Podcasty Aktuality.sk
Ringier Slovakia Media s.r.o.
All episodes
Best episodes
Seasons
Top 10 Podcasty Aktuality.sk Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Podcasty Aktuality.sk episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Podcasty Aktuality.sk for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Podcasty Aktuality.sk episode by adding your comments to the episode page.
Keď som mladá otehotnela, netešil sa so mnou okrem môjho muža nikto, spomína na začiatky svojej rodiny i kariéry Mária Čírová v podcaste Ženy ako my
Podcasty Aktuality.sk
11/20/23 • 63 min
Obe si vybudovala napriek počiatočnej kritike okolia, aj keď o tom mnohí doteraz netušili. Medzitým porodila tri deti, svoju lásku si vzala za manžela a stala sa z nej napokon aj úspešná speváčka. Ako si spomína na svoje začiatky a ako to všetko vidí dnes s dostupom času?
Mária Čírová sa dostala do povedomia pomerne v mladom veku, keď vyhrala talentovú súťaž Coca-Cola Popstar. Na začiatku možno nesmelé dievča, dnes sebavedomá žena, ktorá presne vie, čo v živote chce, sa však veľa vecí musela naučiť. Dnes už ale vie, že to najdôležitejšie je vedieť, čo v živote chceme a nebáť sa ísť si za tým. V podcaste Ženy ako my nám prezradila viac o svojom živote, láske, o krásnych, ale aj náročných chvíľach, ktoré každý z nás občas prežíva, rozprávala sa s ňou Miroslava Zahatlanová.
Nebojte sa ísť si za svojím snom, ani ja som sa ho nevzdala
Mária Čírová je dnes trojnásobná mama, ktorá svojim deťom venuje všetok svoj voľný čas, zároveň však stíha aj svoju kariéru a najnovšie sa pripravuje aj na každoročné vianočné turné po celom Slovensku a dokonca aj v Prahe.
“Verím, že ak sa každý z nás ponorí do toho čo miluje a robí všetko naplno, že príde náš čas, príde tá odmena, treba len veriť sebe a tomu, čo robíme. Aj ja som len jednoduché dievča z malej dedinky, ktoré malo svoje sny a nebálo sa tých výziev, ktorých bolo v živote neúrekom a tie výzvy aj stále sú. Dnes ale viem, že všetko sú to len výzvy, všetko je to len nejaké obdobie a vtedy, keď mi je niekedy ťažšie viem, že za tými mrakmi je vždy slnko. Aj vďaka ťažkým chvíľam, ktoré si v živote prežijeme môžeme byť tými silnými ženami, ktorými sme, bez výziev by som sa ani ja v živote nikam nepohla” hovorí na úvod Mária Čírová, ktorá verí v to, že každý z nás je unikátny a nemali by sme sa báť robiť to, čo skutočne milujeme a čo nás napĺňa.
“Rodina bola pre mňa vždy viac ako kariéra, v tom som mala jasno už od svojich 13 rokov. To, že som sa stala mamou v mladom veku beriem v živote ako obrovskú výhodu, že som išla za svojím vnútorným hlasom, že som sa nebála. Vedela som, že ak má prísť nejaký úspech alebo kariéra tak to príde, ale tú rodinu si ujsť nenechám.”
Stále ísť vpred, samé za seba
Pre mnohé ženy je Mária inšpiráciou najmä v tom, že sa nebála rozhodnúť sa pre rodinu v mladom veku. “V čase, keď som čakala svojho prvého syna Huga, ak poviem, že netešil sa so mnou nikto, viem, že to znie zvláštne, možno až tak hrozivo, ale tak tešil sa so mnou môj manžel, ale mnoho ľudí z môjho okolia, moja rodina, bolo sklamaných. Veľmi ťažko to niesli, že som urobila takéto rozhodnutie, ktoré možno raz budem, a podľa nich určite, ľutovať. Tým, že neboli ľudia v mojom okolí naladení na rovnakú nôtu, na ktorú som ja brnkla, tým pádom som sa veľmi musela zastať samej seba, pochopiť sa, ľúbiť sa, lebo som nemala v tom čase vo svojom okolí nikoho, kto by pri mne stál, nikto nevedel, čo bude o pár rokov. A dnes, keď ma na mojom koncerte ide sprevádzať na klavíri môj syn Hugo, tak ľuďom tečú slzy,” hovorí o období, keď začínala svoju kariéru.
V rozhovore s Máriou Čírovou sa okrem iného dozviete:
- ako zvláda skĺbiť prácu speváčky a tri deti
- aký je jej recept na šťastné manželstov a vzťah aj po 15 rokoch
- ako vníma sociálne siete a či si občas vypočuje aj kritiku
- kde všade sa môžeme tešiť na jej vianočné turné a čím je výnimočné
- jej úprimný odkaz všetkým ženám
SHARE_talks 131: Microsoftu unikli citlivé dokumenty a nás potešilo domáce sci-fi
Podcasty Aktuality.sk
09/22/23 • 31 min
Dnes aj o tom, ako je možné, že hra Mortal Kombat 1 vyzerá na konzole Nintendo Switch tragicky.
V 131. časti podcastu SHARE_talks sa spolu rozprávajú redaktor Živé.sk Maroš Žofčin a redaktor HernáZóna.sk Lukáš Zachar.
V novej časti podcastu SHARE_talks zaznejú aj tieto témy:
- Ako je možné, že Microsoftu unikli citlivé dokumenty.
- Čo prezradili o ich chystaných hrách.
- Čo sme sa dozvedeli o budúcnosti konzoly Xbox
- Mortal Kombat má 1 tragický port na Nintendo Switch.
- Zažili sme novinársku premiéru filmu Bod obnovy.
- Prečo toto domáce sci-fi chválime.
Odkazy na témy, ktoré sme v podcaste spomínali:
- Veľký únik Microsoftu: Vo vývoji má byť nový Doom, Dishonored aj remaster Fallout 3
- Veľký únik Microsoftu: Budúci rok refresh Xboxov, next-gen v roku 2028. Čo prinesú novinky
- 70 eur za toto? Nový Mortal Kombat 1 na Nintendo Switch vyzerá tragicky
Nie ste si istí, ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Pozrite si nášho sprievodcu podcastovými appkami
Podcast SHARE_talks spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify alebo Deezer.
Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na [email protected]. Všetky e-maily čítame a na väčšinu sa snažíme odpovedať.
Mentioned in this episode:
19-26.9. (Žive, Sport,)
19.9. - 26.9.2023 - Autopolis
SHARE: Chladenie čipov bez pohyblivých častí. Startup tvrdí, že nahradí ventilátory v notebookoch
Podcasty Aktuality.sk
02/02/23 • 27 min
V podcaste SHARE hovoríme aj o tom, ktoré kategórie produktov by mohlo nové riešenie zásadne zmeniť.
Nepriateľom dnešných výkonných procesorov a grafík je generované teplo. Startup Frore Systems sa preto zameral na vyriešenie tohto aspektu moderných počítačov a spotrebnej elektroniky ako takej. Jeho riešenie menom AirJet má pri rozmeroch väčšieho čipu ponúknuť chladiaci výkon ventilátora.
O tom, ako to má fungovať a kedy by sme mohli vidieť prvé modely s týmto riešením sa v podcaste SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.
V aktuálnej časti podcastu SHARE sa dozviete:
- Aký je problém dnešných ventilátorov.
- Ako k problému pristupuje AirJet.
- Ako dokáže pri minimálnej hrúbke presúvať tak veľké množstvo vzduchu.
- Či zvyšuje odolnosti voči prachu.
- Či má potenciál priniesť revolúciu v chladení.
Podcast SHARE pripravujú spoločne magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify alebo Deezer.
NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na [email protected]. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
Tajná služba riadená členmi zločineckej skupiny? Spravíme všetko, aby sme očistili spoločnosť, reaguje Štefan Hamran (Aktuality Nahlas)
Podcasty Aktuality.sk
08/17/23 • 16 min
Rozuzlenie. Taký je najnovší názov policajnej akcie, ktorá sa zamerala na súčasného a bývalého riaditeľa tajnej služby, ktorí mali byť súčasťou zločineckej skupiny.
Vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry obvinili bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, aktuálneho šéfa SIS Michala Aláča a podnikateľa Petra Košča, ktorý má mať silný vplyv na tajnú službu a podľa vyšetrovania mal viesť zločineckú skupinu. Obvinení sú zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Medzi obvinenými sú aj ďalšie mená. V podcaste si môžete vypočuť reakciu policajného prezidenta Štefana Hamrana k celej policajnej akcii.
K celej situácii sa na tlačovej konferencii vyjadril aj líder Smeru Robert Fico, ktorý označuje dnešný zásah ako pokus prevrat. „Toto nie sú len spravodajské, alebo policajné hry. Toto je štátny prevrat. Je to pokus zmeniť pomery v štáte šesť týždňov pred voľbami.“ Mimoriadna schôdza, ktorú inicioval Smer-SD, bude v pondelok o 11:00. Potvrdil to predseda NR SR Boris Kollár. Smer žiada odvolanie prezidenta policajného zboru Štefana Hamrana.
Podcast nahrával Adam Oleš.
Mentioned in this episode:
Ford Puma
Výkon aj s nižšími emisiami Nová éra čistejších hybridných elektrických vozidiel prichádza a Ford Puma tento nový smer stelesňuje. Motor EcoBoost ponúka možnosť pokročilej hybridnej varianty, ktorá poskytuje vynikajúci výkon a impozantnú spotrebu paliva aj výrazne nižšie emisie CO2 ako iné konvenčné, nehybridné motory.
Politológ Mesežnikov: K moci sa dostali politickí plochozemci. Dnes vidíme ich snahu demontovať systém
Podcasty Aktuality.sk
06/24/24 • 40 min
Naša krajina prejde cez dosť turbulentné obdobie. Na to, aby politickí plochozemci prestali ovplyvňovať politiku a náš život bude potrebné veľa energie, úsilia a sústredenej práce demokratických aliancií, teda nielen demokratických politikov, ale aj médií, vedcov, intelektuálov ako i celej občianskej spoločnosti. Nemám však pochybnosti, že Slovensko prežije ako demokratický štát, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov.
Lex atentát a zrušená rtvs pripravená na ovládnutie vládnou mocou. Takto končí aktuálna politická sezóna, rámcoval ju najmä atentát na premiéra, no pokus o zmier sa zatiaľ nevydaril. Už na jeseň pritom ústami šéfa SNS vládna moc avizuje ďalší legislatívny víchor, ktorý by mal ešte viac upratať prakticky všetkých kritikov moci – médiá, mimovládky a dokonca i samotný parlament a jeho pravidlá fungovania. Toľko skloňovaný zmier, po ktorom volali politici po šokujúcom atentáte na premiéra sa tak nielenže nekonal, ale zrejme sa tak rýchlo ani konať nebude.
Kam teda smeruje naša politická scéna po atentáte na premiéra? Prečo sa zmieru nedarí a nestane sa toto magické slovo iba zásterkou na ďalšie utužovanie vládnej moci? No a kam kormidluje našu spoločnosť vládny splnomocnenec s jeho čoraz šokujúcejšími krokmi a výrokmi a čo hovorí o vláde jej neochota dať mu konečne stopku hovoriť v mene Slovenska?
„To, čo táto vládna koalícia v mnohých témach robí je to, že svojou rétorikou zasahujú rôzne segmenty spoločnosti a to tak aby svojou rétorikou nikoho nevylučovali, čiže nevyhraňovať sa voči protirečeniam, ktoré môžu nastať (a aj nastávajú) i vo vláde. V princípe sa v tom ale nechcú príliš vŕtať a nechať nech si každý hovorí ku svojmu elektorátu. Fráza, účel svätí prostriedky, je v tomto asi veľmi trefná,“ takto to hodnotí politológ Samuel Spáč.
Počúvate Aktuality Nahlas. Dnes s politológmi Grigorijom Mesežnikovom a Samuelom Spáčom. Pekný deň a pokoj v duši želá Adam Obšitník a Braňo Dobšinský.
Činnosť alternatívnych médií nahlodáva dôveru v spravodlivosť a demokratické inštitúcie na Slovensku (Disinfo Report)
Podcasty Aktuality.sk
11/11/23 • 32 min
Po vraždách Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018 sa téma korupcie dostala do stredobodu pozornosti v rámci verejnej diskusie. Hovorilo sa veľa o korupčných kauzách, o vyšetrovaní uneseného štátu a o právnom štáte ako takom. Na tento vývoj zareagovala aj tzv. alternatívna mediálna scéna, pre ktorú dovtedy tieto kauzy neboli ťažiskové.
Ako vnímajú ľudia témy korupcie a právneho štátu v porovnaní s reálnymi dátami? Koľko percent oslovených ľudí sa v prieskume Transparency International priklonilo k alternatívnym názorom o témach ako je špeciálna prokuratúra, samovražda Milana Lučanského alebo údajná manipulácia volieb? Ako často informovali o témach z oblasti právneho štátu a boja proti korupcii alternatívne médiá? Nakoľko sa frekvencia informovania líšila v porovnaní s mainstreamom? Existovali aj témy, ktorým sa alternatíva venovala viac ako štandardné médiá?
Aké zdroje využívali alternatívne médiá pri informovaní o jednotlivých témach? Nakoľko sa objavovalo zdieľanie obsahu z tlačových agentúrach či publikovanie názorov influencerov a politických predstaviteľov? Ktorí politici boli citovaní najviac? Dokázala sa alternatívna scéna voči niektorým konšpiračným teóriám aj vyhraniť? Ktoré politické strany si pred voľbami platili propagáciu v alternatívnych médiách a prečo je takáto reklama problémová? Aké nedostatky a pochybenia v rámci novinárskych a etických štandardov boli typické v článkoch alternatívnych médií?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.
Kde domov môj? Predvolebná diskusia o sociálnych otázkach s predstaviteľmi PS, KDH, SaS a Demokratov
Podcasty Aktuality.sk
09/23/23 • 79 min
V roku 2010 bolo v rámci celonárodného sčítania takmer 25-tisíc ľudí identifikovaných ako „ľudia bez domova“. V roku 2020 ich počet narástol na viac ako 70 000. Ešte oveľa vyššie čísla sú v téme príjmovej chudoby. V roku 2021 bolo na Slovensku takto ohrozených takmer 660-tisíc osôb, pričom ide nielen o nezamestnaných, ale aj o viacpočetné rodiny či ľudí nad 65 rokov. Pre koho je teda Slovensko a patrí aj tým na okraj spoločnosti?
„Kde domov môj,“ to bol začiatok štátnej hymny v čase Československa. Dnes už Československo nemáme, máme Slovenskú republiku, no tá otázka „Kde domov můj“, platí pre tisícky z nás aj dnes, tu u nás, na našom Slovensku. Čo vieme ako spoločnosť spraviť pre mnohotisícovú komunitu „ľudí bez domova“, ktorí sa až teraz konečne dočkali „Národnej koncepcie prevencie a ukončovania bezdomovectva“, a aké riešenie ponúkajú politici? A aké riešenia ponúkajú politické strany pre státisíce ľudí ohrozených príjmovou chudobou?
Témou budú aj ľudia s určitým typom zdravotného či mentálneho znevýhodnenia, problematika nedostupnosti bývania, financovanie sociálnych služieb a jej dostupnosť, téma dlhodobej starostlivosti, hmotnej núdze, životného minima či marginalizovaných komunít a ich nediskriminácie.
Diskutovať budú: Sergej Kára (PS), Anna Šmehilová (KDH), Vladimíra Marcinková (SaS) a Miroslav Kollár (Demokrati).
Do diskusie sme pozývali aj reprezentantov strany Hlas a strany Sme rodina. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa však ich zástupcovia diskusie nezúčastnia.
Moderuje: Braňo Dobšinský
Diskusiu pripravili Aktuality.sk, Depaul Slovensko a SocioFórum.
Mentioned in this episode:
23-28.10.2023 - Volby spot 1 v3
23-28.10.2023 - Volby spot 1 v3
23-28.10.2023 - Volby spot 1 v3
23-28.10.2023 - Volby spot 1 v3
Od triedenia odpadu ľudí často odrádza ich vlastná pohodlnosť
Podcasty Aktuality.sk
02/02/23 • 31 min
Dávate aj vy odpadu šancu na druhý život?
V preklade – ako ste na tom v triedení odpadu?
Aby sme aspoň trochu prispeli k čistejšej planéte, je dôležité, aby sme riešili odpad, ktorý vzniká aj našim životným štýlom.
Ako je na tom Slovensko s triedením odpadu, ako sa správne separuje a kam putuje vytriedený a nevytriedený odpad, sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s Petrou Csefalvayovou z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Triedenie odpadu je začiatkom, aby odpad dostal druhý život
Separovanie alebo triedenie odpadu je prvým krokom, ktorým môžu jednotlivci prispieť k tomu, že sa budú odpadom zaoberať. „Ak sa ním nezaoberám a všetko vyhodím do čiernej nádoby, zmesového komunálneho odpadu – to je odpad, ktorý už nemá šancu. V lepšom prípade ide na energetické zhodnotenie – spaľovanie alebo v horšom prípade na skládkovanie. Ak sa odpadom budem zaoberať, čiže ho budem triediť, tak mu dávam šancu na to, aby niekto kto vyhodnotí, že je správne vytriedený, má dostatočnú kvalitu a má dostatočné kapacity na spracovanie, tak ho naozaj zrecykluje. Takže my triedením ako takým urobíme ten prvý krok, ktorý ale nezabezpečuje priamo tú recykláciu, nie je to iba s tým spojené. Ale ak nebudem triediť, nebudem ani recyklovať, takže to je veľmi dôležité,“ vysvetľuje v podcaste Petra Csefalvayová. Slovensko v rebríčku triedenia odpadu Európskej únie stále rastie oproti minulosti. Niečo cez 40 percent odpadu vieme podľa Csefalvayovej vytriediť tak, aby sa aj zrecykloval.
Od triedenia odrádza ľudí najmä pohodlnosť
Nie je to o tom, že by ľudia nevideli zmysel v recyklácii. Často je odrádzajúca dostupnosť kontajnerov, nie sú veľmi blízko pri bydlisku. „Je potrebné niekde ďalej zájsť, nemajú to priamo pred domom alebo sa vyžaduje nejaká konkrétna čistota, nejaké konkrétne druhy materiálov, ktoré patria do konkrétneho kontajnera. A toto znižuje veľakrát ich záujem o triedenie. Ak by sme urobili alebo pripravili tú infraštruktúru tak, aby naozaj ľudia mali čo najjednoduchšiu dostupnosť, tak tým určite podporíme myšlienku triedenia. Na druhej strane je to ešte stále menšinová téma, kde ten odpad končí a či sa v skutočnosti recykluje.“ Ľudia často podľa Csefalvayovej reagujú na nejaký jeden zverejnený príbeh, keď vidia, že jedno auto zbiera rôzne druhy odpadu a odôvodňujú si potom to, že je zbytočné triediť. Lenže situácia prečo k takému postupu došlo má často aj jasné vysvetlenie, akurát to už nikto nezisťuje.
Viac o tom:
- čo patrí a nepatrí do modrého kontajnera
- kde patria tetrapakové obaly z nápojov
- či treba čistiť plastové tégliky z jogurtov
- čo môžeme dávať do hnedej nádoby
- čo spôsobuje olej v kanalizácii
- kedy ide odpad ešte na dotriedenie
- ako funguje cirkulárna ekonomika
- ako sme na tom s recykláciou na Slovensku
sa dozviete z rozhovoru redaktorky Zuzany Majerčíkovej s Petrou Csefalvayovou z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk.
V 13-tich som sa prvýkrát vyvracala. K bulímii ma doviedli aj poznámky učiteľov, trénerov i rodiny, hovorí Zuzana Mračková v podcaste Do hĺbky
Podcasty Aktuality.sk
09/24/23 • 48 min
Vždy jej hovorili, že má peknú tvár, ale mala by niečo robiť so svojím telom: „Zažila som veľa bodyshamingu, od trénerov, učiteľov... sú to silné slová, ale dnes už viem, že to bodyshaming bol. A ja ani dnes, po rokoch, ešte stále nie som spokojná so svojím telom...," priznáva slovenská influencerka Zuzana Mračková v podcaste Do hĺbky.
Poruchy príjmu potravy zahŕňajú viaceré ochorenia, vrátane mentálnej anorexie, bulímie či diagnózy záchvatového prejedania. PPP majú viac príčin, no najrizikovejším obdobím pre ich vznik je detstvo, dospievanie aj šikana v ranom veku. Niekedy je to dokonca genetická predispozícia. Vypovedajú o tom mnohé skutočné príbehy a ten svoj nám dnes v rámci série podcastu TELO rozpovedala známa slovenská influencerka Zuzana Mračková. Na sociálnych sieťach sa dlhodobo venuje téme duševného zdravia. Sama si prešla poruchou príjmu potravy, konkrétne bulímiou. Ako dieťa dokázala pred rodičmi skrývať vracanie a aj po tom trvalo, kým sa jej dostalo pomoci. A že stále nie je v poriadku, priznáva ešte aj dnes. Počas dlhoročného boja spoznala hĺbku svojho duševného zdravia, o ktorom dnes na sociálnych sieťach vypovedá. V dnešnom podcaste sa dozviete:
čo spustilo jej prvé pochybnosti o výzore a vlastnom tele už v ranom detstve
ako vnímala, keď si jej mamu zavolali bokom, aby svojej dcére dohovorila ohľadom kíl navyše
kedy prepadla bulímii
ako si jedlo schovávala a koľko rokov trvalo, kým sa jej dostalo prvej pomoci
prečo má problémy dodnes a v akej podobe bulímia pretrváva
ako už ako dvojnásobná mama vníma všetko, čo sa jej udialo, a čo by odkázala iným
v závere rozoberieme nielen pohľad partnera, ale aj Zuzkin pohľad na spoločnosť a sociálne siete. V čom ochorenia PPP možno aj nechtiac podporujeme? Počúvajte s nami. So Zuzanou Mračkovou sa rozprávala Martina Smatanová.
Antisemitizmus je choroba a voľba pre zlo, tvrdí rabín Miša Kapustin (RánoNahlas)
Podcasty Aktuality.sk
11/20/23 • 37 min
„K teroristom nemôžeme byť tolerantní. Áno, som smutný, že zomierajú Palestínčania v Gaze. Nik nemôže mať radosť z toho, že zomierajú obyčajní ľudia. Problém je však v tom, že Hamas stále existuje a z civilov si robí živé štíty. Musí byť zničený.“ Pohľad na súčasný konflikt medzi Izraelom a radikálmi Hamasu optikou židovského rabína Mišu Kapustina.
Nožom dobodaná Židovka, na dverách jej bytu hákový kríž – Francúzsko; grafity Dávidovej hviezdy na domoch a podnikoch, kde žijú a pracujú Židia – Nemecko; odmietnutá rezervácia židovskej školy na nafukovací hrad – s poznámkou podnikateľa: nemôžem prijať sionistickú objednávku, nechcem krvavé peniaze – slobodu Palestíne – to je zas prípad z Austrálie.
Vo svete narastá vlna antisemitizmu po Izraelskej vojenskej odvete na masaker radikálov Hamasu.
„Radikáli programovo zasievajú strach. Sú presvedčení, že pravdu majú len oni a všetko ostatné je zlé. Preto chcú všetko ostatné zničiť“, rozpráva rabín Kapustin. „Slovo kompromis ani nie je v ich slovníku. Oni chcú všetko“, dodáva.
Konflikt sa začal koordinovaným útokom radikálov Hamasu na ciele v Izraeli v sobotu 7. októbra a ich „besnením“. Zabili pritom vyše 1400 Izraelčanov, ďalšie dve stovky zobrali do zajatia.
„Izraelom sa to neskončí. Všetci to majú pochopiť. Svoj radikalizmus a fanatizmus chcú rozšíriť aj do Európy, Ameriky. Do všetkých krajín“, rozpráva rabín.
„Antisemitizmus je tu odpradávna. Je to choroba. Zatiaľ na ňu neexistuje účinný liek a pravdepodobne ho ani nikdy mať nebudeme“, dodáva.
Každý jednotlivec stojí podľa neho denne pred voľbou medzi dobrom a zlom. „Antisemitizmus je voľbou pre zlo“, tvrdí rabín Kapustin.
Tvrdí, že na Slovensku sa cíti bezpečne, a to aj po vražde zo Zámockej v Bratislave, keď sa v manifeste útočníka našli aj slová o „nenávisti k Židom“, ktorí mali byť tiež obeťami útoku.
„Nie je možné zakázať nenávidieť. Je to právo každého. Môžeme milovať alebo nenávidieť. Odporúčam však radšej prejavovať lásku tým, ktorých milujeme, na nenávisť nám potom ani nezostane čas“, uzatvára rabín Kapustin.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
Show more best episodes
Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Podcasty Aktuality.sk have?
Podcasty Aktuality.sk currently has 3824 episodes available.
What topics does Podcasty Aktuality.sk cover?
The podcast is about News, Comedy, Podcasts and Politics.
What is the most popular episode on Podcasty Aktuality.sk?
The episode title 'NA ROVINU s bezpečnostným analytikom: Vyvolávanie obáv má následky, kult tradície je fašistický' is the most popular.
What is the average episode length on Podcasty Aktuality.sk?
The average episode length on Podcasty Aktuality.sk is 30 minutes.
How often are episodes of Podcasty Aktuality.sk released?
Episodes of Podcasty Aktuality.sk are typically released every 5 hours.
When was the first episode of Podcasty Aktuality.sk?
The first episode of Podcasty Aktuality.sk was released on Oct 24, 2021.
Show more FAQ
Show more FAQ