Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Maribor Is The Future

Maribor Is The Future

Maribor Is The Future

Maribor Is The Future je interdisciplinarni umetniški podcast, ki nastaja v skupnosti GT22 in z njeno pomočjo. Dotika se področij filma, gledališča, intermedijske umetnosti, izobraževanja, teorije in dobrih praks. Redno je predvajan tudi na Radiu MARŠ, ponavadi ob ponedeljkih ob 21. uri. Maribor Is The Future is an interdisciplinary art podcast created in the GT22 community in Maribor and with the help of its members. It touches on the fields of film, theater, intermedia art, education, theory and good practice. It is also regularly broadcasted on Radio MARŠ, usually on Mondays at 9 pm. http://gt22.si/ http://radiomars.si/
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Maribor Is The Future Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Maribor Is The Future episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Maribor Is The Future for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Maribor Is The Future episode by adding your comments to the episode page.

Maribor Is The Future - #141: 10letje GT22 z Andrejem Firmom
play

12/03/23 • 47 min

Andrej Firm, fotograf, scenograf, oblikovalec svetlobe in član Mišnice je govoril o GT22 in fotografiji. #MIZA je serija poletnih, uličnih pogovorov, intervjuje, ki smo jih v GT22 začeli v času sodelovanja s Festivalom Lent 2022. Če smo lani govorili z mlado ekipo (poslušaj FokusFokus), ki sobiva v GT22, so tokrat, letos bili povabljeni posameznice in posamezniki, ki so ter še vedno – že vseh 10let - gradijo interdisciplinarno skupnost GT22. Z gosti in gostjami se je spet na ulici pred hišo ter pred publiko pogovarjal Miha Horvat. Podkasti so v okviru sodelovanja z Radiem MARŠ predvajani tudi na valovni dolžini 95,9 MHz in spletni strani http://radiomars.si/
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - #130: Apofenija/1.1

#130: Apofenija/1.1

Maribor Is The Future

play

11/21/22 • 53 min

V prvem podkastu (1.1) o predstavi Apofenija/1, v kateri so odrske deske zasedli roboti in umetna inteligenca, živost pa se je prestavila v avditorij, smo se pogovarjali s tehnično soavtorico Moniko Pocrnjić in producentom Miho Horvatom. Tako kot predstava bo tudi podkast nastajal v več demo različicah in v naslednji (1.2)se bomo pogovarjali z avtoricama predstave Nino Ramšak Marković in Varjo Hrvatin. Apofenija je demo verzija (/1) subjekta umetne inteligence, ustvarjenega, da uprizarja vse tisto, kar je neuprizorljivo. Apofenija skozi svoj mehanizem vzorčenja generira fraktale svoje interpretacije človeškega (ne)smisla. Apofenija je strukturirana kot organizem oživljajočih celic, ki odpira prostor prihodnosti, kot prostor brez človeka, v katerem umetna inteligenca svojo namenskost osmišlja skozi pozabljene podobe trajanja, minevanja in bivanja. Apofenija obdeluje vse, kar je neoprijemljivo, neubesedljivo, neulovljivo. Lovi trenutke déjà vujev, virtualnih drobcev življenja, minulih vonjav in izgubljenih spominov. Apofenija je programirana za produciranje utrinkov bivanja, iskanje smislov v svoji spominski plošči neštetih podob in pomenov. Kako konstrukt umetnega razume organskost živega? V uprizoritvi, v kateri edini živi element v dvorani ostaja gledalec, obsojen na iskanje življenja v inherentno tujem, se vzpostavlja nova oblika življenjskosti, dialog med sogovornikoma, ki ne govorita istega simbolnega jezika. Več o predstavi: https://moment.si/predstava/apofenija-1/ Podkast so omogočili: Moment, skupnost GT22, Platforma konS – MKC Maribor in radia You're Up ter MARŠ.
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - MariborIsTheFuture 85: Dobre prakse
play

12/17/19 • 48 min

Ko vrt počiva in ko gobe v kleti GT22 pridno rastejo, ko se išče njivo za pridelavo konoplje in med predavanji in delavnicami za novo sezono, smo v studio radia YoureUp povabili predstavnike tematskega sklopa Dobre prakse, ki se v naši bajti ukvarja s samooskrbo. Miha Horvat (Fundacija Sonda) je predstavil koncept in poslanstvo inštituta za samooskrbo in dobre prakse v GT22, Luka Kralj (Mujšnca) je pojasnil več o gojenju gob in gliv ter njihovem pomenu za okolje in zdravje, Aljaž Plankl je spregovoril več o trajnostnem obdelovanju vrta in permakulturi, Matej Sajko Modrinjak pa o aktivnostih, povezanih z industrijsko konopljo in tem, kako se nam pri vzpostavljanju samooskrbe lahko pridružite ter sodelujete. Moderator: Žiga Brdnik Zvok: Boštjan Eržen Več informacij o dobrih praksah: [email protected] Zahvala za nastanek podcasta: Fundaciji Sonda, radiu YoureUp, skupnosti GT22, Mestni občini Maribor in Radiu MARŠ za predvajanje na radijskih valovih.
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - Maribor Is The Future 78: Importdance
play

11/05/19 • 24 min

S Petjo Golec Horvat, Žiganom Krajnčanom in Miho Horvatom o projektu "importdance", o mini in maxi GT22, o generacijskih prelomih, izmenjavi znanj, izkušenj in plesu.
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - ABONMA BORŠTNIK 2019 - IZUMITELJ NA ZEMLJI (APT)
play

10/23/19 • 69 min

V vsaki od enajstih epizod serije Abonma Borštnik v realnem času predstave opisujemo in komentiramo po eno od tekmovalnih predstav 45. Festivala Borštnikovo srečanje. Izumitelja na zemlji spremljajo: Nika Švab, dramaturginja, Mišo Mičić, gledališki ustvarjalec in prevajalec, Eva Jagodic, varstvoslovka in dramaturginja. Montaža in oblikovanje zvoka: Aleš Zorec Tehnična podpora: Boštjan Eržen, Youreup radio Sočasno predvajanje: Radio MARŠ Medijska podpora: Radio Maribor Anton Podbevšek: Izumitelj na zemlji Anton Podbevšek Teater Avtor besedila: Anton Podbevšek Izvajalci in soustvarjalci: Andraž Jug, Leja Jurišić, Urban Kuntarič, Ana Pandur, Pavle Ravnohrib, Sašo Vollmaier Avtorica koncepta in režiserka: Bara Kolenc Izbira besedila: Miklavž Komelj in Bara Kolenc Dramaturg: Miklavž Komelj Avtor zvočne podobe: Matevž Kolenc Avtorja aranžmajev - adaptacija klavirskih skladb Marija Kogoja (Malenkosti): Matevž Kolenc in Sašo Vollmaier Scenograf: Marko Japelj Koreografka: Bara Kolenc in izvajalci Oblikovalec videa: Zack Sievers Oblikovalki kostumov: Špela Ema Veble in Nina Jagodic Asistentka režije: Ana Laura Richter Lektor: Jože Faganel Oblikovanje kreativ: Eva Mlinar Predstava Izumitelj na zemlji obeležuje 120. obletnico rojstva Antona Podbevška, katerega poezijo povezujemo z začetkom zgodovinske avantgarde na Slovenskem. S sledenjem notranjim napetostim njegove poezije si prizadeva odrsko aktualizirati Podbevškov “kozmični anarhizem”, ki izraža silo neskončne ekspanzije roba mogočega. Če se ta sila v naslovni pesmi manifestira v želji po osvoboditvi potencialov, ki jih zatira nepravična ureditev človeške družbe, se po prestopu horizonta v kozmičnem prostoru zariše podoba človeka, ki je ujetnik samega vesoljstva. V čem bi bila lahko osvoboditev iz te ujetosti?
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - Abonma Bienale 2019 - Misterij sove
play

09/14/19 • 47 min

V vsaki od enajstih epizod serije Abonma Bienale v realnem času predstave opisujemo in komentiramo po eno od tekmovalnih predstav 10. Bienala lutkovnih ustvarjalcev Slovenije. Misterij sove spremljajo: Maša Jazbec, pedagoginja in performerka, Maša Radi Buh, študentka sociologije kulture in Nika Švab, dramaturginja. Montaža in oblikovanje zvoka: Aleš Zorec Tehnična podpora: Boštjan Eržen, Youreup radio Sočasno predvajanje: Radio MARŠ Medijska podpora: Radio Maribor Lutkovno gledališče Ljubljana in TJP – Centre Dramatique National d’Alsace, Strasbourg Misterij sove Avtorja: Franz Pocci, Célia Houdart Režiser: Renaud Herbin Igralca: Maja Kunšič in Iztok Lužar Dramaturginja: Mateja Bizjak Petit Scenograf: Mathias Baudry Oblikovalka svetlobe: Fanny Bruschi Avtor zvočne podobe: Morgan Daguenet Umetniški svetovalec: Nino Laisné Vodja predstave in oblikovalec zvoka: Luka Bernetič Lučni mojster: Niko Štabuc Scenski tehnik: Luka Moškrič Izdelava lutk: Iztok Bobič, Polona Černe, Zala Kalan, Zoran Srdić, Marjetka Valjavec, Sandra Birjukov, Špela Ulaga, Olga Milič, Tereza Andrůšková Izdelava scene: Christian Rachner, Pierre Chaumont :V predstavi je uporabljen šanson Tout fout le camp. Predstava na oder postavlja miniaturne like iz predstave Sovji grad, ki jo je leta 1936 ustvaril slovenski lutkar Milan Klemenčič. Uveljavljeni francoski režiser Renaud Herbin je navdih za predstavo dobil v fundusu Lutkovnega gledališča Ljubljana, kjer so ga očarale miniaturne lutke pionirja slovenskega lutkarstva. Z uporabo Klemenčičeve lutkovne zapuščine je tako tradicijo na področju lutkovne umetnosti postavil v kontekst sodobnih uprizoritvenih praks. Sodobna francoska pisateljica Célia Houdart je Poccijevo zgodbo, ki se dotika vprašanj preobrazbe, zvijač in prevare, nadgradila v duhu sodobne filozofske pripovedi. Osrednji junak je Vitez Čukolov, začaran v sovo. Človeška podoba mu bo vrnjena šele takrat, ko bo našel nekoga, ki mu bo v želji po uresničevanju želja populil vsa peresa. Naleti na prebrisanega Gašperčka Larifarija, ki si zaželi, da bi postal minister. Začarani vitez ga mora s svojimi peresi ves čas reševati iz zapletenih situacij. Vse dokler ni izpuljeno zadnje pero.
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - Abonma Bienale 2019 - Nekje drugje
play

09/12/19 • 37 min

V vsaki od enajstih epizod serije Abonma Bienale v realnem času predstave opisujemo in komentiramo po eno od tekmovalnih predstav 10. Bienala lutkovnih ustvarjalcev Slovenije. Nekje drugje spremljajo: Maša Radi Buh, študentka sociologije kulture, Maša Jazbec, pedagoginja in performerka ter Nika Švab, dramaturginja. Montaža in oblikovanje zvoka: Aleš Zorec Tehnična podpora: Boštjan Eržen, Youreup radio Sočasno predvajanje: Radio MARŠ Medijska podpora: Radio Maribor Lutkovno gledališče Ljubljana Nekje drugje Avtorji: Zala Dobovšek, Nina Šorak, Tin Grabnar, Asja Kahrimanović Babnik Režiser: Tin Grabnar Igra: Asja Kahrimanović Babnik / Ajda Toman Avtor likovne podobe: Matija Medved Stop motion animacija: Matija Medved in Lea Vučko Dramaturginja: Zala Dobovšek Asistentka režiserja: Nina Šorak Kostumografinja: Sara Smrajc Žnidaršič Avtor glasbe: Mitja Vrhovnik Smrekar Video mapping: Boštjan Čadež Asistenca in montaža videa: Lea Vučko Mentor za animacijo: Kolja Saksida Zvočni efekti: Mateja Starič Lektorica: Metka Damjan Oblikovalec svetlobe in lučno vodstvo: Kristjan Vidner Vodja predstave in oblikovalec zvoka: Aleš Erjavec Video tehnika: Erik Krkač, Vid Kozelj (pomoč pri upravljanju videa) Barvna korekcija: Miran Bratuš Scenski tehnik: Andrej Slinkar Izdelava scene: Sandra Birjukov, Marjetka Valjavec, Iztok Bobić, Zoran Srdić, Polona Černe, Uroš Mehle s. p., Matija Medved, Boštjan Čadež Predstava govori o deklici, ki se znajde v osrčju vojne. Skozi njene oči spremljamo spreminjajoče se mesto, polno grozot, nasilja, strahu, a tudi – upanja. Mesto preletavajo grozeča letala, ulice so izpraznjene, hrane na policah v trgovini ni več. Šola je zaprta. In vsake toliko se čisto blizu zaslišijo streli. Njeno okolje se je postopoma spremenilo. Postalo je nevzdržno. Deklica želi oditi v deželo, kjer bi ji lahko bilo lepše. Oditi želi nekam drugam, daleč stran od vojnih grozot. »Zjutraj sem se zbudila, si kot po navadi umila zobe, pojedla zajtrk in odšla v šolo. Vse je bilo kot običajno. In še včeraj sem se na dvorišču igrala s prijateljicami. Zdaj je vse drugače. Na dvorišče ne smem več. Prenevarno je. In ko se zasliši grmenje, moram z mami steči v klet. Tudi svojih prijateljev ne vidim več. In šole je konec. Zaprli so jo.«
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - Abonma Borštnik 2018 - Skupaj - 1.del
play

10/20/18 • 179 min

Abonma Borštnik je serija desetih epizod in del vso sezono trajajočega projekta Abonma. V vsaki od desetih epizod v realnem času predstave opisujemo in komentiramo po eno od tekmovalnih predstav 53. Festivala Borštnikovo srečanje. Skupaj spremljajo: Lina Akif, študentka igre, Maja Arzenšek, zdravnica in plesalka, Nika Bezeljak, režiserka, Zala Dobovšek, selektorica 53. Festivala Borštnikovo srečanje, Eva Nina Lampič, režiserka, Timotej Novaković, študent igre, in Nika Švab, dramaturginja. Montaža in oblikovanje zvoka: Aleš Zorec Tehnična podpora: Boštjan Eržen, Youreup radio Sočasno predvajanje: Radio MARŠ Medijska podpora: Radio Študent Produkcija: Moment, GT22 SKUPAJ Via Negativa in Pekinpah v koprodukciji s Centrom urbane kulture Kino Šiška Avtorji: Leja Jurišić in Marko Mandić v sodelovanju z režiserjem Bojanom Jablanovcem in pisko Semiro Osmanagić Glasba: vsakokratni izbor glasbe iz arzenala svetovne in domače pop glasbe, predvajane v naključnem vrstnem redu računalniškega algoritma Tehnični vodja: Igor Remeta Tehnična postavitev: Andrej Petrovčič (luč), Jure Vlahovič (zvok), Matej Marinček (video) Producenta: Žiga Predan in Špela Trošt Avtorica videa: Hana Vodeb Danes smo priča neznosni inflaciji performativnosti. Utapljamo se v vseprisotnosti in mediatizaciji vsega. Hitro najdemo razloge, kaj nam je skupno, toda (skoraj) z ničimer več (za dolgo) ne zdržimo skupaj. "Skupaj" zahteva investicijo, ki smo jo vedno teže pripravljeni plačati. "Skupaj" je površina, na kateri stalno drsi – bolj ko skupnost želimo formalizirati, večja praznina začne zevati v skupnem. Za politiko nerazrešljiva težava, za performans večni ideal. Performerski dvojec Jurišić-Mandić, v sodelovanju z režiserjem Bojanom Jablanovcem in pisko Semiro Osmanagić, se ukvarja z idealom performansa in nerazrešljivo težavo politike: Kaj pomeni biti skupaj in kako biti skupaj. Marko in Leja to vprašanje obračata vase: zakaj hočem biti skupaj, kako vzdržati skupaj, kaj narediti (s sabo), da bo "skupaj" realizacija presežka (mene), kako se izmakniti hierarhiji moči ... In kako ta "skupaj" vzpostaviti v performativnem času in prostoru gledalca. "Skupaj" je neko mitično mesto zlitja, ki posameznika "zaceli" z drugim. Za to potrebujeta čas. Pogled tretjega, ki išče svoj prostor v skupnem, vstopa v performans skozi misli Semire Osmanagić, ki z besedo interpretira in pritiska na nevidne kljuke nevidnih vrat v "skupaj".
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - #32: EkstremnoSlovensko z Niko Rozman
play

12/21/17 • 47 min

Pogovor Ekstremno slovensko z Niko Rozman je v živo potekal v knjižnici.GT22 14. decembra, 2017. Moderator: Žiga Brdnik. Nika Rozman, rojena 1985 v Ljubljani, je pod mentorstvom profesorjev Jožice Avbelj in Jerneja Lorencija leta 2010 diplomirala iz dramske igre in umetniške besede na AGRFT. Istega leta se je zaposlila v MGL, leta 2014 pa prestopila v ansambel SNG Drama Maribor. Ustvarila je več kot trideset gledaliških vlog, med njimi mnoge nosilne kot so Shakespearovi Julija in Ofelija, Cankarjeva Jacinta, Wedekindova Lulu, Katerina Ostrovskega, Viripajeva Saša, Lotzova Mrs.Pellner. Sodelovala je v gledaliških produkcijah APT Novo mesto, Gledališča Glej, Mini teatra, SNG Drama Ljubljana, Gledališča Škuc, Slovenskega mladinskega gledališča, z Zavodom Margareta Schwarzwald, Masko, Vio Negativo in Zavodom Emanat. Nastopila je v številnih filmskih, video in televizijskih projektih; med drugim v kratkih filmih Barbare Zemljič, Tomaža Gorkiča, Marine Gržinić, Pile Rusjan, Urške Djukić; in v celovečernih filmih Kruha in iger, Pod gladino (Klemna Dvornika) in Idila (Tomaža Gorkiča). Glas je posodila tudi številnim radijskim igram in animiranim junakom. Prejela je Borštnikovo nagrado za mlado igralko za vlogo Katerine v uprizoritvi Nevihta Mestnega gledališča ljubljanskega (Festival Borštnikovo srečanje), priznanje ZDUS za umetniške dosežke za vloge v predstavah Prevare Jere Ivanc (MGL), Pohujšanje v dolini šentflorjanski Ivana Cankarja in Lulu Franka Wedekinda (obe Drama SNG Maribor) in Vesno za najboljšo stransko vlogo za vlogo Mie v filmu Idila. FILMOGRAFIJA Apoptoza (2017) Pod gladino (2016) Idila (2014) Plavanje (2014) Pravica ljubiti (2013) Mladost (2012) Kruha in iger (2011) Njena pravila, moja pogostitev (2010) Prvi dan v službi (2010) Piran - Pirano (2010) Gospod podzavest (2009) Proti oknu (2007) Zora (2007) Vir: - http://www.nika-rozman.com/ - https://www.film-center.si/sl/film-v-sloveniji/filmi/oseba/7297/nika-rozman/ Foto: Janez Marolt
bookmark
plus icon
share episode
Maribor Is The Future - #142: 10letje GT22 z Aphro Tesla
play

12/03/23 • 39 min

Aphra Tesla, intermedijska umetnica, pesnica in vokalna manipulatorka ter vodja projekta Ambasada Svetlane Makarovič je govorila o GT22 in ambasadi. #MIZA je serija poletnih, uličnih pogovorov, intervjuje, ki smo jih v GT22 začeli v času sodelovanja s Festivalom Lent 2022. Če smo lani govorili z mlado ekipo (poslušaj FokusFokus), ki sobiva v GT22, so tokrat, letos bili povabljeni posameznice in posamezniki, ki so ter še vedno – že vseh 10let - gradijo interdisciplinarno skupnost GT22. Z gosti in gostjami se je spet na ulici pred hišo ter pred publiko pogovarjal Miha Horvat. Podkasti so v okviru sodelovanja z Radiem MARŠ predvajani tudi na valovni dolžini 95,9 MHz in spletni strani radiomars.si/
bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Maribor Is The Future have?

Maribor Is The Future currently has 208 episodes available.

What topics does Maribor Is The Future cover?

The podcast is about Society & Culture and Podcasts.

What is the most popular episode on Maribor Is The Future?

The episode title '#146: 10letje GT22 z Niko Bezeljak' is the most popular.

What is the average episode length on Maribor Is The Future?

The average episode length on Maribor Is The Future is 59 minutes.

How often are episodes of Maribor Is The Future released?

Episodes of Maribor Is The Future are typically released every 6 days, 4 hours.

When was the first episode of Maribor Is The Future?

The first episode of Maribor Is The Future was released on May 12, 2016.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments