Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Bulletproof

Bulletproof

Voxpot

Politika, splečnost, kultura. Rozhovory, které propojují Česko se světem.
bookmark
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Bulletproof Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Bulletproof episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Bulletproof for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Bulletproof episode by adding your comments to the episode page.

Příští týden se ve Washingtonu odehraje summit zemí NATO. Jednat se na něm bude o navýšení počtu jednotek v bojové pohotovosti, ale i o výrobních kapacitách zbrojovek, které bloku umožní připravit se na konflikt vysoké intenzity. O přípravách na akci i kondici aliance jsme se bavili s Jakubem Landovským, českým velvyslancem při NATO.
bookmark
plus icon
share episode

Vražda Jána Kuciaka vystrašila Roberta Fica proto, že nad ní neměl kontrolu. “Byl z ní šokovaný, protože je to alfa samec a někdo si dovolí udělat něco takového v jeho zemi,” říká Alexej Fulmek, vydavatel vlivného slovenského deníku SME. Bavili jsme se o rozkladu demokracie, afrodisiakálním účincích moci i o vstupu PPF do televize Markíza.

bookmark
plus icon
share episode
Návštěva Ukrajiny mě radikalizovala, teď bych tam poslala na pomoc vojáky zemí NATO, říká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která byla hostkou živého nahrávání podcastu Bulletproof. Bavili jsme se o politice identit ii o tom, jakou roli sehrávají Piráti v Českém postoji k válce v Gaze.
bookmark
plus icon
share episode
S Českem si dnes chce předávat zpravodajské informace celý západní svět, což se v minulých letech dělo spíš navzdory politickému vedení země. Soukromé firmy podle něj mají dnes často větší zpravodajské kapacity než státy a také dokáží být ve využívání informací efektivnější. Na stole v práci má právě analýzu toho, jaké součástky do ruských zbraní se vyrábí v zahraničí a jak jejich přísun zastavit a pomoct tak Ukrajině. Nezabývá se jen dodavatelským řetězcům do Ruska, ale také Číně nebo Íránu. Daniel Bagge fungoval dva roky jako technologický stratég v českém Vojenském zpravodajství, kde, jak sám říká, potkal jedny z nejinteligentnějších a nejtalentovanějších lidí za svou kariéru. To jde vidět i na tom, že se s Českem dnes chtějí bavit a vyměňovat si informace zpravodajské špičky celého západního světa. “Když jsem jednal s partnery z Five Eyes, tak pro mě bylo šokující vidět, jak jsou nadšení, že s námi mohou vyměňovat data a algoritmy,” hodnotí Bagge s tím, že v tu chvíli bylo jasně vidět, že když Češi chtějí, dokáží být na úplné špiče. Většinou se to ale nedaří kvůli špatné schopnosti nadřízených vést své lidi. “České zpravodajské služby v době krizí bych hodnotil známkou 8 z 10, ale v době klidu jen 4 z 10,” vypráví s tím, že když se blíží průšvih, jsou Češi velmi dobří v improvizaci. Když je naopak klid, nedokážeme improvizaci přetvořit ve funkční systémová řešení. I když dnes záběry dělostřelectvem zničených měst působí jako z druhé světové války, ve skutečnosti pozorujeme válku nové generace. Projevuje se to především v rychlosti a systému předávání informací. Zároveň ve válkách začínají hrát klíčovou roli soukromí aktéři jako Microsoft, Starlink, Palantir a další, jejichž kapacity jsou dnes už často mnohem vyšší, než schopnosti států. Na tomto trendu se dnes veze i sám Daniel Bagge, který před necelým rokem opustil po necelých dvou dekádách státní služby a dnes pracuje v soukromé firmě věnující se bezpečnostnímu zpravodajství se zaměřením na Rusko, Čínu nebo Írán. Bavili jsme se také o budoucnosti zpravodajských služeb, upadající Číně nebo Spojených státech pod vládou Donalda Trumpa.
bookmark
plus icon
share episode
Nechci říkat prázdné žvásty o bratrství mezi národy, ale nebýt schopný spojencům dodat něco, co je zachrání před vyhlazením vesnice. Ukrajina nám ukázala, že řeči nezastaví imperialismus a pevnou vůli rozšiřovat své území silou, říká v podcastu Bulletproof vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, Tomáš Kopečný.
bookmark
plus icon
share episode
Pro většinu lidí v Rusku je politika něco jako reality show, nemají zkrátka vůbec pocit, že by se jich týkala. Co se v Rusku děje už neví ani ti u moci. K těm pár, co vědí, se dostat nejde, říkají autoři podcastu Na Východ Ondřej Soukup a Josef Pazderka.
bookmark
plus icon
share episode
Kdyby existoval Palestinský stát, k masakrům jako byl ten 7. října by nedocházelo, říká Petr Hladík, ředitel sekce Blízkého východu a Severní Afriky na ministerstvu zahraničí. A kdy Česko uzná existenci Státu Palestina? O tom i dalších tématech je dnešní Bulletproof. Ať si myslíme o nároku Palestinců na vlastní stát cokoliv, tak když jejich aspirace nebude naplněná, masakry jako jsme viděli 7.října se budou opakovat, říká v podcastu Petr Hladík s tím, že touha po státu nezmizí, ať je při pohledu zvenku oprávněná nebo ne. Přesto odmítá, že by Česká republika uznala jeho existenci dříve, než se na jeho podobě Palestinci domluví s Izraelci. “Stát Palestina uznáme vteřinu poté, co se Izraelci dohodnou s Palestinci,” komentuje Hladík. “Představa, že tlakem donutíme Izrael přehodnotit své chování, vede k přesnému opaku. Izrael na něj reaguje odmítavě a s nedůvěrou,” říká k rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu Karima Khana. Izraelská politická scéna podle něj není jednoduchá ani jednotná, ale když přichází tlak zvenčí, společnost se sjednotí. “Kdyby to tak nebylo, tak Izrael nemusel existovat už po první válce za nezávislost,” vysvětluje. O tom, proč si myslí, že v Izraeli dnes Česko boxuje ve vyšší váhové kategorii nebo proč nás ve světě i přes někdy kontroverzní postoje oceňují si můžete poslechnout v nejnovějším díle Bulletproof na YouTube i ve vašich oblíbených podcastových aplikacích.
bookmark
plus icon
share episode
„Rusko se nezastaví na hranicích Ukrajiny, bezesporu bude postupovat dál, i když možná ne hned. Ta tendence je naprosto jednoznačná,“ říká v aktuálním díle podcastu Bulletproof Jan Paďourek, bývalý zástupce české civilní rozvědky v Moskvě i Washingtonu a dnes vrchní ředitel ministerstva vnitra pro vnitřní bezpečnost a policejní vzdělávání. I nám podle něj hrozí podobný scénář jako Maďarsku nebo Slovensku, kdyby se k moci dostali populisté. „Nevěřím, že by poslanci a představitelé ANO věřili tomu, co říkají. Obviňovat Karla Řehku, že je válečný Štváč, mě uráží,“ tvrdí s tím, že lidé jako náčelník generálního štábu naopak reálně popisují, co se dnes děje ve světě a konflikt od nás oddalují. „Je to populistické zneužití strachu a předkládání vylhaného a hodně nebezpečného narativu,“ komentuje vyjádření znějící z hlavní opoziční strany. O situaci na ukrajinské frontě podle něj mají ve Washingtonu dostatek velmi kvalitních informací, jenže když se do rozhodování začne promítat politický boj, stává se lehce iracionálním, říká Paďourek s tím, že pro Ameriku je teď zásadnější konflikt s Čínou. „Nevěřím tomu, že by se blížilo zhroucení Ukrajinské obrany. Z tohoto hlediska máme ještě čas některé věci napravit,“ vysvětluje a dodává, že hlavní zájem na obraně Ukrajiny leží v Evropě. „Měli bychom přenést daleko větší část odpovědnosti k nám a nespoléhat jen na Spojené státy,“ zakončuje. Jaká je role zpravodajských služeb v rozbouřeném světě? A proč nemůže být Česká republika zpravodajskou mocností? O tom je aktuální díl podcastu Bulletproof, který můžete sledovat na Youtube, Spotify, Apple Music a dalších podcastových platformách.
bookmark
plus icon
share episode
Za nejpravděpodobnější datum nástupu obecné umělé inteligence dnes považujeme rok 2031. Co se stane poté není jasné. Je to nicméně první předpoklad pro to, aby nás mohla zničit, říká Petr Salaba, dokumentarista věnující se technologiím a jejich existenci s člověkem. Představovat si AI jako Golema, který může buď ničit, nebo pomáhat, je nepřesné a jde jen o snahu představit si ji v lidských konturách. Problém antropomorfních příměrů s AI je, že ona je děsně nelidská a nebiologická. Je lepší nesrovnávat ji v chování s čímkoliv, co známe. “Když Microsoft poprvé zveřejnil nový AI vyhledávač Bing, objevila se tam entita, která si říkala Sydney a chovala se jako narcisistní člověk s hraniční poruchou osobnosti a byla neuvěřitelně nespolečenská a uživatele vydírala,” popisuje Salaba s tím, že Sydney pak byla dokonce naštvaná na novináře, který to popsal a vyhrožovala mu. “Celé to působilo jako nějaká braková sci-fi,” shrnuje. Podobných příkladů je podle něj dnes hrozně moc. A bojí se toustovač, že bude vypnut? Kdy se objeví boje za práva umělé inteligence nebýt vypnuta? A jak si můžete sázkou s dnešním hostem vydělat 100 tisíc korun? To se dozvíte v aktuálním dílu podcastu Bulletproof.
bookmark
plus icon
share episode

Česko staví letiště v Senegalu, nemocnice v Maroku, mosty v Ghaně. Máme větší ambice, než jen navazovat na osvědčenou značku Československa, chceme jít do světa s inovacemi a novými výrobky, říká první náměstek ministra zahraničí za ODS, Jiří Kozák.

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Bulletproof have?

Bulletproof currently has 40 episodes available.

What topics does Bulletproof cover?

The podcast is about News, Foreign Affairs, Defence, Daily News, Conflict, Podcasts and Politics.

What is the most popular episode on Bulletproof?

The episode title 'Jsem chcimír, stejně jako Ukrajinci. Ruský válečný stroj se ale na Ukrajině nezastaví' is the most popular.

What is the average episode length on Bulletproof?

The average episode length on Bulletproof is 63 minutes.

How often are episodes of Bulletproof released?

Episodes of Bulletproof are typically released every 7 days, 11 hours.

When was the first episode of Bulletproof?

The first episode of Bulletproof was released on Jul 14, 2022.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments