Log in

goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones
Architektura Powinna

Architektura Powinna

Klaudia Lachcik

Architektura Powinna is a podcast dedicated to the exploration of architecture and urbanism. Through engaging conversations with architects, urban planners, landscape designers, researchers, writers and individuals offering unique perspectives on our living spaces, the podcast aims to delve into the multifaceted world of design and its impact on our environments. Notably, "Architektura Powinna" is bilingual, featuring discussions in both Polish and English. Host - Klaudia Lachcik
Share icon

All episodes

Best episodes

Seasons

Top 10 Architektura Powinna Episodes

Goodpods has curated a list of the 10 best Architektura Powinna episodes, ranked by the number of listens and likes each episode have garnered from our listeners. If you are listening to Architektura Powinna for the first time, there's no better place to start than with one of these standout episodes. If you are a fan of the show, vote for your favorite Architektura Powinna episode by adding your comments to the episode page.

Our cities have to be changed into circular environments, removing the causes of these environmental crises. At the same time we have to make our cities climate-adaptive, counteracting the harmful consequences of those crises.

This is a fragment of the book The Flexible City. Solutions for a Circular and Climate Adaptive Europe published by Maarten van Tuijl and Tom Bergevoet - architects and urban designers from Amsterdam. And also my phenomenal guests of this episode!

Maarten van Tuijl graduated from TU Delft and Columbia University New York. After working for couple dutch offices and collaborating with the Japanese architect Naoko Hikami, he founded (together with Tom) temp.architecture - office focusing on subjects as flexibility, transformation, circularity, climate adaptation. In addition to being a designer, Maarten is also a lecturer at TU Delft and an expert for the EU Programme URBACT.

Tom Bergevoet after obtaining his Master's degree at TU Delft, lived in Japan working for SANAA (Tokyo). Later he also worked for OMA, Architectenbureau Koen van Velsen and Architectuurstudio Herman Hertzberger. Tom is also a guest lecturer at TU Delft and Academy of Architecture in Amsterdam.

Last year Maarten and Tom published the book The Flexible City which presents a toolbox with which circularity and climate adaptation can be implemented successfully. The book compares European cities, identify similarities and trends and create a very valuable source for information for designers, policymakers, developers, builders and users.

Links:

“The Flexible City” book:

https://www.nai010.com/en/publicaties/the-flexible-city/246150

Nature-inclusive project designed by temp.architecture:

https://temparchitecture.com/architectuur/natuurinclusieve-woonbuurt-groei/

Cool digital platform for research, knowledge and innovation about Amsterdam:

https://openresearch.amsterdam/

May the cities be flexible!

Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - Jak zaprojektować muzeum? - Mirosław Nizio
play

03/10/21 • 43 min

Stęskniłam się! Za Wami i za muzeami!

Czy nie brakowało Wam doznań artystycznych podczas lockdownu? Czy sztuka jest nam potrzebna? Co nam dają muzea? A jak w ogóle zaprojektować muzeum? Jakich przeżyć oczekujemy od wystaw? Jak daleko może się posunąć projektant w projektowaniu emocji użytkownika?

W tym odcinku rozmawiam z Mirosławem Nizio z Nizio Design International. Pracownia ma na swoim koncie realizację ekspozycji stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego, ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu czy czekające na oficjalne otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ale nie rozmawiamy jedynie o przykładach i realizacjach, ale również o architektonicznej ścieżce życiowej mojego gościa, o czasach studiowania w Nowym Jorku, o pierwszym zachwycie muzealnym, rozwoju działalności i o projektowaniu doświadczenia muzealnego, czyli tego, co każdy z nas w życiu doświadczył, ale niewiele z nas się zastanawiało jak to zostało wykreowane.

Serdecznie zapraszam do muzealnego zachwytu!

Rozmawia niezmiennie Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - Po co nam architekt krajobrazu? - Kinga Zinowiec-Cieplik
play

01/20/21 • 58 min

Halo halo, a co ci architekci krajobrazu tak w ogóle robią? Klomby i przydomowe skalniaczki? A co to ma wspólnego z globalnym ociepleniem? Czy katastrofa klimatyczna sprawia, że architekci krajobrazu przeżywają zawodowy renesans? Jaka jest ich rola? Czy mamy aktualnie wielkie ekologiczne przebudzenie społeczeństwa, czy to tylko marzenie senne występujące w naszej społecznej ekologicznej bańce? W którym momencie zielonej i świadomej rewolucji jesteśmy? Czy widać zmiany we współpracy architekta krajobrazu z klientem, studentem lub architektem? Jak wyglądają te relacje? Czy nasze zacofanie na polu projektowania krajobrazu możemy przeobrazić w atut? W jaki sposób komunikować potrzebę dbałości o zieleń? A tak swoją drogą, to dlaczego tytuł architekta krajobrazu nie jest chroniony i dlaczego nikt nie mówi o potrzebie wprowadzenia uprawnień zawodowych?! W tym odcinku rozmawiam z architektką krajobrazu Kingą Zinowiec-Cieplik związaną przez lata z SGGW w Warszawie, natomiast obecnie pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej kształcąc przyszłych architektów. Jest projektantką zielonych terenów publicznych m.in. współautorką Parku Znicza, Parku nad Balatonem i Parku Henrykowskiego w Warszawie. No to idziemy na spacer do parku i słuchamy! A rozmawia Klaudia Lachcik
bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - What is the role of the architect? - Ondřej Chybík
play

05/26/21 • 53 min

Today I talk with the co-founder of the czech-slovak studio Chybik+Kristof based in Prague, Brno and Bratislava. My interviewee is Ondrej Chybik and we talk about the role and challenges of the architect nowadays.

How did the collaboration of two office founders start? Were they always friends or were there times of rivalry? How does Ondrej understand the evolution of the architect profession? How do they get the first commission as a new designer in the wild market of talented and experienced architects? What's the story behind their first completion?

But mainly we talk about the role of the architect. Who is this mysterious person? What features does the architect need? Is the influence of architects rising or decreasing? Why should architects build less? Is it even legal to say it?! We talk about the transformation and demolition as one of the most important and challenging topic in architecture.

Ladies and gentlemen, dear listeners, enjoy the episode!

Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode

Zapraszam na odcinek o emocjach związanych z Berlinem. Rozmawiam z Mateuszem Niemirskim, warszawskim architektem i moim znajomym, który spędził w stolicy Niemiec kilka miesięcy pracując nad swoją pracą magisterską. W swojej pracy dyplomowej na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej zajął się tematyką samochodów w mieście porównując między innymi niektóre fragmenty Berlina i Warszawy. Berlin stał się więc jego miastem tymczasowym a Mateusz miał szansę poznać miasto z perspektywy mieszkańca i turysty. Pomieszkiwał przede wszystkim w dzielnicach Charlottenburg i Neukoln i to głównie o tych fragmentach miasta rozmawiamy.

Czy da się określić charakter Berlina? Czy jest to miasto chaotyczne, spokojne czy pełne kontrastów? Jakie emocje wywołuje? Jakie to miasto ma barwy, tekstury, dźwięki i zapachy? Czy Berlin jest ciekawszy od Warszawy? Czy jest bardziej zielony albo bardziej niebezpieczny? Dlaczego Kreuzberg stał się tak popularny? Które nietypowe miejsce warto odwiedzić? Czy pustka po dawnym lotnisku Tempelhof zostanie zabudowana? Co Berlińczycy myślą o Warszawie? Czym jest rewitalizacja, a czym jest gentryfikacja?

Rozmawia Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode

Architektura Powinna świętować! W listopadzie minął rok od założenia podcastu i rozpoczęcia tego fascynującego projektu. Ten odcinek to podsumowanie dotychczasowych rozmów, wspominanie emocji towarzyszących zakładaniu kanału i spotkaniom z moimi gośćmi i gościniami. Zdradzę Wam skąd wziął się pomysł na podcast, jak to się zaczęło, jak wyglądają statystyki i jak oceniam cały ten fascynujący rok odcinek po odcinku.

Serdecznie dziękuję, że mnie słuchacie! Stawiamy wino na klawiaturze i słuchamy! Cheers!

bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - Jak dostać pracę w BIGu? - Jakub Włodarczyk
play

06/15/20 • 72 min

Rozmawiam z Jakubem Włodarczykiem, architektem z kopenhaskiej pracowni BIG odpowiedzialnym między innymi za rekrutację praktykantów.

  • Co sprawia, że BIG uważane jest za jedno z najciekawszych biur architektonicznych na świecie?
  • Jak wyglądały początki Jakuba w biurze?
  • Za co ceni pracownię i przy jakich projektach pracował?
  • Czy można mówić, że BIG ma swój określony styl architektoniczny?
  • Jak wygląda proces projektowy?
  • No i wreszcie, jak dostać pracę w BIGu?

BIG (Bjarke Ingels Group) to architektoniczne marzenie bardzo wielu studentów i młodych architektów. Dlatego bardzo dużo rozmawiamy o rekrutacji. Wypytuję Jakuba o to, jakie umiejętności trzeba posiadać, aby dostać się na praktyki, jak powinno prezentować się idealne portfolio i jak wygląda praca stażysty już na miejscu w pracowni.

Zapraszam do wspierania podcastu na platformie Patronite !

Miłego słuchania!

Rozmawia Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode

Mateusz Mastalski jest architektem i urbanistą pracującym w kopenhaskiej pracowni Henning Larsen. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, uczestniczył w wielu studenckich konkursach i warsztatach. Przez wiele lat współorganizował ogólnopolskie spotkanie studentów architektury OSSA. Praktyki zawodowe zdobywał m.in. w polskim KWK Promes, medusa group, holenderskim MVRDV czy kopenhaskim Cobe. W Henning Larsen prowadził projekt zagospodarowania Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, pracował przy konkursie na salę koncertową w Ostrawie czy przy społecznej dzielnicy Vejlands Kvarter w Kopenhadze.

Z jednej strony rozmawiamy o tych studenckich doświadczeniach i początkach pracy w architekturze. Ale nie tylko. Mateusz przygląda się Danii osobiście od 12 lat, więc postanowiłam go zapytać, skąd bierze się zachwyt nad duńską architekturą i dlaczego podziwiamy duńskie miasta? Dlaczego Kopenhaga jest mekką urbanistów i architektów? Dlaczego skandynawskie miasta wykazują wysoki współczynnik jakości życia? Co sprawia, że podziwiamy skandynawski design i nigdy nie mamy go dość?

Zapraszam do zdalnego zwiedzania i żywej uważności!

Miłego słuchania

Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - Ściana Wschodnia - umierający zabytek urbanistyki
play

09/25/20 • 17 min

Dzisiaj odcinek nietypowy, bo nie dość, że bez gościa to jeszcze o nietypowej, nowej narracji. Nagranie powstało na konkurs na reportaż o architekturze Warszawy. Konkursu nie wygrałam, ale za to jest odcinek o umierającym zabytku urbanistycznym.

Zapraszam Was na krótki spacer w samym centrum Warszawy! Zaczynamy oczywiście od patelni, przechodzimy pod rondem Dmowskiego i jest nasza bohaterka - Ściana Wschodnia. Ten wielki projekt urbanistyczny powstał w latach 60. jako popis wielkomiejskiej nowoczesności. Zespół projektantów ze Zbigniewem Karpińskim na czele zaprojektował wieloelementowy i wielofunkcyjny kompleks, który współcześnie krok po kroku jest rozbierany, zaniedbywany, niszczony lub przekształcany. W skład założenia wchodzi między innymi atrapa Rotundy, szklany klocek w miejscu Universalu, nadbudowane domy towarowe Wars, Sawa, Junior oraz szklany klocek Sezam, trzy punktowce znane jako Amica, Coca Cola i McDonald, betonowy Pasaż Wiecha, nadzieja w postaci pawilonu Zodiak, eksperyment kulturalny w postaci kina Relax, żal, tęsknota i zapomnienie.

Zapraszam na odcinek pełen historii, dźwięków miasta, nostalgii, błędów i marzeń. Rozbebeszona Ściana Wschodnia zasługuje na uwagę, zanim rozbebeszy się na dobre.

Miłego słuchania!

Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode
Architektura Powinna - Kooperatywy mieszkaniowe w Holandii - Małgorzata Mader
play

11/14/24 • 86 min

Gościnią tego odcinka jest Małgorzata Mader - architekta, badaczka, twórczyni inicjatywy Okno na Koop oraz nie tak dawno obroniona doktorka na wydziale architektury Politechniki Łódzkiej. Małgorzata jako architektka od ponad 8 lat zajmuje się zagadnieniem kooperatyw mieszkaniowych i grup budowlanych w Niderlandach.

  • Co doprowadziło do wysokich cen nieruchomości i małej dostępności mieszkaniowej w Holandii?
  • Czym są kooperatywy i czy mogą stanowić ciekawą alternatywę mieszkaniową?
  • Jak wygląda proces projektowy i czym się różni od standardowego?
  • Jaka jest rola projektantki?
  • Jakie szanse i wyzwania niesie ze sobą ten rodzaj modelu mieszkaniowego?
  • Dlaczego nie jest on odpowiedzią na aktualny kryzys?
  • I na koniec, jak wygląda sytuacja kooperatyw w Polsce?

Po więcej informacji zaglądajcie na:

Platforma Małgorzaty - Okno na Koop

Stowarzyszenie Mieszkaniowe WSPÓŁ

Guardian o kryzysie mieszkaniowym w Amsterdamie

Fxmag o kryzysie mieszkaniowym

Mieszkaniówka zbudowana w kooperatywie - De Warren, Amsterdam

Miłego słuchania o projektowaniu miast spójnych społecznie!

Klaudia Lachcik

bookmark
plus icon
share episode

Show more best episodes

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Architektura Powinna have?

Architektura Powinna currently has 69 episodes available.

What topics does Architektura Powinna cover?

The podcast is about Design, Podcasts and Arts.

What is the most popular episode on Architektura Powinna?

The episode title 'The story behind the Amsterdam School - Alice Roegholt' is the most popular.

What is the average episode length on Architektura Powinna?

The average episode length on Architektura Powinna is 59 minutes.

How often are episodes of Architektura Powinna released?

Episodes of Architektura Powinna are typically released every 27 days, 23 hours.

When was the first episode of Architektura Powinna?

The first episode of Architektura Powinna was released on Nov 13, 2019.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments