Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Brzmienie Świata z lotu Drozda

Brzmienie Świata z lotu Drozda

Paweł Drozd

Brzmienie Świata to podcast ŚWIATOczuły. Z dala od polityki i newsów, a blisko ludzi, ich życiowych postaw i punktów widzenia. Zawsze goście, muzyka i Paweł Drozd jako prowadzący. Podcast w zagranicznym sosie z wrażliwością obserwujący otoczenie. Więcej na: patronite.pl/brzmienie-swiata
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Brzmienie Świata z lotu Drozda Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Brzmienie Świata z lotu Drozda episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Brzmienie Świata z lotu Drozda for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Brzmienie Świata z lotu Drozda episode by adding your comments to the episode page.

Brzmienie Świata z lotu Drozda - #89 - O maskach, Dogonach i Burkinie Faso (gość: dr Lucjan Buchalik)
play

01/15/22 • 82 min

Syriusz, najjaśniejsza gwiazda widoczna nocą na niebie, w starożytności miała boski status. Również w mitologii Dogonów, do dziś żyjących w Mali i Burkinie Faso, jest to ważna gwiazda, jednak ich wiedza o Syriuszu wykraczała poza zdobycze ówczesnej im nauki. Skąd więc wiedzieli więcej niż inni? Jaką funkcję pełnią wykorzystywane przez nich rytualne maski? I wreszcie - jak turystyka XXI wieku na te maski wpływa? O tym dowiedziecie się z tego odcinka, którego gościem jest dr Lucjan Buchalik, afrykanista i etnolog.

(Początek rozmowy: 13'37")

bookmark
plus icon
share episode

Golok jest jedną z najmniej interesujących części Tybetu - taka jest perspektywa turysty, zarówno chińskiego, jak i tego spoza Chin. Mimo tego raz do roku na miejsce ściągają rzesze ludzi, którzy liczą na szczęście i związane z nim duże pieniądze. Wtedy to w centrum uwagi jest jedno - grzyby. (Początek rozmowy: 8'05")

bookmark
plus icon
share episode

Podróżowanie solo i życie w drodze może być zarówno wspaniałym doświadczeniem, jak i trudną lub nawet niebezpieczną aktywnością. Te sprzeczności uzupełniają się i tworzą jedność, gdy w grę wchodzą samotne podróże długodystansowych rowerzystek. Niektóre kraje są im przyjazne, inne wiążą się ze zwiększonym ryzykiem. Co powinna, a czego nie powinna robić rowerzystka w trasie? Czy istnieją tu standardy? I czy można je zmieniać, ustanawiać standardy własne, osobiste?
(początek rozmowy: 6'53")

bookmark
plus icon
share episode
Brzmienie Świata z lotu Drozda - #68 - O Kairze, Mosulu i życiu reportera (występuje: Michał Żakowski)
play

08/14/21 • 70 min

Praca reportera międzynarodowego to szansa na uczestnictwo w wydarzeniach, o których dowiadujemy się potem z mediów. To możliwość bezpośredniego obcowania z ludźmi i miejscami, w których pisana jest historia. Nie zawsze są to miejsca bezpieczne. Jednocześnie, jak podczas każdej podróży, zdarzyć się mogą zarówno trudne, jak i komiczne niespodzianki, o których reporter opowiada tylko w swoim najbliższym otoczeniu. Niespodzianki te Michał Żakowski nazywa "tarapacikami".

bookmark
plus icon
share episode

Wydawać się może, że śluzowce - z racji nazwy oraz wyglądu - nie powinny być przedmiotem zainteresowania człowieka. Te jednokomórkowe organizmy są w środowisku dość powszechne i wydają się prowadzić niepozorne życie. A jednak rozpalają wyobraźnię zarówno biologów, jak i socjologów, urbanistów czy filozofów i artystów. Czego możemy nauczyć się od śluzowców i czy organizmy te mogą rozwiązać najbardziej złożone problemy, z którymi boryka się ludzkość?

(Początek rozmowy: 18'38")

bookmark
plus icon
share episode

Aleksandria to jedno z dziesięciu największych miast Afryki i po Kairze najludniejsza aglomeracja Egiptu. W przeszłości miasto kosmopolityczne, gdzie obok siebie żyli Arabowie, Żydzi i chrześcijanie, a dzisiaj? Co zostało ze śródziemnomorskiej potęgi starożytnego świata? Co zostało z ducha Biblioteki Aleksandryjskiej, na poły legendarnej skarbnicy wiedzy, która swoim rozmachem inspiruje ludzi do dzisiaj?

(Początek rozmowy: 24'48")

bookmark
plus icon
share episode

Trudno jest ocenić, ile osób na świecie jest osobami niewidomymi. Często podaje się liczbę 36-38 milionów, ale są to szacunki nieprecyzyjne. Schorzenia czy dysfunkcje wzroku mogą mieć różną postać i różny skutek, a białej laski osoby niewidomej potrzebuje również ktoś, kto widzi w ograniczonym zakresie. Niezależnie od liczb i statystyk osoby niewidzące mogą prowadzić życie nie mniej satysfakcjonujące i aktywne od ludzi widzących. Poznajcie bliżej ich świat, słuchając dwóch opowieści z dwóch polskich miast.

bookmark
plus icon
share episode
Brzmienie Świata z lotu Drozda - #142 - O dziczy, wydrze i wolności (gość: Tomasz Paterski)
play

02/04/23 • 73 min

Tomasz Paterski jest w trasie od ponad roku. Drogą wodną zamierza przemierzyć Skandynawię z finałem w Helsinkach. Ma dwoje kompanów: psa i wydrę. Wydra to kanu, które powstało na bazie konstrukcji wykorzystywanych przez amerykańskich traperów z XIX wieku. Większość przedmiotów, które Tomasz ma przy sobie swoje korzeniami sięga dawnych czasów, chociaż w jego obozie w Szwecji, nad brzegiem zamarzniętego jeziora, nie brak urządzeń jak najbardziej dwudziestowiecznych. Podróż przez Skandynawię potrwa kilka lat, ale na tym nie koniec... (Początek rozmowy: 20'06")
bookmark
plus icon
share episode
Brzmienie Świata z lotu Drozda - #141 - O Romach, stereotypach i przyszłości (gościni: dr Joanna Talewicz)
play

01/28/23 • 91 min

Romowie zamieszkują całą Europę. To największa mniejszość etniczna kontynentu - od 12 do 15 milionów ludzi. Romów można spotkać niemal w każdym europejskim państwie. Najwięcej w Bułgarii, na Słowacji i w Rumunii, ale także w Grecji, w Czechach i w Hiszpanii. W Polsce mówimy od grupie nie większej niż 35 tysięcy. Poza Europą największe diaspory Romów zamieszkują m.in. Stany Zjednoczone i Brazylię. Ich sposób życia oraz zwyczaje są przedmiotem wielu domniemywań, które bazują głównie na stereotypach i powtarzanych od lat opiniach. W tym odcinku przyglądamy się faktom i sprawdzamy jak siebie oraz swoje otoczenie widzą sami Romowie.

(Początek rozmowy: 19'54")

bookmark
plus icon
share episode
Brzmienie Świata z lotu Drozda - #132 - O zegarku, jaskiniach i Babilonie (gość: Zdzich Rabenda)
play

11/26/22 • 96 min

A może tak rzucić wszystko i zamieszkać w Bieszczadach? Albo na Teneryfie? Jak się okazuje, wyspa daje szansę tym, którzy szukają dla siebie miejsca na obrzeżach znanej nam cywilizacji. Tylko jak to możliwe, skoro chodzi o jedną z najpopularniejszych wysp w regionie? I czy da się pożenić ogień z wodą? (Początek rozmowy: 17'17")

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Brzmienie Świata z lotu Drozda have?

Brzmienie Świata z lotu Drozda currently has 250 episodes available.

What topics does Brzmienie Świata z lotu Drozda cover?

The podcast is about Places & Travel, Society & Culture and Podcasts.

What is the most popular episode on Brzmienie Świata z lotu Drozda?

The episode title '#144 - O Aleksandrii, bibliotekach i cudach (gość: dr Łukasz Mikołaj Sadowski)' is the most popular.

What is the average episode length on Brzmienie Świata z lotu Drozda?

The average episode length on Brzmienie Świata z lotu Drozda is 78 minutes.

How often are episodes of Brzmienie Świata z lotu Drozda released?

Episodes of Brzmienie Świata z lotu Drozda are typically released every 7 days.

When was the first episode of Brzmienie Świata z lotu Drozda?

The first episode of Brzmienie Świata z lotu Drozda was released on Apr 28, 2020.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments