
En samtale med Assassin's Creed's Eivor (aka Magnus Bruun)
02/07/24 • 46 min
I denne talk snakker han om hvordan det var at blive en del af sådan en ikonisk spilserie og hvad det har betydet for ham efterfølgende. Er han stemme- og motion capture-skuespiller eller "bare" skuespiller?
Lyt med for svaret på netop dét og meget mere!
*Denne talk blev optaget foran et live publikum ved Copenhagen Gaming Week.
God fornøjelse!
I denne talk snakker han om hvordan det var at blive en del af sådan en ikonisk spilserie og hvad det har betydet for ham efterfølgende. Er han stemme- og motion capture-skuespiller eller "bare" skuespiller?
Lyt med for svaret på netop dét og meget mere!
*Denne talk blev optaget foran et live publikum ved Copenhagen Gaming Week.
God fornøjelse!
Previous Episode

ChatTTRPG - AI D&D med Thue Ersted Rasmussen, David Bateson og Magnus Bruun
Kan AI overtage en menneskelig Dungeon Master i Dungeons and Dragons? Dét er spørgsmålet, som Martin Svane fra Pixel.tv undersøgte, da han brugte ChatGPT til at være Dungeon Master for stemmeskuespiller David Bateson (Hitman), Magnus Bruun (Eivor fra Assassin's Creed Valhalla) og skuespiller Thue Ersted Rasmussen (Sunday) ved Copenhagen Gaming Week.
Det er skørt, eksperimenterende og skide sjovt, som de 3 garvede skuespillere improviserer sig vej igennem ChatTTRPGs eventyr med Martin Svane ved roret.
Next Episode

En samtale med Ash Ketchum (aka Mathias Klenske)
"Pikachu, jeg vælger dig!"
Hvis dét vækker nostalgien i dig er du kommet til den helt rigtige talk! For i denne episode snakker vi med stemmen bag Ash Ketchum, Mathias Klenske, som vi var så heldige at få besøg af på Pluto.tv-scenen på Copenhagen Gaming Week*.
Ikke nok med, at han har været Ash i over 20 år, så lægger han også stemme til at væld af andre ikoniske tegneseriefigurer som I med sikkerhed er stødt på igennem tiden. Så forbered jer på nostalgi!
Mathias har masser af sjove historier om sin tid som stemmeskuespiller, som I kan høre i denne Pixel Talk.
*Denne Pixel Talk blev optaget foran et live publikum til Copenhagen Gaming Week.
God fornøjelse.
If you like this episode you’ll love
Episode Comments
Generate a badge
Get a badge for your website that links back to this episode
<a href="https://goodpods.com/podcasts/pixel-talks-413423/en-samtale-med-assassins-creeds-eivor-aka-magnus-bruun-57555535"> <img src="https://storage.googleapis.com/goodpods-images-bucket/badges/generic-badge-1.svg" alt="listen to en samtale med assassin's creed's eivor (aka magnus bruun) on goodpods" style="width: 225px" /> </a>
Copy