Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.

Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.

Vad Vi Vet.

Så mycket är vettigt att spara för att få en bra pension. Faktorerna bakom utbrändhet. Hur ofta alla andra har sex (egentligen). Anpassat ledarskap för olika generationer. Så minskar du din ångest och oro. Läxläsningsmetoderna som funkar. Knepen för att hantera narcissister i din närhet. Beprövade sätt att hålla sig frisk. Hormonernas påverkan på kroppen + många fler ämnen. I “Perspektiv” intervjuar Vad Vi Vets grundare och chefredaktör Per Grankvist forskare och experter som på ett begripligt sätt förklarar saker som du har nytta av att veta om det ämnet i vardagen.
www.vadvivet.se
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. episode by adding your comments to the episode page.

Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 5. Om att motverka SD-sympatier i arbetarrörelsen - med Kommunals Tobias Baudin
play

01/01/19 • 45 min

Bland fackföreningsrörelsens medlemsorganisationer har stödet för Sverigedemokraterna ökat i val efter val. Vänsterväljarna tycks med andra ord ha gjort en högersväng, trots alla försök att få dem att rösta ”rätt”, dvs. rött. Varför? Jag kan inte tänka mig någon bättre att svara på den frågan än Tobias Baudin, idag ordförande i Kommunal och tidigare vide ordförande i LO.


Baudin kan förstås arbetarrörelsens historia och nutida utmaningar på sina fem fingrar, men intressant nog är det färre Kommunalare som röstar på SD än bland svenskarna i allmänhet. I vårt samtal talar vi om vad Kommunal gjort som skiljer sig från andra fackförbund, om varför det är viktigt att ta SDs väljare på allvar och varför Kommunal funderar på att sluta ge kampanjbidrag till Socialdemokraterna.


Bokrekommendationer

Rikshushållaren : Gunnar Sträng i socialdemokratins tjänst 1906-1992 - Anders L Johansson

I takt med tiden: Olof Palme 1927-1969 - Kjell Östberg

När vinden vände: Olof Palme 1969-1986 - Kjell Östberg

Min far hade en dröm: memoarer - Barack Obama


#perspektivpodden

Perspektiv görs av Vad Vi Vet. Vi filtrerar nyhetsflödet och ger dig faktabaserade förklaringar av de viktigaste aktuella händelserna. Skaffa mer fakta i dina flöden genom att följa @vadvivet .Producent: Gabriella Lahti. Programledare: Per Grankvist



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


This is a public episode. If you'd like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.vadvivet.se/subscribe
bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - Trailer: En podd för nyfikna som förklarar aktuella ämnen ur nya perspektiv
play

06/29/19 • 3 min

bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - Trailer: Podden som som hjälper dig förstå aktuella ämnen ur nya perspektiv
play

11/08/18 • 4 min

bookmark
plus icon
share episode

Under våren 2020 publicerade vi en förklaring på Vad Vi Vet där vi konstaterade att rekordet för att utveckla ett nytt vaccin var fyra år, och det hade satts på 1960-talet. Att vi skulle ha något vaccin innan årets slut var, utifrån tillgänglig fakta, fullständigt orealistiskt.


Likväl rullade lastbilar lastade med covid-vaccin mot vaccinationscenter över hela landet i mellandagarna 2020. Och inte bara i Sverige utan i hela Europa.

Att åstadkomma det kräver inte bara en vetenskaplig ansträngning som vi inte sett maken till innan, det krävde också en uppskalning av vaccinproduktion till nivåer som låg tio gånger över normalläget, och en logistik som är nästan oöverskådligt komplicerad, där doser av vaccinet måste transporteras vid en temperatur på minus sjuttograder i obrutna kylkedjor och dessutom synkroniserat över en hel kontinent för att alla medlemsländer skulle kunna börja vaccinationen samtidigt.


Ju mer man läser om hela händelsen ju osannolikare verkar det. Ändå lyckades man. Men hur? Och hur upplevdes det inifrån, från de som följde utvecklingen av vaccinet på nära håll? För att ge oss perspektiv på det bjöd vi in Malin Parkler som är vd för Pfizer i Sverige.


Bokrekommendationer:

“Perspektiv” är en podd från Vad Vi Vet, tjänsten som snabbt gör dig mer allmänbildad i aktuella ämnen. Skaffa ett gratiskonto på vadvivet.se


Programledare: Per Grankvist @pergrankvist Redaktör: Sarah Berg. Klippning: Jens Back. Publicering: Sara Lundgren. Mixning: Stray Dog Studios.



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


This is a public episode. If you'd like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.vadvivet.se/subscribe
bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 22. Om när cirkus blev relevant igen - med cirkusdirektör Trolle Rhodin
play

06/17/19 • 47 min

Cirkusen är en rest från en tid när underhållning var en bristvara och det var långt till den stora världen. Idag är allt ett klick bort. Sevärdheter och märkvärdigheter är inte längre lika sevärda eller märkvärdiga för att vi kan klicka med fingrarna och trolla fram dem närhelst vi vill. Som en följd av det har cirkusarna haft det allt svårare att vara lönsamma de senaste decennierna och de flesta har lagt ner. De vilda djuren har skingrats, tälten är sålda och akrobaterna har tvingats söka lyckan någon annanstans.


Idag har Sverige bara en enda cirkus kvar, Brazil Jack. Direktör Trolle Rhodin tillhör cirkusadel med mer än 250 års europeisk erfarenhet i blodet. Samtidigt som han vuxit upp i en cirkusvagn representerar han en ny generation cirkusartister som vågar bryta med traditionerna. Sedan han tog över har han försökt sig på en balansakt mellan att erbjuda den där cirkuskänslan vi nostalgiskt minns från barndomen och att erbjuda något som känns modernt. Ett exempel på det är hans beslut att sluta med djur, ett beslut som räddade Brazil Jack från undergång.


Jag klättrade upp i hans cirkusvagn för att få perspektiv på vad det egentligen är som fortfarande lockar publiken, arbetet med att producera en cirkusföreställning och hur en vanlig dag ser ut i denna ovanliga värld.


Rhodins rekommendationer

Bok: Rex Mundivalsen (första delen i triologin) - Tony Rodin.

Film: Vilken jävla cirkus - Regi av Helena Bergström

Film: The greatest showman - Regi av Micheal Gracey


-----

#perspektivpodden

Perspektiv görs av Vad Vi Vet. Vi filtrerar nyhetsflödet och ger dig faktabaserade förklaringar av de viktigaste aktuella händelserna. Skaffa mer fakta i dina flöden genom att följa @vadvivet


Programledare: Per Grankvist. Producent: Gabriella Lahti.



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.


This is a public episode. If you'd like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.vadvivet.se/subscribe
bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 68. Om att få något gjort i Europaparlamentet - med Alice Bah Kunke
play

05/08/21 • 47 min

Miljöpartiets Alice Bah Kuhnke har suttit i Europaparlamentet sedan 2019. Hon som från första början inte ville kandidera till parlamentet gav så småningom med sig och rör sig numera vant i korridorerna i Bryssel och Strasbourg, mellan utskott och plenisalar, formella utfrågningar och informella fikastunder. I det här avsnittet ger hon ett öppet inifrånperspektiv på hur parlamentet fungerar, praktiskt och taktiskt. Som före detta riksdagsledamot pekar hon på några av de stora skillnaderna hon upplevt i Sveriges andra parlament i Bryssel. Dessutom berättar hon hur man får något gjort och hur slug man måste vara för att vinna sina förhandlingar och åstadkomma förändring

Bokrekommendationer:

Om frihet - John Stuart Mill

Anne Franks dagbok - Anne Frank.

Perspektiv är en podd från Vad Vi Vet. Följ oss i dina sociala kanaler om du vill ha faktabaserade förklaringar av aktuella händelser - varje dag.


This is a public episode. If you’d like to discuss this with other subscribers or get access to bonus episodes, visit www.vadvivet.se/subscribe
bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 102. Om ultraprocessad mat och vad det gör med oss. Med Ann Fernholm.
play

01/01/23 • 5 min

This is a free preview of a paid episode. To hear more, visit www.vadvivet.se

Vi äter mer än någonsin men får i oss mindre än tidigare. Ja, ungefär så kan man beskriva svenskarnas matvanor nuförtiden. Samtidigt som vi debatterar hur många ägg man kan äta varje dag eller hur farligt potatis är för oss glömmer vi bort att prata om hur vår mat förändrats de senaste decennierna. Alltså inte bara i termer av fetthalter och sockerhalter, utan i hur det är mer adekvat att beskriva vår mat som konstruerad snarare än tillagad. Vad gör det med oss? Hur påverkas våra kroppar av denna moderna mat som är så långt ifrån naturens råvaror som den tycks kunna komma?

Någon som jag hoppas kan hjälpa mig svara på den frågan är Ann Fernholm. Hon disputerade en gång i tiden i molekylär bioteknik vid Uppsala Universitet innan hon sadlade om och blev vetenskapsjournalist. Hon har skrivit mycket om ultraprocessad mat och förra året kom hon ut med boken “Fejkmaten: så blir vi vilseledda” som fick välförtjänt mycket uppmärksamhet.

Så jag kontaktade henne för ett samtal om sönderslagna ingredienser, jakten på stärkelse, lightprodukter och funktionell mat - vad är det egentligen? Och så bad jag henne summera alla världens mirakelkurer - vad har alla de folkgrupper som lever längst och mår bäst gemensamt i matväg?

Bokrekommendationer:

Dopamine Nation - Anna Lembke

Tyst hav - Jakten på den sista matfisken - Isabella Lövin

Den odödliga Henrietta Lacks - Rebecca Skloot

Lidandets konung : historien om cancer - Siddhartha Mukherjee

Programledare: Per Grankvist. Producent: Jens Back. Mixning av Stray Dog Studios. #perspektivpodden

"Perspektiv "är en podd från Vad Vi Vet, tjänsten som snabbt gör dig mer allmänbildad. Skaffa ett gratiskonto på vadvivet.se

Lås upp hela avsnittet och få full tillgång till alla Vad Vi Vets poddar på http://vadvivet.se/lyssnamer

bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 139. Hur håller man sig frisk? Läkaren Anders Wallenstam svarar.

139. Hur håller man sig frisk? Läkaren Anders Wallenstam svarar.

Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.

play

09/17/23 • 6 min

This is a free preview of a paid episode. To hear more, visit www.vadvivet.se

Hur ska man göra för att leva så länge och hålla sig så frisk som möjligt? En sak är klar. Hälsa handlar inte bara om en sak: om motion eller kost. Vill man leva hälsosamt måste man ha koll på helheten, hur allt påverkar varandra. Och kanske är det också så som de välfärdssjukdomarna som plågar oss ska förstås? Att de är ett resultat av att vi lever i ett liv som på många sätt inte är i synk med vad våra kroppar och hjärnor är anpassade till.Någon som funderat mycket på hur olika faktorer påverkar vår hälsa är Anders Wallensten. Han är läkare och epidimolog, specialiserad på allmänmedicin och folkhälsa. I boken “Hälsogåtan” gör han ett försök att ta ett grepp på vår hälsa påverkas på olika sätt, och jag bjöd därför in honom till studion.

Men om du tror att du ska få veta exakt hur många gram socker du kan äta eller hur många minuter du ska röra dig så har du fel! Det här är inte ett sådant samtal alls, men vad det däremot kan ge dig är en insikt om vilket förhållningssätt som du behöver ha till din egen hälsa. Och vill du veta hur man ska sålla i alla de forskningsrön som också verkar bombardera oss, ja då är det här definitivt ett avsnitt du ska lyssna på från början till slut.

Wallenstens bokrekommendationer:

Vete, vapen och virus - Jared Diamond

Böcker av Ernest Hemingway

Shuggie Bain - Douglas Stuart

-

“Perspektiv” är en podd från Vad Vi Vet, tjänsten som snabbt gör dig mer allmänbildad i aktuella ämnen.

Lås upp och få full tillgång till alla Vad Vi Vets poddar på vadvivet.se/lyssnamer

Programledare: Per Grankvist @pergrankvist Redaktör: Andrea von Essen. Klippning: Jens Back. Publicering: Sara Lundgren. Mixning: Stray Dog Studios.

bookmark
plus icon
share episode
Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. - 84. Bidrar strängare straff till minskad kriminalitet? Med Linda Gröning
play

07/09/22 • 8 min

This is a free preview of a paid episode. To hear more, visit www.vadvivet.se

Det råder idag nära nog politisk enighet om att vi behöver strängare straff för några av de brott som plågar samhället. Samtidigt är forskningsvärden eniga om att stränga straff inte har förhindrar återfall. Linda Gröning är professor i straffrätt vid Bergens Universitet och specialiserad på just straffsatser. I avsnittet talar vi om hur straff står proportionalitet till brottet samtidigt som det måste ses i relation till andra brott, om varför du aldrig ska räkna med att få tillbaka en stulen cykel och hur kraven på hårdare straff i själva verket kan vara ett sätt att försöka styra hur polisen prioriterar.


Bokrekommendationer:

Forbrytelser, skyld, straff - Ferdinand von Schirach

Psychiatric Power - Michel Foucault.

Overcriminalization - Douglas Husak.


Producent: Jens Back och Per Grankvist. Klippning Hanna Brandén och mixning av Stray Dog Studios. När du delar i sociala kanaler, använd #perspektivpodden

Perspektiv är en podd från Vad Vi Vet. Följ oss i dina sociala kanaler om du vill ha faktabaserade förklaringar av aktuella händelser - varje dag.



Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

bookmark
plus icon
share episode
This is a free preview of a paid episode. To hear more, visit www.vadvivet.se

Martin Björgell är pensionsexpert på Handelsbanken och svarade på de en lång rad viktiga frågor när han besökte studion.

Vilka är de olika delarna efter att pensionssystemet förändrats och vilka av dessa kan du påverka själv? Gör du dig själv en björntjänst genom att placera med hänsyn till planeten - är inte alla fonder ganska ok nuförtiden? Vad får kvinnor inte får glömma bort när de pensionssparar?

Vi pratade om dessa frågor och mycket mer - allt för att se till att du får veta allt du behöver veta om pension när du lyssnar.

Björgells bokrekommendationer:

I varje stund är vi fortfarande vid liv - Tom Malmquist.

Det stora pensionsrånet: miljardsvindeln i Falcon Funds - Jens Nordström

Simma med hajar: en resa mot finansvärldens innersta - Joris Luyendijk.

“Perspektiv” är en podd från Vad Vi Vet, den populära tjänsten som snabbt gör dig mer allmänbildad i aktuella ämnen. Skaffa ett gratiskonto på vadvivet.se

Lås upp alla avsnitt för så lite som en krona om dagen. Hitta en prenumeration som passar dig påhttp://vadvivet.se/lyssnamerProgramledare: Per Grankvist. Producent: Jens Back.

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. have?

Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. currently has 173 episodes available.

What topics does Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. cover?

The podcast is about Society & Culture, Podcasts and Science.

What is the most popular episode on Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.?

The episode title '39. Om välfärdens skyddsnät med Veronica Magnusson' is the most popular.

What is the average episode length on Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.?

The average episode length on Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. is 42 minutes.

How often are episodes of Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. released?

Episodes of Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. are typically released every 7 days.

When was the first episode of Perspektiv - allmänbildning du har nytta av.?

The first episode of Perspektiv - allmänbildning du har nytta av. was released on Nov 8, 2018.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments