Mao Powiedziane
Piotr Sochoń, Weronika Truszczyńska, Nadia Urban
1 Creator
1 Creator
Podcast poświęcony Chinom, prowadzony przez troje Polaków mieszkających w Szanghaju: Piotra Sochonia, Weronikę Truszczyńską i Nadię Urban.
Wesprzyj Mao Powiedziane na Patronite: https://patronite.pl/maopowiedziane
Słuchaj Mao Powiedziane Plus na Spotify https://open.spotify.com/show/0ySk7ZCQPHXRGLeC7IaZkj?si=ciUq8dgETyi4Hw4Zmkl5Ug
Napisz do nas na [email protected].
All episodes
Best episodes
Seasons
Top 10 Mao Powiedziane Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Mao Powiedziane episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Mao Powiedziane for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Mao Powiedziane episode by adding your comments to the episode page.
„Zero Tolerancji” dla COVID-19 w Chinach
Mao Powiedziane
10/05/21 • 56 min
Jeżeli cenicie naszą pracę, możecie wesprzeć Mao Powiedziane na Patronite: https://patronite.pl/maopowiedziane
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Jednak wraz z rosnącą liczbą zaszczepionych osób, kolejne państwa uchylają restrykcje, między innymi te dotyczące wjazdu na swoje terytorium. W przypadku Chin sytuacja nie ulega jednak w tym względzie zmianie. Rząd w Pekinie dalej prowadzi politykę lockdownów, masowego testowania i niemalże szczelnie zamkniętych granic. Z jednej strony pozwala ona by zdecydowana większość Chińczyków cieszyła się życiem wolnym od COVID-19 wewnątrz kraju, jednak z drugiej może być ciężka do utrzymania w perspektywie kolejnych miesięcy i lat.
Jak wygląda polityka „Zero Tolerancji” od środka? Czy można planować podróż do Chin w najbliższych miesiącach? Co stoi za obecną polityką Pekinu wobec COVID-19? Na te i wiele innych tematów rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu Mao Powiedziane.
Spis treści odcinka:
(1:11) Początki pandemii w Chinach
(6:32) Lockdown Wuhan i kolejne zamknięte obszary
(16:28) Nasze doświadczenia z początków pandemii
(22:54) Jak wyglądają wymagania formalne w przypadku podróży do Chin?
(29:46) Kwarantanna w Chinach
(31:19) Polityka „Zero Tolerancji” dla COVID w Chinach
(38:48) Szczepienia w Chinach
(44:45) Perspektywy odejścia od polityki „Zero Tolerancji”
Napisz do nas: [email protected]
Nietypowe zakupy Chińczyków
Mao Powiedziane
08/09/22 • 55 min
Pomimo, iż ze względu na trudną sytuację gospodarczą konsumpcja w Chinach ma się w ostatnim czasie dosyć niemrawo, postanowiliśmy przyjrzeć się nieoczywistym, a niekiedy wręcz dziwnym z naszej perspektywy zakupom. Te dokonywane są najczęściej przez internet, na platformach takich jak Taobao, JD czy Pinduoduo. Każde z nas wybrało produkt, który jak soczewka, miał pomóc spojrzeć nam na mozaikę chińskiego społeczeństwa. Rozmowa, jak to często bywa, przeciągnęła nam się tak, że o niektórych z produktów nie byliśmy w stanie powiedzieć. Mimo to, poruszyliśmy tak szeroki zakres tematów, jak nieprawdziwe daty urodzenia w dowodzie osobistym, przyszli piloci rekrutowani wprost z liceum, problem podglądania w toaletach czy portretowanie mniejszości etnicznych. Zapraszamy do odsłuchania nowego Mao Powiedziane!
Spis treści:
(0:00) Wstęp i fałszywe umowy o pracę
(8:40) Dane w dowodzie osobistym
(18:23) Jak rekrutują pracodawcy
(23:40) Spódniczki ze spodenkami
(38:43) Stroje mniejszości etnicznych
Napisz do nas na: [email protected]
DouYin: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o chińskim TikTok, ale baliście się zapytać.
Mao Powiedziane
10/26/21 • 70 min
Jeżeli cenicie naszą pracę, możecie wesprzeć Mao Powiedziane na Patronite: https://patronite.pl/maopowiedziane
TikTok szturmem zdobył rzesze fanów. Jest to pierwsza chińska aplikacja, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Zanim się to stało, miała setki milionów użytkowników za Wielkim Murem. Jednak aplikacja, z której korzystają Chińczycy – DouYin, różni się znacząco od swojej międzynarodowej wersji.
W tym odcinku Mao Powiedziane rozmawiamy właśnie o różnicach pomiędzy DouYin i TikTokiem. Rozmowa ta, jak zwykle, była dla nas pretekstem do poruszenie wielu pobocznych tematów, takich jak: wygląd treści w chińskim internecie, ich regulacje przez Pekin, model pracy ‘996’ w firmach technologicznych czy... Szanghaj jako miasto wolne od trąbienia. Miłego słuchania!
Spis treści odcinka:
(0:00) Prośba o objęcie Mao Powiedziane patronatem
(1:28) Wstęp i historia ByteDance
(7:18) Jak wygląda DouYin i przyczyny jej popularności
(21:31) Różnice pomiędzy DouYin i TikTok
(40:32) Regulacje stosowania algorytmów
(45:57) ‘Hormone Economy’ w chińskim internecie
(50:43) Warunki pracy w ByteDance
(1:03:29) Przyszłość ByteDance i e-commerce w Chinach oraz na świecie
Napisz do nas: [email protected]
Partia mówi: nie pożyczaj na głupoty!
Mao Powiedziane
10/20/21 • 77 min
Jeżeli cenicie naszą pracę, możecie wesprzeć Mao Powiedziane na Patronite: https://patronite.pl/maopowiedziane
Bardzo dużo artykułów i wypowiedzi poświęcono w ostatnich tygodniach na analizę zjawiska długu w Chinach. Sami rozmawialiśmy o nim już dwukrotnie w poprzednich odcinkach. Są jednak pewne jego aspekty, które nie tylko obnażają stan gospodarki Państwa Środka, ale również społeczeństwa, jego niepisanych zwyczajów i tradycji. Partia podejmuje właśnie próbę wyeliminowania zjawiska „szkodliwych pożyczek”, a konkretnie trzy z nich zostały wytknięte urzędniczym palcem: pożyczki na operacje plastyczne, pożyczki na „cenę za pannę młodą” oraz pożyczki cmentarne.
W tym odcinku Mao Powiedziane rozmawiamy przede wszystkim o aspektach kulturowych i społecznych, stojących za potrzebą zadłużania się na te cele. Poza tym poruszyliśmy jednak masę innych, pobocznych tematów, takich jak: ideał piękna w Chinach, problemy z nierówną dystrybucją mieszkań wśród Chinek i Chińczyków, czy palenie papierowych samochodów na pogrzebach.
Spis treści odcinka:
(0:00) Wstęp
(1:07) W jaki sposób Partia zainteresowała się trzema rodzajami pożyczek?
(4:55) Operacje plastyczne i ideał piękna w Chinach - wstęp
(09:16) Rynek operacji plastycznych
(19:17) Dlaczego Chinki i Chińczycy decydują się na operacje plastyczne?
(27:43) Nowe regulacje sektora operacji plastycznych w Chinach
(31:11) Pożyczki na „caili” (彩礼) czyli „cenę za pannę młodą” – wstęp
(32:58) Rytuał „guodali” (过大礼)
(35:20) Jak obecnie wygląda „caili”
(44:39) Pożyczki na „caili” (彩礼) i próby regulacji
(51:16) „Pożyczki cmentarne” – wstęp
(54:50) Cmentarze i ich koszty w Chinach
(1:02:13) Pożyczki cmentarne
(1:06:06) Inne wydatki i tradycje pogrzebowe w Chinach
Napisz do nas: [email protected]
Reformy edukacji w Chinach
Mao Powiedziane
09/21/21 • 43 min
Jeżeli cenicie naszą pracę, możecie wesprzeć Mao Powiedziane na Patronite: https://patronite.pl/maopowiedziane
Wyśrubowane wymagania, długie godziny spędzone nad zadaniem domowym, trudne egzaminy, niekończące się zajęcia pozalekcyjne. Nie ulega wątpliwości, że sektor edukacji w Chinach wymaga reform.
W ostatnich miesiąc pojawiły się oczekiwane regulacje. Jednak czy naprawdę odpowiadają one na problemy z jakimi zmagają się chińscy uczniowie i ich rodzice? Na ich gruncie zdelegalizowano m.in. możliwość oferowania korepetycji w weekendy, dzieci w wieku przedszkolnym nie mogą już legalnie uczyć się angielskiego w ramach zajęć dodatkowych, a prywatne placówki oświatowe mają działać jako organizacje non-profit.
Czemu zdecydowano się na takie ruchy? Z jakimi problemami zmaga się chińska edukacja? Jak nowe regulacje zostały odebrane przez rodziców? Czy sektor zajęć pozalekcyjnych w Chinach ma jeszcze rację bytu? Na te i inne tematy rozmawiamy w tym odcinku podcastu Mao Powiedziane.
Spis treści odcinka:
(3:00) Wprowadzenie do system edukacji w Chinach
(6:35) Nierówności edukacyjne
(11:08) Tempo reform
(12:45) Reformy prywatnych podstawówek i gimnazjów
(19:44) „Shuangjian” – podwójne cięcie w edukacji
(29:50) Sektor zajęć pozalekcyjnych w Chinach
(33:40) Reakcja Chińczyków na zmiany
(40:07) Perspektywy dla sektora prywatnej edukacji w Chinach
Napisz do nas: [email protected]
Dlaczego w Chinach ubywa ludzi
Mao Powiedziane
02/21/23 • 80 min
W styczniu tego roku chińskie władze podały dane demograficzne za 2022 rok. Informacja ta momentalnie wzbudziła falę komentarzy. Wiele z nich w defetystycznym tonie wieszczy nadejście gigantycznych problemów dla Państwa Środka, które nie będzie mogło korzystać już z dywidendy demograficznej. W dzisiejszym odcinku wracamy do tematu liczebności chińskiej populacji, rozmawiając o przyczynach jej ubytku, planach władzy na rozwiązanie tego problemu, a także szerzej o chińskiej statystyce.
Spis treści:
(0:00) Wstęp – przyczyny kurczenia się populacji Chin
(28:05) Rozwody
(32:58) Jak władza planuje zwiększyć dzietność
(47:48) Reformy edukacji pozaszkolnej
(54:11) Statystyk w Chinach
Zostań patronem tego podcastu na http://www.patronite.pl/maopowiedziane
Napisz do nas na: [email protected]
Korupcja w Chinach
Mao Powiedziane
11/28/23 • 55 min
Zostań patronem tego podcastu na http://www.patronite.pl/maopowiedziane
Wraz z przemianami gospodarczymi lat 80. i 90. w Chinach pojawiła się przestrzeń do nawiązywania relacji pomiędzy politykami i urzędnikami a przedsiębiorcami. Ich kluczowym spoiwem okazała się korupcja. Zjawisko to, kojarzone w większości państw na świecie jednoznacznie negatywnie, za Wielkim Murem stało się szeroko zakrojonym konwenansem i złożoną grą, którą podejmowały chińskie elity. W takich warunkach rozwijały się Chiny. W pewnym sensie korupcja kształtowała i konserwowała model, który zaczął jednak budzić coraz większy opór społeczny. Pekin, zdając sobie sprawę z ryzyka wynikającego z utrzymywania status quo, postanowił zareagować. Prezydent Xi, na walce z korupcją, zbudował wizerunek twardego reformatora i człowieka, który jest w stanie oczyścić Partię. Skala kampanii antykorupcyjnej jest niespotykana i obejmuje miliony urzędników. Przy okazji pojawiły się więc podejrzenia, że poza eliminacją korupcji, jej celem jest także pozbycie się wrogów politycznych.
Spis treści:
(0:00) Wstęp: korupcja w historii Chin
(7:38) Systemowe przyczyny korupcji w Chinach
(14:42) Co jest wyjątkowego w chińskiej korupcji?
(21:09) Społeczny odbiór korupcji
(24:14) Kampania antykorupcyjna
(38:00) Głośne sprawy korupcyjne
(52:27) Konsekwencje kampanii antykorupcyjnej
Napisz do nas: [email protected]
Postaw nam kawę na http://buycoffee.to/maopowiedziane
Jingji buhao – Chińczycy narzekają na gospodarkę
Mao Powiedziane
10/22/24 • 53 min
Dołącz do grona Patronów tego podcastu na http://www.patronite.pl/maopowiedziane
Posłuchaj dalszej części odcinka na kanale Mao Powiedziane Plus na Spotify: https://open.spotify.com/episode/2g1XQsxJQbmbMa8DeuC8SY?si=vU1OqrZjRzyHGBKuzLkKIA
Jak połączyć konto na Patronite ze Spotify https://patronite.pl/post/71266/polacz-konto-na-patronite-ze-spotify
Mieszkając w chińskim mieście, trudno nie zauważyć, że sytuacja ekonomiczna daje się Chińczykom we znaki. To odczucie jest tak powszechne, że wyrażenie niezadowolenia z obecnego stanu gospodarki powtarza się niczym mantra. „经济不好”, czyli „gospodarka nie jest dobra”, usłyszymy od różnych osób i w rozmaitych kontekstach. W tym odcinku Mao Powiedziane przyglądamy się tym nastrojom, poszerzając dyskusję o oczekiwania Chińczyków, rozumienie obecnej polityki oraz związek między rozwojem gospodarczym a poparciem dla rządzących.
Spis treści:
(0:00) Wstęp – „Japonizacja Chin”
(11:18) Kryzys konsumpcyjny i złe nastroje
(31:40) „Legitymizacja osiągnięć” władzy
Dołącz do naszego Discorda (dla Patronów) https://patronite.pl/post/59230/jak-dolaczyc-do-naszego-discorda
Postaw nam kawę na http://buycoffee.to/maopowiedziane
Instagram: http://instagram.com/maopowiedziane
Instagram Nadii: http://instagram.com/nadia.urban
Instagram Weroniki: http://instagram.com/wtruszczynska
Napisz do nas: [email protected]
(Rozpier)Dzielenie w Chinach
Mao Powiedziane
06/18/24 • 60 min
Dołącz do grona Patronów tego podcastu na http://www.patronite.pl/maopowiedziane
Zadaj nam pytanie do odcinka Q&A (dla Patronów) https://patronite.pl/post/65493/pytania-do-odcinka-qa-mao-powiedziane
Dołącz do naszego Discorda (dla Patronów) https://patronite.pl/post/59230/jak-dolaczyc-do-naszego-discorda
Mamy to! Setny odcinek Mao Powiedziane trafia do Waszych uszu! Wracamy nim nieco do naszych pierwszych lat pobytu w Chinach i tematu, który był wtedy niezwykle gorący – a mianowicie „ekonomii współdzielenia”. W latach 2015-2018 przetoczyła się przez Chiny fala entuzjazmu wobec wynajmowania, współużywania i dzielenia się rzeczami oraz usługami. Do start-upów działających w tej branży trafiały miliardy, które ostatecznie naprodukowały śmieci, z których uprzątnięciem Chiny zmagały się przez lata. Oczywiście na tapet bierzemy przede wszystkim fenomen rowerów, ale jak zwykle, przez ich szprychy zerkamy na dużo szerszy kontekst Chin i chińskiego społeczeństwa dotyczący.
Spis treści:
(0:00) Wstęp – OFO i początki współdzielonych rowerów
(22:57) Co kształtowało rynek współdzielenia
(35:27) Ciemne strony ekonomii współdzielenia
(49:08) Inwestycje w ekonomię współdzielenia
Napisz do nas: [email protected]
Postaw nam kawę na http://buycoffee.to/maopowiedziane
Jak Chiny uzależniły się od livestreamingu
Mao Powiedziane
09/12/23 • 62 min
Chińczycy spędzają wiele godzin dziennie korzystając ze smartfonów. Poza pracą i komunikacją, służą one często zabiciu czasu. Z względu na popularność TikToka, który jest chińską aplikacją, można by odnieść wrażenie, że to jedynie krótkie formy wideo dominują za Wielkim Murem. Tymczasem niemal równie popularne są długie i transmitowane na żywo streamy. Oglądane przez setki milionów Chińczyków, mogą mieć m.in. charakter rozrywkowy, sprzedażowy, edukacyjny. Co dodaje temu zjawisku dramaturgii jest stopień uzależnienia i wydatków ponoszonych w związku z oglądanymi livestreamami. W tym odcinku rozmawiamy dużo o społecznym kontekście i przyczynach tego zjawiska, o streamerach osiągających wielkie sukcesy, jak i tych którzy popadają w długi zabiegając o ich uwagę.
Spis treści:
(0:00) Wstęp – Kto i co ogląda?
(20:26) Co wpływa na treść livestreamów?
(30:16) Społeczne podłoże popularności livestreamów
(43:31) Najpopularniejsi livestreamerzy
(50:15) Livestreaming jako ścieżka kariery
(57:46) Uzależnienie od livestreamu
Zostań patronem tego podcastu na http://www.patronite.pl/maopowiedziane
Postaw nam kawę: http://buycoffee.to/maopowiedziane
Napisz do nas: [email protected]
Show more best episodes
Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Mao Powiedziane have?
Mao Powiedziane currently has 108 episodes available.
What topics does Mao Powiedziane cover?
The podcast is about Society & Culture and Podcasts.
What is the most popular episode on Mao Powiedziane?
The episode title '#MeToo w Chinach' is the most popular.
What is the average episode length on Mao Powiedziane?
The average episode length on Mao Powiedziane is 64 minutes.
How often are episodes of Mao Powiedziane released?
Episodes of Mao Powiedziane are typically released every 7 days.
When was the first episode of Mao Powiedziane?
The first episode of Mao Powiedziane was released on Jul 20, 2021.
Show more FAQ
Show more FAQ