Največje bogastvo je piti vodo iz pipe."
- Kako poteka pridobivanje stalnega prebivališča in državljanstva?
- Zakaj istospolni pari dobijo državljanstvo hitreje kot ostali?
- Zdravstveno zavarovanje in stanje zdravstva.
- "Joge ne moreš opisati dokler jo človek sam ne poskusi."
Linke, ki jih omenjava:
- 7. epizoda z Janom
- Zadihaj z Jasmino
Najdeš me na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#16 Lastna nepremičnina ali najem, opravljanje on-line tečajev in zgodba iz jahte (monolog)
Potovanja in delo v tujini
02/09/22 • 46 min
V 16. epizodi se lotim tematik o katerih smo se v mesecu januarju največ pogovorjali: nakup nepremičnine vs. življenje v najemu in opravljanje tečajev za dodatno izobraževanje. Na koncu pripovedujem zgodbico o ženi enega izmed odvetnikov madžarskega predsednika na enem izmed čarterjev na jahti.
Veliko se z vami pogovarjam preko elektronske pošte in preko IG privatnih sporočil. Škoda mi je, da te teme ostanejo samo med nami. Tako bom v solo epizodah vsak mesec spregovorila o temah o katerih smo največ debatirali v preteklem mesecu.
V tokratnem monologu:
- Nakup nepremičnine ali živeti v najemu.
- Odločitev na podlagi svojih prioritet
- "Dom je energija, ki jo prinesemo v prostor, ljubezen med partnerjema in ne material ali stavba v kateri živimo."
- Opravljanje online tečajev in delavnic in kako najti kredibilne?
- "V življenju se je dobro ves čas osebno in poslovno nadgrajevati"
- Kako vam dodatna izobraževanja koristijo pri iskanju službe.
- Razlika med privatnimi in čarter jahtami
- Kaj je 'preference list' na jahti.
- Zgodba žene odvetnika madžarskega predsednika.
- Ko se ženska ALI moški poročita v bogastvo.
- Vzpenjanje po družbeni lestvici preko partnerja.
Omenjeno v epizodi:
- INBED: Kako do svoje prve nepremičnine?
Najdeš me na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#20 Življenje na Madeiri in spopadanje s samoto na poti
Potovanja in delo v tujini
03/17/22 • 69 min
V 20. epizodi gostim Živo Kovačević, ki se ukvarja s pisanjem tekstov in vsebinskim marketingom za podjetja in naročnike. Vsako zimo pa pobegne malo na toplo, saj njeno delo ni odvisno od lokacije. Tokrat si je za zimsko destinacijo izbrala majhen otoček v širnem Atlantskem oceanu, ki se bohoti z razkošnimi zelenimi gozdovi. Madeira namreč v portugaljščini pomeni leseni otok. Poznana pa je tudi kot dobro razvita destinacija za digitalne nomade in je ena od prvih, ki se lahko pohvali s svojo vasjo za digitalne nomade imenovane Ponta do Sol.
Z Živo je nemogoče odkrivati zgolj površinske teme zato sva vse nujne napotke za življenje na Madeiri sicer dodobra predebatirali, a sva se hitro usmerili na bolj življenjsko obarvane teme. Živa je navdušenka in glasna zagovornica udeležbe v razne skupnosti. Tako je na Madeiri del kar dveh skupnosti; akro joge in plezalske. Do pomembnosti vključevanja v skupnost, kjer se družiš z istomislečimi ljudmi in hkrati razvijaš še pomembne veščine, pa jo je sicer pripeljala samota na potovanjih. O tej temi sem imela precej za povedati tudi sama. Pa o navezanosti na ljudi na potovanjih, postavljanju zdravih meja, introvertiranosti in času za sebe v katerem se rodi največ kreativnosti.
Uživajte v poslušanju.
Govoriva o:
- Življenje na Madeiri kot digitalni nomad.
- Cene nastanitev in transport na Madeiri
- Vključevanje v skupnosti in odnosi z domačini.
- Hrana in restavracije na Madeiri.
- Prva vas za digitalne nomade; Ponta do Sol.
- Nova destinacija in postavljanje življenja.
- Samota na potovanjih in odnosi z ljudmi
- Slovo od ljudi in navezanost na potovanjih.
- Zakaj bi vsak moral nekaj časa preživeti v samoti?
- “Ko se odpreš svetu, postaneš dovzeten za izkoriščanje in prizadetost?”
- "Imej odprto srce, a zdravo postavljaj meje."
- “Če te svet prizadane, ko si popolnoma avtentičnen, je to še ena življenjska izkušnja več.”
- “Verjamem, da je svet lep in ljudje dobri.”
- Polna prisotnost v odnosu zaradi minljivosti.
- Delo na jahti kot poligon za postavljanje meja.
- “Copywriting” in možnost zaslužka.
- Pisanje danes in 15 let nazaj.
________________
Živo najdete na giacopywriting.si in IG: @giaziva
Najdeš me na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#21 "Vanlife" - Potovanje in življenje v kombiju
Potovanja in delo v tujini
03/23/22 • 67 min
V 21. epizodi sem se na prvi spomladanski dan pogovarjala s Klaro Avsenik Žagar, ki se je zgolj nekaj mesecev nazaj skupaj s svojim možem Klemenom in kužkom Piknikom podala na malce drugačno avanturo raziskovanja Evrope. Ideja “vanlife-a”, kot je življenje in potovanje v kombiju imenovano v žargonu, je v meni vzpodbudila različna čustva. Na eni strani radovednost, da bi morda takšen način potovanja kdaj poskusila tudi sama in na drugi strani strah, da morda pa to le ni najbolj varen način raziskovanja sveta. Klara je kmalu utišala moje zbujajoče se strahove in me popeljala v njihov svet.
Pogovor sva pričeli kar pri investiciji v takšen način življenja; koliko stane nakup kombija in kako visoki so mesečni stroški. Zanimala me je uporaba tuša, wcja in organizacija prehrane ter delovnika. Klara namreč služi denar kot fotografinja in vplivnica, za svoje delo pa ne potrebuje fizično hoditi v pisarno in za naročnike dela preko računalnika. Malce sva se dotaknili tudi teme o partnerstvu na poti ki bi znalo za marsikoga biti kar velik zalogaj glede na majhno površino na kateri skupaj živiš in delaš. Čisto za konec pa sva debatirali o oblačilih iz druge roke s katerimi ima Klara veliko izkušenj. Verjame namreč, da lahko prav vsak za svojo omaro izbere kakšen kos oblačila, ki je že bil uporabljen in tako doda delček k mozaiku manj potrošniškega sveta.
Govoriva o:
- Kako sta Klara in Klemen prišla na idejo o takšnem načinu potovanja?
- Cena kombija.
- Najnujnejša prepriprava za takšen podvig.
- Uporaba tuša in wcja.
- Organizacija prehrane.
- Mesečni stroški s takšnim načinom življenja.
- S čim se Klara in Klemen ukvarjata?
- “Vanlife” ni avtomatsko kar “perfect life”.
- Kako si odredita in organizirata delovni čas?
- Kdo je Piknik?
- Kako je potovati s psom?
- Kakšen je partnerski odnos v takšnem načinu življenja?
- Minimalizem, ki se ga naučiš na potovanju.
- "Second hand" oblačila.
- Zakaj Klara da takšen pomen oblačilom iz druge roke?
- Kam gredo oblačila, ki jih zavržemo?
- Kaj zares pomeni "vržem stran"?
- Kako lahko vkomponiramo kakšen kos oblačila iz druge roke v svoj stil oblačenja?
- Majina čistka oblačil vsakih šest mesecev.
________________
Klaro najdeš na: IG: klaraazagar You Tube: Klara Avsenik Tik Tok: klaraa.zagar
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita

#36 Minimalizem, ki se ga naučimo skozi potovanja in "odhrčkavanje" materiala za doseg čustvene svobode
Potovanja in delo v tujini
09/28/22 • 66 min
V 36. epizodi sem gostila Tjašo Justin iz Uredi dom. Že nekaj časa sem namreč iskala gosta s katerim bi se lahko pogovarjala o pomenu minimalizma v današnjem svetu, ki, roko na srce, z vsakim dnem postaja bolj in bolj potrošniški.
Sama sem se s tem, da si v življenju lastim čim manj in ne čim več stvari začela soočati, ko sem kot študentka pričela potovati z nahrbtnikom. Preko takšnega načina potovanj namreč hitro spoznaš, da več kot imaš s seboj prtljage bolj težka bo le-ta za nosit.
Kmalu zatem, ko sem pričela z delom v jahtni industriji pa sem se srečala z optimizacijo omejenega prostora na barki za vse potrebščine, ki jih imajo in želijo imeti ob sebi najpremožnejši. Teh je zares veliko in potrebnega je bilo kar nekaj znanja in iznajdljivosti kako zreducirati stvari, ki jih med življenjem na jahti ne bomo potrebovali.
V današnji epizodi s Tjašo predstaviva idejo minimalističnega načina življenja. Tjaša nas seznani s tem, da, ko se lotimo odhrčkavanja, torej odpravljanja nepotrebne in odslužene krame, velikokrat trčimo tudi ob žalostne spomine katere še nismo pripravljeni odpustiti. Razloži nam zakaj se ljudje tako navežemo na materialne dobrine in, da če imaš več še ne pomeni, da si bogat in obratno.
Strinjava se, da s spoznavanjem sebe ugotovimo katere stvari v življenju zares potrebujemo, se poslovimo od odsluženih in smo nato posledično bolj zavedni pri nakupovanju novih.
Sedaj pa predlagam, da si natočiš pijačo v tisti svoj kristalni kozarec, ki že 20 let čaka v omari na goste in se prepustiš tej zanimivi epizodi.
Govoriva o:
- Kaj je minimalizem.
- "Minimalizem ni to, da, ker imaš premalo denarja, si ne moreš privoščiti materialnih dobrin".
- Kaj je "odhčkavanje".
- Konmari metoda.
- Majina izkušnja z delom na jahti, ki ima omejen prostor.
- "Vsakič, ko pogledaš to obleko se spomniš kako si se dobro počutil, ko si jo kupil."
- Nakup materialnih dobrin za instant zadovoljstvo, ki je zelo kratkotrajno.
- Iskanje sreče v nakupovalnih središčih.
- "Darila, ki jih dobimo s potovanj so spomini od nekoga drugega, ti pa moraš delati svoje spomine."
- Odhrčkavanje albumov starih staršev.
- " Predno eno stvar kupiš, daj se vprašaj ali to res potrebujem."
- Trend oblačil iz druge roke.
- Odhrčkavanje negativnih čustev in ljudi.
- Stari zvezki in sentimentalna navezanost.
- Majina zgodba s kletjo in šivalnico v rojstni hiši.
- Večna dilema s kristalnimi kozarci.
- Kaj narediti z darili, ki nam niso všeč?
- Pakiranje kovčkov in poenostavljeno potovanje.
- "Pri odhrčkavanju smo našli tudi 500 EUR"
- "Ti pa vse kar imaš je denar."__________
Tjašo najdeš na: www.uredidom.si in IG: uredidom.si
Mene najdeš na www.mayita.si in IG: majanovak.mayita
Show more best episodes

Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Potovanja in delo v tujini have?
Potovanja in delo v tujini currently has 86 episodes available.
What topics does Potovanja in delo v tujini cover?
The podcast is about Places & Travel, Society & Culture, How To, Podcasts, Education and Travel.
What is the most popular episode on Potovanja in delo v tujini?
The episode title '#59 Življenje in delo kot osebna trenerka v Avstraliji in potovanja v Polinezijo' is the most popular.
What is the average episode length on Potovanja in delo v tujini?
The average episode length on Potovanja in delo v tujini is 58 minutes.
How often are episodes of Potovanja in delo v tujini released?
Episodes of Potovanja in delo v tujini are typically released every 13 days, 22 hours.
When was the first episode of Potovanja in delo v tujini?
The first episode of Potovanja in delo v tujini was released on Nov 1, 2021.
Show more FAQ

Show more FAQ