goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon
headphones

Fotopolis - Podcast o fotografii

Fotopolis

Podcast o fotografii. Nowości technologiczne i kulturalne.

...more

not bookmarked icon
Share icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Fotopolis - Podcast o fotografii Episodes

Best episodes ranked by Goodpods Users most listened

play

10/24/22 • 70 min

O tym jak pokazywać działalność człowieka w kontekście szeroko rozumianych zmian klimatycznych rozmawiamy z twórcami wizualnymi, którzy w swoich projektach dobro przyrody wysuwają na pierwszy plan. Opowiadają o tym dlaczego podejmują tematy związane z ochroną przyrody a my dopytujemy o ich spojrzenie na wykorzystanie obrazu fotograficznego w opowiadaniu o kryzysie klimatycznym.

Jak przekonać nieprzekonanych? Jak dokumentować, by jednocześnie nie unikać tematu sprawczości człowieka? Jaką rolę w ochronie środowiska naturalnego mogą odegrać lokalne społeczności? Między innymi o tym posłuchasz w najnowszym podkaście fotopolis!

Michał Łuczak

Rocznik 83. Fotograf, artysta wizualny, kurator. Posługuje się głównie fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz hispanistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Sputnik Photos Mentoring Programme oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W swoich ostatnich projektach skupia się na skomplikowanych i merkantylnych relacjach między człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym. Nie patrzy zbyt daleko - jego najnowsze prace skupiają się na lokalnych problemach, które można dostrzec również uniwersalnie: konsekwencje przemysłu wydobywczego czy gospodarcze traktowanie lasów.

Dyba Lach

Dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW.

Współautorka książek fotograficznych: Stigma, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz Rewizje, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera.

Mikołaj Nowacki

Ukończył prawo i studia doktoranckie z prawa międzynarodowego, jednak doktorat z prawa kosmicznego porzucił aby móc w pełnym zakresie zajmować się tym co kocha, czyli fotografią. Finalista i laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism, Paris Photography Prize; Fotograf Roku w konkursie Outdoor Photographer of the Year 2017.Zdjęcia

Nowackiego były publikowane m.in. w „National Geographic”, „The New York Times”, „Stern”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, CNN. Prace Nowackiego były wystawiane i pokazywane na festiwalach fotograficznych w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Chinach, Kambodży, Tajlandii, Korei Pd., Nowej Zelandii, Meksyku i USA- m.in. solowa wystawa w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku.

play

10/24/22 • 70 min

bookmark
plus icon
share episode
play

10/04/22 • 63 min

Najnowszy Podcast to pogłębiona rozmowa o kulisach pracy polskich fotoreporterów, związanych z dużymi agencjami foto: The Associated Press (AP), Reuters i Agence-France Presse (AFP). Goście Moniki Szewczyk-Wittek opowiadają o swoich początkach w agencji, roli autorytetów i zasadach jakie ich obowiązują.
Poruszone zostały także wątki rzetelności i obiektywizmu materiałów fotograficznych oraz sposobu wykorzystywania ich zdjęć przez media głównego nurtu. W podcaście Goście opowiadają o swoich ambicjach, moralnych granicach i projektach fotograficznych, które dają im poczucie sprawczości.

Michał Dyjuk (AP)
Rocznik 90, fotoreporter oraz fotograf dokumentalny. Od 12 lat związany z agencjami i redakcjami w Polsce i za granicą. Sześciokrotny laureat w konkursie Grand Press Photo, jego zdjęcia były prezentowane m.in. na Visa pour l’image w Perpignan i Lumix Festival for Young Photojournalism w Hanowerze. Uczestnik programów mentorskich Agencji VII oraz Sputnik Photos. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2021 r.

Kacper Pempel (Reuters)
Absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 1995 roku publikował głównie w lokalnych gazetach takich jak Gazeta Wyborcza i Polityka. Następnie pracował dla prywatnej agencji fotograficznej (Agencja Fotograficzna Reporter). Jego zdjęcia publikowane były w mediach polskich i zagranicznych. Od 2007 roku pracuję w agencji informacyjnej Reuters i relacjonuję najważniejsze wydarzenia w regionie. Relacjonował najważniejsze wydarzenia informacyjne, a także wydarzenia sportowe, takie jak igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata w piłce nożnej. Nagrywa również filmy dla telewizji Reuters. W swojej karierze zdobył kilka nagród w konkursach fotograficznych (BZ WBK Press Photo i Grand Press Photo). Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest członkiem Press Club w Polsce.

Wojtek Radwański (AFP)

Fotoreporter, wolny strzelec. Od 2003 roku związany stałą współpracą z Agence France Presse, za pośrednictwem tej agencji opublikował na całym świecie prawie 8 tys. zdjęć - m.in. w New York Times, Los Angeles Times, The Guardian, Time, Sternie, Liberation i Le Monde. Fotografuje bieżące wydarzenia, politykę oraz zwykłe i niezwykłe losy ludzi. Od 2019 roku współtworzy Archiwum Protestów Publicznych. Dla Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych sfotografował ponad 50 spektakli teatru telewizji. Współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi. Członek Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz.

play

10/04/22 • 63 min

bookmark
plus icon
share episode
play

09/26/22 • 21 min

play

09/26/22 • 21 min

bookmark
plus icon
share episode

Martin Parr - Dobrze jest eksperymentować

Fotopolis - Podcast o fotografii

play

09/20/22 • 25 min

Parr urodził się w 1952 w Epson, Surrey. W latach 1970-73 Studiował fotografię na Politechnice w Manchester. W późnych latach 70. zdobył nagrody Brytyjskiego Ministerstwa Sztuki, które oprócz satysfakcji dały mu rozgłos w Europie. Między 1975 a początkiem lat 90. pracował jako wolny strzelec. Przełomow okazał się rok 1994 - Martin Parr dostał się do słynnej agencji fotograficznej Magnum.

Henri Cartier-Bresson - główny założyciel Magnum - nie rozumiał fotograficznych realizacji Parra. Były dla niego, jak i większości jego kolegów, czymś z "zupełnie innej planety". Z upływem lat agencja zdała sobie jednak sprawę, że dopisanie do listy Magnum brytyjskiego dokumentalisty, uratowało mocno archaiczny wizerunek Magnum. Nadało aktualnego charakteru współczesnej fotografii prasowej, reprezentowanej przez członków agencji, a Parr stał się największa gwiazdą Magnum.

Jego znak rozpoznawczy to bezwzględne spojrzenie, wnikliwa obserwacja oraz natychmiastowe wyłapywanie nieistotnych, paradoksów współczesnego świata. Świat Parra jest dosłowny i przerażający. "Fotografia z natury swej prowokuje do podglądania i wykorzystywania swoich modeli. Zamiast ukrywać ten fakt, uczyniłem z niego część swojej techniki i wizji świata" – twierdzi sam Parr.

W naszej rozmowie pytamy go o jego perspektywę na ostatnie 50 lat fotografii, w czasie których rozwijała się jego kariera. Rozmawiamy o roli smartfonów, cyfrowej rewolucji i terapeutycznej roli fotografowania.

play

09/20/22 • 25 min

bookmark
plus icon
share episode
play

08/29/22 • 52 min

Czy fotografia ustąpi miejsca treściom video? Czy sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zmienią branżę foto na zawsze? Między innymi o to pytamy gościa najnowszego odcinka podcastu fotopolis
Paweł Fabjański to fotograf, który nie boi się nowych technologii. Od lat eksperymentuje z wirtualnym środowiskiem, chętnie korzysta ze skanowania 3D i ciągle eksploruje nowe pola, które odkrywa przed nim technologia. Czasem eksperymenty kończą się sukcesem, czasem okazują się ślepą uliczką, ale to właśnie odkrywanie i testowanie nowych narzędzi tak pociąga naszego gościa.
Jakie jest jego spojrzenie na przyszłość fotografii? Na czym polega virtual-produciton-photo-shooting? Tego dowiesz się z tego odcinka Rozmowy Fotopolis.

Partnerem podcastu jest Puma, organizator StreetMeetWarsaw, projektu, w ramach którego Paweł Fabjański, prawdopodobnie jako pierwszy na świecie wykorzysta silnik unReal do renderowanej w czasie rzeczywistym sesji zdjęciowej.

play

08/29/22 • 52 min

bookmark
plus icon
share episode
play

08/02/22 • 60 min

Jak wygląda weryfikacja zdjęć w dużych agencjach? Z jakimi nowymi wyzwaniami mierzą się dziś fotoreporterzy? I jak social media wykorzystywane są w wojnie informacyjnej? Gośćmi Moniki Szewczyk-Wittek są Natalia Sawka (AFP), Karol Grygoruk (RATS) i Maciek Nabrdalik (VII).

Najnowsza rozmowa porusza ważne i wyjątkowo aktualne tematy dezinformacji, manipulacji i fake newsów, w których obraz fotograficzny odgrywa często kluczową rolę. O to jak zdjęcia wykorzystywane są dziś w przekazie propagandowym, Monika Szewczyk-Wittek pyta tych, którzy są dziś tego problemu najbliżej.

To również dyskusja o kryzysie mediów, roli autorytetów i etycznych dylematach w pracy fotoreportera. Goście omawiają najgłośniejsze przykłady fake newsów i manipulacji fotografii prasowej, przywołują przykłady dezinformacji z jakimi sami się spotkali. Wspólnie szukają też pomysłów na to, jak temu przeciwdziałać.
Natalia Sawka - dziennikarka. Autorka felietonów, analiz politycznych, komentarzy i wywiadów. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Wcześniej związana z portalem BIQdata „Gazety Wyborczej”. Odbyła liczne szkolenia z rozpoznawania dezinformacji prowadzone m.in. przez Google News Lab oraz międzynarodową grupę śledczą Bellingcat. Od 2019 r. pracuje w warszawskim biurze Agence France-Presse, gdzie zajmuje się weryfikacją treści znalezionych w sieci.

Karol Grygoruk - Fotograf dokumentalny. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej, skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

Maciek Nabrdalik - fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism. Jest też laureatem nagrody za Zdjęcie Roku Grand Press Photo 2007 i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Prace Nabrdalika były prezentowane na wystawach i publikowane w magazynach na całym świecie. Jest autorem trzech książek, The Irreversible (Nieodwracalne), poświęconej więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych; Homesick, opowiadającej o ludziach, których życie zmieniło się w wyniku wybuchu elektrowni w Czarnobylu oraz OUT, stanowiąca portret polskiej społeczności LGBTQ. Maciek Nabrdalik jest członkiem Press Club Polska, Związku Polskich Artystów Fotografików oraz globalnym ambasadorem marki Canon. W ramach stypendium Nieman Fellowship studiował na Uniwersytecie Harvarda 2016/2017.

play

08/02/22 • 60 min

bookmark
plus icon
share episode

Czym książka fotograficzna może się stać jeśli jej projekt jest czymś więcej niż tylko wsparciem dla historii którą opowiadają zdjęcia? Co zrobić by książki fotograficzne trafiały do ludzi spoza "środowiska"? O tym jest ta rozmowa fotopolis. Rozmawiamy w niej o tym kiedy książka przekracza ramy, "wychodzi poza okładkę". Poruszamy kwestie związane z projektowaniem, edycją, przygotowaniem i drukiem, a to wszystko z ludźmi, którzy robią jedne z najlepszych photobooków na świecie.
Książka Rafała Milacha "Strajk" stworzona wspólnie z kolektywem i zaprojektowana z Anią Nałęcką Milach zdobyła główną nagrodę w kat. książki autorskiej na organizowanym od 1970 roku francuskim festiwalu Les Rencontres d'Arles. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali fotograficznych na świecie. Co roku przyznaje nagrody za najlepsze książki fotograficzne.
Ania Nałęcka-Milach

Graficzka, Art Directorka, projektantka książek (jako Tapir Book Design). Na stałe współpracuje z kolektywem Sputnik Photos. Ukończyła Wydział Grafiki Warsztatowej i Projektowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiowała także w Helsinkach, na tamtejszej ASP. Pracowała w agencjach reklamowych. Jej projekty wyróżniane były w największych konkursach, m.in. POYi The Best Photography Book Award, Paris Photo/Aperture Foundation Photobook Award, Les Rencontres d'Arles i wielu innych.
Rafał Milach

Urodzony w 1978 w Gliwicach. Artysta wizualny, fotograf, autor książek. Profesor w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Autor nagradzanych książek, m.in. Strajk, The Winners, 7 Rooms i Pierwszy marsz dżentelmenów. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos, w 2018 r. dołączył do Magnum Photos jako członek nominowany. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).

play

07/21/22 • 55 min

bookmark
plus icon
share episode
play

07/05/22 • 62 min

Pierwszy podcast Moniki Szewczyk-Wittek, to rozmowa z doświadczonymi fototorepoterami o realiach pracy na terenach objętych konfliktem: fact-checkingu, moralnych dylematach i o tym, czego z telewizji się nie dowiemy.
Dyskusja toczy się wokół wojny w Ukrainie i tym w jaki sposób można ją relacjonować przy pomocy fotografii. To także rozmowa o granicach etycznych fotoreporterów, weryfikowaniu faktów oraz współpracy z mediami.
W podcaście pojawiają się historie konkretnych bohaterów, które starali się przekazać szerszej publiczności Grzędziński, Grzybowska i Lazar. Pojawiły się też pytania o sprawczość fotografii i o to czego nie zobaczymy w mainstremowych mediach.

Wojciech Grzędziński

Laureat m.in. World Press Photo i Grand Press Photo. Jako fotoreporter wojenny pracował m.in. w Libanie, Gruzji, Sudanie Południowym i Afganistanie. W latach 2011–2015 był osobistym fotografem oraz szefem zespołu foto prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Grzędziński był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Dokumentuje wojnę w Ukrainie dla „Washington Post”.

Agata Grzybowska

Fotoreporterka, twórczyni video, mieszka i pracuje w Warszawie. Współzałożycielka i członkini RATS Agency. Ukończyła fotografię na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi, prowadzi zajęcia z historii fotoreportażu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W 2017 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. W latach 2012-2019 pracowała jako fotoreporterka Gazety Wyborczej. Laureatka BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo, MediaTory 2013. W 2017 roku wydała album „9 Bram, z powrotem ani jednej” uznany za książkę roku Grand Press Photo oraz w Plebiscycie Fotopolis i Digital Camera.

Tomasz Lazar

Laureat nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. Interesują go przede wszystkim długoterminowe projekty, skupiające się na tematyce społeczeństwa i ludzkiego umysłu. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie.

play

07/05/22 • 62 min

bookmark
plus icon
share episode

Joel Meyerowitz - To zawsze jest TERAZ

Fotopolis - Podcast o fotografii

play

06/29/22 • 51 min

„Chwile, choć płyną, to mają swoje punkty kulminacyjne. Płyną jak fala, która narasta, by osiągnąć szczyt i się załamać” – mówi w naszym podcaście Joel Mayerowitz, żywa legenda fotografii ulicznej.

Meyerowitz jest jednym z najbardziej znanych fotografów ulicznych swojego pokolenia, pionierem i propagatorem fotografii kolorowej, wpływowym publicystą i nauczycielem. Opublikował ponad 30 książek a jego prace, prezentowane na ponad 350 wystawach na całym świecie, weszły do kolekcji muzeów takich jak MoMA, Whitney Museum of American Art., Tate Modern i wielu innych.

Fotografię Meyerowitza charakteryzuje wyjątkowe wyczucie sytuacji, umiejętność uchwycenia magii codzienności i niepowtarzalny styl, wynikający z ciekawości i otwartości na świat i ludzi. Mało kto potrafi tak perfekcyjnie uchwycić zaskakujące i często absurdalne sceny codziennego życia. Zaobserwowane i zatrzymane w ułamkach sekundy ujęcia zawsze wydają się być drobiazgowo zaaranżowanymi kompozycjami. Wszystkie elementy fotografii – obiekty, kolor, forma, kompozycja - współgrają ze sobą, tworząc wnikliwy i nieco ironiczny opis otaczającego świata.

Wystawa: Joel Meyerowitz, “Streetwise”
Na goszczącej w Warszawie wystawie zobaczymy najwcześniejsze, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe zdjęcia, wykonane na zatłoczonych ulicach Nowego Jorku. Obejrzymy kadry zarejestrowane podczas rocznej podróży przez Europę w latach 1966-67. I wreszcie - na koniec - przyjrzymy się ikonicznym fotografiom wykonanym w Stanach Zjednoczonych w latach 70 tych, na których kolor ostatecznie zwyciężył nad czernią i bielą.

  • Kiedy: 1.07.2022-30.07.2022
  • Gdzie: Leica Store i 6x7 Leica Gallery Warszawa, Ul. Mysia 3, 3p
  • Godziny otwarcia: Pon. - Sob. 10-20
  • Wstęp płatny: 15 zł (bilety dostępne na interticket.pl)
play

06/29/22 • 51 min

bookmark
plus icon
share episode

Andrzej Tobis - Napędza mnie ciekawość

Fotopolis - Podcast o fotografii

play

11/08/22 • 48 min

Gościem tego odcinka Podcastu Fotopolis jest Andrzej Tobis - artysta, malarz, który dla fotografii odłożył pędzel. Rzeczywistość pociągała go tak bardzo, że zapragnął zamknąć ją całą w jednym dziele. To rzeczywistość polska w swoich najdziwniejszych przejawach. Tobis szuka w rzeczywistości ilustracji do haseł z polsko-niemieckiego słownika z lat pięćdziesiątych. Słownik przesiąknięty jest socrealistyczną ideologią, hasła przebrzmiałe, a tłumaczenie niemieckich terminów bywa pokraczne. Rzeczywistość na nieustawianych, dokumentalnych fotografiach jest podobna — pełno w niej reliktów dawnego systemu — zmurszałych, rozpadających się, niepasujących do otoczenia. Zestawienia haseł i obrazów często śmieszą swoim absurdem, często zaskakują, często są wieloznaczne. Pierwsze kilkanaście obrazów cyklu, z którymi ma się kontakt może śmieszyć. Po obejrzeniu kilkuset trudno pozbyć się przygnębienia.
W tej rozmowie pytam o zapowiadany koniec cyklu, nadchodzącą wystawę i o to, dlaczego malarz przestaje malować i bierze się za słowa i fotografie.

play

11/08/22 • 48 min

bookmark
plus icon
share episode

Show more

Toggle view more icon

FAQ

How many episodes does Fotopolis - Podcast o fotografii have?

Fotopolis - Podcast o fotografii currently has 46 episodes available.

What topics does Fotopolis - Podcast o fotografii cover?

The podcast is about Podcasts and Arts.

What is the most popular episode on Fotopolis - Podcast o fotografii?

The episode title 'Dyba, Nowacki, Łuczak - jak opowiadać o kryzysie klimatycznym' is the most popular.

What is the average episode length on Fotopolis - Podcast o fotografii?

The average episode length on Fotopolis - Podcast o fotografii is 47 minutes.

How often are episodes of Fotopolis - Podcast o fotografii released?

Episodes of Fotopolis - Podcast o fotografii are typically released every 11 days, 18 hours.

When was the first episode of Fotopolis - Podcast o fotografii?

The first episode of Fotopolis - Podcast o fotografii was released on Nov 19, 2021.

Show more FAQ

Toggle view more icon

Comments

0.0

out of 5

Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
Star filled grey IconStar filled grey Icon
Star filled grey Icon

No ratings yet