
Café Evropa
Café Evropa
All episodes
Best episodes
Seasons
Top 10 Café Evropa Episodes
Goodpods has curated a list of the 10 best Café Evropa episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Café Evropa for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Café Evropa episode by adding your comments to the episode page.

03/21/23 • 91 min
Hosté:
Zdeněk Beránek, analytik mezinárodních vztahů a poradce předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
David Gardáš, sinolog, Sinopsis
Magdalena Slezáková, zahraniční zpravodajka, Deník N
Ondřej Wagner, Evropská služba pro vnější činnost, Delegace v Číně
Moderátorka: Ivana Karásková, vedoucí projektů MapInfluenCE a CHOICE, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)
-------------------------------------------------------------------------------------------- Vztahy mezi EU a Čínou proměnil vzestup Číny jako globálního hráče. Jsou klíčovým faktorem pro ekonomickou a geostrategickou bezpečnost EU. Realistický mnohostranný přístup EU k Číně reflektuje „Strategický výhled" z března 2019. Čína je současně v různých oblastech partnerem, ekonomickým konkurentem anebo systémovým soupeřem. V zahraničně-politické oblasti se EU i nadále řídí svou „politikou jedné Číny" a rozvíjí své vztahy s Tchaj-wanem, čímž podporuje společné hodnoty, o něž se opírá tchajwanský systém správy věcí veřejných. Nejednoznačnost Číny ohledně ruské agrese na Ukrajině byla zaznamenána v Bruselu a ve všech hlavních městech EU. Ve výročních zprávách českých tajných služeb je Čína také již dlouhodobě označovaná za zpravodajskou hrozbu. Ve světě pak často rezonují kauzy porušování lidských práv v této zemi. Čína je také významným průmyslovým hráčem, na kterém je Evropa v mnohých ohledech závislá – jako na výrobě chybějících čipů či těžbě kovů do baterií elektromobilů. Mezi hlavními tématy, na která se chce EU ve vztahu k Číně zaměřit, je klimatická krize, jelikož je Čína téměř třetinovým světovým producentem emisí skleníkových plynů, dále pak otázka pozice Číny v rámci ruské agrese na Ukrajině či diverzifikace dodavatelských řetězců.
Jaké jsou možné scénáře pro další vývoj čínsko-evropských vztahů? Co jsou hlavní sporné a opěrné body partnerství? Je Unie jednotná z hlediska postojů k Číně? Jsou obě strany ochotny vztahy nadále posilovat? Jak partnerství ovlivnil Covid-19 a fungovala v době pandemie spolupráce? Mohou vztah mezi EU a Čínou ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2024? Dokáže se Evropa zbavit závislosti na čínském průmyslu? A co můžeme očekávat v česko-čínských vztazích?

11/12/24 • 45 min
Jak se v Bruselu žije asistentům nových europoslanců? O tom v novém díle Café Evropa mluví Jolana Humpálová s Adamem Trunečkou a Markétou Plesníkovou. Oba mají za sebou čtvrt roku v týmech nových europoslanců – jak se cítí v takzvané „EU bublině“? Co musí během běžného pracovního dne zařídit? Jaké úkoly dostávají? Kromě odborné části je totiž nemine ani administrativa – na co všechno musí být připravení? A jak se jim žije v Bruselu?
Neopěvovaní hrdinové – tak server Politico popisuje asistenty europoslanců. Musí být flexibilní, umět se adaptovat a být odolní vůči stresu – nezbytné je samozřejmě umět minimálně anglicky, užitečná v Bruselu je také francouzština. V neposlední řadě je výhodou, pokud si lidsky sednou s europoslanci a jsou připraveni být v jejich stínu a postarat se o ně.

#7 - Bude mít Česko stopu na měsíci?
Café Evropa
01/12/24 • 32 min
Nový rok začínáme podcastem o vesmíru! Náš host Jan Spratek nám prozradil, že Česko hraje důležitou roli v mnoha vesmírných projektech. Zdejší firmy vyvíjejí komponenty, které obstojí v evropské konkurenci, a to jak průmyslově, tak vědecky. Jakou roli hraje EU ve vesmíru a bude mít Česká republika svého zástupce na Měsíci? To se dozvíte ve novém díle podcastu Café Evropa „Bude mít Česko stopu na Měsíci?” Podcast najdete na všech streamovacích platformách!

#24 Jak pomáhá EU při katastrofách?
Café Evropa
10/17/24 • 34 min
Prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU, do kterého je zapojeno 37 nejen evropských zemí, má Česko možnost se k takové pomoci připojit pravidelně – může o ni ale i požádat. To se stalo například při nedávných ničivých povodních v Česku nebo při požárech v Hřensku.
Čeští hasiči naopak pomáhali při povodních ve Francii, Bosně a Hercegovině, při požárech v Řecku nebo v Bulharsku či při katastrofickém zemětřesení v Turecku.
Jak to celé funguje? Za jak dlouho pomoc dorazí? Poslechněte si nový díl podcastu Café Evropa. Viktor Daněk si pozval generálního ředitele hasičského záchranného sboru ČR generálporučíka Vladimíra Vlčka, který má zkušenosti s pomocí při zemětřesení a tsunami v Japonsku nebo během humanitární krize v Jordánsku. Jak se českým hasičům pracuje v zahraničí? A jak jim zahraniční zkušenost pomáhá při zásahu doma?

#2 - DiscoverEU aneb vlakem napříč Evropou
Café Evropa
10/02/23 • 24 min
Za pár dní bude opět možné se registrovat do soutěže o Interrail jízdenku #DiscoverEU, se kterou můžete procestovat vlakem celou Evropu. O svých zážitcích se s námi podělili Mája a Tomáš, kteří byli z tisíců registrovaných vybráni a měli tu možnost procestovat Evropu vlakem. Jaké má program DiscoverEU výhody? Kam se podívali a jak na cestování vzpomínají? Více v novém díle podcastu Café Evropa.
Moderuje Tereza Masopustová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Hosté:
Daniel Braun, zástupce vedoucí kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové
Jan Klesla, zmocněnec pro Evropská centra excelence v umělé inteligenci při Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR
Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu, Česká pirátská strana, Zelení/ESA
Alžběta Krausová, Ústav státu a práva, Akademie věd ČR
Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz
Debata proběhla 9.prosince 2021 online formou.
-----
Ačkoliv si je EU vědoma obrovských přínosů umělé inteligence v každodenním životě evropských občanů, její nynější nízká regulace by v budoucnu mohla způsobit nemalé problémy. Proto v rámci snah o posílení důvěryhodné umělé inteligence schválila v dubnu 2021 Evropská komise dlouho očekávané Nařízení o evropském přístupu k umělé inteligenci. Cílem nařízení je v občanech podpořit důvěru v umělou inteligenci prostřednictvím právního rámce a motivovat podniky k rozvoji a uplatňování těchto technologií, investic a inovací.
Nařízení například dává do souvislosti plán na podporu excelence v oblasti umělé inteligence s prioritami Komise – Zelená dohoda pro Evropu a digitální transformace, Plán na podporu oživení Evropy. Dále kategorizuje umělou inteligenci podle rizik, které s sebou potenciálně nesou, do 4 kategorií. Nepřijatelná rizika zahrnují umělou inteligenci, která by mohla být hrozbou pro občany EU, a jejíž použití by mělo být zakázáno – např. social scoring. Vysokým rizikem jsou označovány technologie používané v kritické infrastruktuře, vzdělání či zdravotnictví, přičemž jejich použití by mělo být pečlivě posuzováno nejen před uvedením na trh, ale i po celou dobu jejich životního cyklu. Nástroje, které napodobují lidi, jako jsou například chatboti, spadají do omezených rizik. Tyto systémy by měly být v budoucnu více transparentní v informování uživatelů o své identitě. Poslední skupinou je umělá inteligence představující minimální rizika, do níž patří například videohry s prvky umělé inteligence nebo filtry proti spamu. Do této kategorie se řadí většina umělé inteligence, která představuje zanedbatelné nebo nulové riziko.
Jaký vliv bude mít nařízení na vývoj budoucí umělé inteligence? Ovlivní nařízení již umělou inteligenci? Je nová právní regulace umělé inteligence v EU potřeba – nestačí již existující předpisy (Základní charta EU, GDPR)? Jak se k návrhu staví přední hráči na poli AI?

05/03/22 • 95 min
Hosté:
- Jan Doležal, prezident, Agrární komora ČR
- Petr Jílek, náměstek ekologického zemědělství, komodit, výzkumu a vzdělávání, Ministerstvo zemědělství ČR
- Michal Nekvasil, Generální ředitelství pro oblast klimatu, Evropská komise
- Kateřina Urbánková, manažerka svazu, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
- Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu, ODS/ skupina Evropských konzervativců a reformistů
Moderátorka: Helena Truchlá, České zájmy v EU.
-----
Evropská unie koordinuje zemědělskou politiku svých členských států již od 60. let. Společnou zemědělskou politikou se snaží podpořit produkci, zvýšit kvalitu potravin, chránit životní prostředí a také zabránit migraci lidí do měst. To dělá především pomocí dotací udělovaných zemědělcům nebo zemědělským podnikům. Tyto dotace postupem času klesají, stále však tvoří více než třetinu celkového rozpočtu EU. Unie se také v rámci snahy o uhlíkovou neutralitu přesouvá v čím dál větší míře od konvenčního zemědělství k tomu ekologickému. Její cíl počítá s tím, že do roku 2030 by měla být čtvrtina evropského zemědělství v ekologickém režimu. V současné době totiž zemědělství tvoří asi 10 procent celkových emisí v EU. Česká republika se v podílu ekologicky obdělávané půdy umísťuje nad průměrem EU, tento trend však v posledních letech stagnuje. Konvenční systém zemědělství navíc díky úspornému procesu nabízí zákazníkům levnější potraviny. A i když zájem o biopotraviny v ČR roste, na celkové spotřebě mají ekologické produkty stále jen zanedbatelný podíl.
Je zvyšující se podpora ekologického zemědělství krok správným směrem? Jak nastavit ekoschémata pro období 2023-2027 tak, aby motivovala zemědělce hospodařit udržitelně? Jak může společná zemědělská politika pomoci udržitelnému hospodaření v lesích? Má tato podpora šanci změnit stagnující trend ekologického zemědělství v ČR? Neztratí evropské podniky schopnost konkurovat těm mimoevropským? Jaký bude dopad nové zemědělské politiky na české občany? Nezpůsobí tento krok zvýšení cen potravin? Je možné navýšit v ČR podíl biopotravin ve veřejném stravování bez zvýšení cen, tak jako se to povedlo v jiných zemích? Má vůbec cenu v České republice více podporovat ekologické zemědělství i přes nepříliš vysoký zájem občanů o biopotraviny? Nebo existuje naopak šance, že se se zvýšenou produkcí cena ekologických produktů sníží?
----
Debata proběhla 25. dubna 2022 online formou.

Café Evropa Online: Budoucnost železniční dopravy – kdy budeme jezdit rychlovlaky v Česku?
Café Evropa
06/16/21 • 87 min
• Martin Hausenblas – náměstek primátora Ústí n. Labem pro dopravu
• Libor Lochman – poradce předsedy představenstva pro záležitosti EU, České dráhy
• Eliška Mamdaniová – vedoucí týmu na právním odboru, Generální ředitelství pro mobilitu a dopravu, European Comission
• Martin Švehlík – ředitel odboru přípravy vysokorychlostní tratě, Správa železnic
• Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny
Česko má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě tvořenou ze 70% regionálními tratěmi. Debaty o výstavbě vysokorychlostních tratí v tuzemsku se vedou již od devadesátých let, avšak se skutečnou přípravou se začíná až nyní. Podle odborníků by mohly rychlovlaky v Česku začít jezdit za sedm let a dosahovat na určitých úsecích rychlosti až 320 km/h. Například trasa mezi Prahou a Brnem by tak trvala místo 2,5 hodiny pouze hodinu. Výstavba by měla mít i mezinárodní přesah, jelikož by přes Česko měly jezdit i vysokorychlostní spoje z Německa, Polska nebo Rakouska. V únoru 2021 byla vytvořena pracovní skupina, která se bude intenzivně věnovat trasování nové vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan vedoucí přes Ústecký kraj. Stavba koridorů pro rychlovlaky by měla zvýšit kapacity současné železniční sítě a urychlit spojení na přetížených tratích. Na druhou stranu bude celá stavba velmi náročná a náklady s ní spojené představují výzvu pro státní rozpočet. Do roku 2050 by měly dosáhnout až 800 miliard korun a s náklady by mohly významně pomoci evropské zdroje financování. Popularitu v současnosti získávají i noční spoje, a to zejména sezonní vlaky na Jadran. V letošním roce bude zahájen spoj mezi Prahou, Přemyšlí, Lvovem, a během příštího roku je plánováno zavedení nočních vlaků z Prahy, přes Drážďany, Berlín, Amsterdam, až do Bruselu. Rok 2021 je navíc evropským rokem železnic a dostává se tak do popředí snaha EU podpořit využívání vlaků, jelikož jde o nejbezpečnější a k životnímu prostředí šetrnější formu dopravy. Tato strategie je součástí tzv. Zelené dohody, která chce dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Budou také uplatňována pravidla čtvrtého železničního balíčku, který směřuje k integraci železničního prostoru v Evropě, podpoře hospodářského růstu a odstranění zbylých právních, institucionálních a technických překážek.
Jsou české železnice připraveny na sjednocení evropského železničního prostoru? Jaký vliv budou mít na podobu budoucnosti železniční dopravy tradiční národní dopravci a existuje prostor pro menší hráče? Jaké přínosy bude mít výstavba vysokorychlostní tratě vedoucí do Drážďan pro Ústecký kraj a další části republiky? Promítne se modernizace zásadně do ceny jízdného? Měl by vzniknout speciální zákon pro železniční dopravu vzhledem k tomu, že ten současný řeší i ostatní dopravní prostředky spadající pod MHD, lyžařské vleky či lanovky? Do jakých evropských výzkumných projektů železničních tratí se zapojila Česká republika? Jakou roli bude hrát železniční doprava v hospodářské obnově země po koronavirové krizi? Jak se čeští dopravci vypořádávají se zavedením evropského systému ERTMS na řízení železniční dopravy? A jaká největší úskalí a překážky stojí před modernizací železniční dopravy u nás a v Evropě?

Café Evropa online: Rozšiřování EU – kdy se země západního Balkánu dočkají svého členství v Unii?
Café Evropa
06/09/22 • 71 min
Hosté:
- Vladimír Bilčík, poslanec Evropského parlamentu, SPOLU – občianska demokracia, Evropská lidová strana (EPP)
- Žiga Faktor, vedoucí bruselské kanceláře, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
- Janina Hřebíčková, velvyslankyně ČR v Černé Hoře
Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny
-------------------
Již několik měsíců se média a evropští politici intenzivně věnují dopadům válečného konfliktu na Ukrajině. V důsledku toho byla pozornost vůči některým jiným státům v sousedství EU odsunuta do pozadí, což se týká i zemí západního Balkánu s kandidátským statutem na členství EU – Albánie, Černé Hory, Severní Makedonie a Srbska. Integrační proces a příprava těchto států na členství v EU trvá již řadu let, prozatím ale bez větších výsledků a perspektivy brzkého přijetí. V souvislosti s válkou na Ukrajině se navíc objevily obavy z možné destabilizace tohoto regionu. Toto se týká zejména silného vlivu Ruska v Srbsku a rostoucího napětí v Bosně a Hercegovině, které by mohlo negativně ovlivnit celý region. Na důležitost stability těchto států pro EU nedávno upozornil také rakouský kancléř Karl Nehammer, který zároveň apeloval na vládu Petra Fialy, aby se Česká republika během svého předsednictví na tyto státy zaměřila.
Jakým způsobem proměnila válka na Ukrajině přístup EU k zemím západního Balkánu? Dojde pod vlivem současných událostí k proměně procesu rozšiřování EU? V jakém časovém horizontu by bylo přistoupení zemí západního Balkánu reálné? Jaké překážky stojí těmto zemím v cestě ke členství v EU? Jaký dopad by případné rozšíření mělo na fungování EU?

02/13/24 • 30 min
Umělá inteligence se stále více začleňuje do našeho každodenního života. S otázkou využívat nebo nevyužívat a případně jak moc, se zabývají už i učitelé.
Jak může pomoci studentům generativní AI ve výuce? Skončila kvůli tomu žákům doba domácích úkolů? Měli by s nimi vyučující o využívání umělé inteligence více mluvit a učit je s ní efektivně zacházet?
Na tyto otázky v novém dílu podcastu Café Evropa odpovídá Eva Nečasová, zakladatelka organizace AI dětem.
Poslouchejte, streamujte! Už teď na všech platformách.
Show more best episodes

Show more best episodes
FAQ
How many episodes does Café Evropa have?
Café Evropa currently has 106 episodes available.
What topics does Café Evropa cover?
The podcast is about News, Podcasts and Politics.
What is the most popular episode on Café Evropa?
The episode title 'EU a LGBTI - co dělají evropské instituce v oblasti práv a ochrany sexuálních menšin? (3. srpna 2020)' is the most popular.
What is the average episode length on Café Evropa?
The average episode length on Café Evropa is 71 minutes.
How often are episodes of Café Evropa released?
Episodes of Café Evropa are typically released every 13 days, 22 hours.
When was the first episode of Café Evropa?
The first episode of Café Evropa was released on Apr 8, 2020.
Show more FAQ

Show more FAQ