goodpods headphones icon

To access all our features

Open the Goodpods app
Close icon

Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Rozmowy o kinie Azji: filmowe odkrycia, kulturowe konteksty, perełki popkultury. Podkast poświęcony fascynującym i niezwykle różnorodnym azjatyckim kinematografiom. Rozmawiamy o gorących nowościach, polecamy ambitne autorskie produkcje i doskonałą rozrywkę, szukamy azjatyckich filmów w polskich kinach i na międzynarodowych festiwalach. Szkicujemy kontekst kulturowy, bieżące kwestie polityczne i informacje z zaplecza branży filmowej. Podsumowujemy trendy i podrzucamy ciekawostki z filmowej i festiwalowej kuchni. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o chińskich megaprodukcjach, japońskim kinie niezależnym, koreańskich reżyserkach i niszowych produkcjach z Tybetu - trafiliście pod dobry adres! Podkast prowadzą Jagoda Murczyńska i Marcin Krasnowolski. Zapraszamy również na stronę festiwalu - piecsmakow.pl
share icon
not bookmarked icon

All episodes

Best episodes

Top 10 Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków Episodes

Best episodes ranked by Goodpods Users most listened

episode art
play

06/21/20 • 46 min

W dziewiątym odcinku podcastu kierujemy się do Malezji i do Singapuru, miejsc szalenie ciekawych, różnorodnych etnicznie, ale rzadko odwiedzanych przez miłośników kina.

Przypominamy w dużym skrócie historię tych kinematografii i przyglądamy się największym komercyjnym hitom ostatnich lat. "Paskal", "Munafik" czy "The Journey" dają dobre pojęcie o guście lokalnej publiczności.

Wspominamy Daina Saida, twórcę obdarzonego szamańską charyzmą, którego "Bunohan" wywołał skandal polityczny i przeleżał na półce prawie dekadę. Rozmawiamy o najciekawszych obrazach niezależnych ostatnich lat - m. in. o przełomowym "Jagat" Shanjey'a Kumara Perumala, autobiograficznej opowieści o trudnym, pełnym pułapek, dzieciństwie chłopca tamilskiego pochodzenia.

Wycieczka do Singapuru to filmoznawcza sensacja - po dekadach odnalazł się jedyny film sztuk walk z tego terytorium. "Ring of Fury" Jamesa Sebastiana w wyniku cenzury nie został dopuszczony na ekrany, przeleżał 40 lat w... lodówce gwiazdy filmu, Petera Chonga. Dzisiaj ta klasyczna opowieść o zemście, pełna niezwykłych krajobrazów, brutalnych walk i barwnych czarnych charakterów dostępna jest na YouTubie.

Na koniec polecamy świetne krótkie filmy, które powstały w trudnych warunkach kwarantanny. Zapraszamy do słuchania!

bookmark
plus icon
share episode
episode art
play

05/25/20 • 43 min

W ósmym odcinku podcastu kontynuujemy podróż po Azji, nie ruszając się z domów. Tym razem zatrzymujemy się w kraju, który dzięki sukcesowi "Parasite" Bong Joon-ho potwierdził swoją niezwykle mocną pozycję na filmowej mapie świata. Nie skupiamy się jednak na dobrze znanych hitach, odkrywamy dla Was mniej oczywiste tytuły.
Zaczynamy od "Time to Hunt" Yoon Sung-hyuna - bardzo ciekawej dystopii, innowacyjnej wizualnie i nietypowej jak na Koreę ze względu na obfite wykorzystanie broni palnej, całkowicie w tym kraju zakazanej.
Zachwycamy się też "Kobietą w ogniu" mistrza Kim Ki-younga, dostępną na youtubowym kanale Korean Classic Film. Kim parokrotnie wracał do historii pokojówki, doprowadzającej do rozpadu mieszczańską rodzinę, u której znajduje zatrudnienie. My oglądamy wersję z roku 1971 - psychodeliczne i wstrząsające wejrzenie w nastroje Koreańczyków z tamtego okresu. Znakomicie tu widać czym inspirował się Bong, konstruując w 2019 swój pasożytniczy świat.
Na koniec opowiadamy o k-dramach, wybierając te najciekawsze z bogatej netfliksowej oferty. Co nas porwało? Słodki "Love Alarm", opowiadający o walce o awans społeczny "Itaewon Class", solidny "Stranger" z Bae Dooną, czy oparty na genialnym pomyśle "Crash Landing on You"?
Zapraszamy do słuchania.

bookmark
plus icon
share episode
episode art

Azja kręci, odcinek 7: Podróż do... Chin

Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków

play

04/26/20 • 52 min

Podczas przedłużającej się kwarantanny, kontynuujemy naszą filmową podróż po Azji. Tym razem zaglądamy do kraju, o którym mówi się i pisze ostatnio bardzo dużo - do Chin. To Państwo Środka zyskało najwięcej na procesach globalizacji w ostatnich dekadach, to tutaj setki milionów ludzi podźwignęły się z ubóstwa, przeprowadzając się do miast i budując wpływową klasę średnią. Proces ten przyniósł też sporo negatywnych zjawisk, o czym przypominają znakomite "Żegnaj, mój synu" Wanga Xiaoshueia i "Dotyk grzechu" Jia Zhangkego. Przyglądamy się również temu, w jaki sposób wielcy mistrzowie radzą sobie z klasycznym gatunkiem wuxia, przywołując stare chińskie opowieści w niezwykłej estetyce ("Zabójczyni" Hou Hsiao-hsiena i "Shadow" Zhanga Yimou).

Na koniec otwieramy archiwum klasycznych chińskich filmów, wybierając stamtąd parę godnych uwagi pereł, praktycznie nieznanych w Polsce.

bookmark
plus icon
share episode
episode art

Azja kręci, odcinek 6: Podróż do... Japonii

Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków

play

04/10/20 • 30 min

W czasie przedłużającej się światowej kwarantanny proponujemy coś na ukojenie zszarganych nerwów. W kolejnych odcinkach podcastu będzie Was zabierać na filmowe wyprawy po krajach Azji. Na początek udajemy się do Japonii. Wybieramy tamtejsze filmy i seriale, które pozwolą zapomnieć na chwilę o problemach i będą świetnym dodatkiem np. do ramenu - domowego lub zamówionego z dostawą.

Przypominamy pierwszy w historii ramen western, zanurzamy się w łagodnym świecie Koreedy, jedziemy na Okinawę z Takeshim Kitano, sprawdzamy najlepsze japońskie seriale dostępne na Netfliksie.

bookmark
plus icon
share episode
episode art
play

03/27/20 • 46 min

Naukowcy od lat ostrzegali przed globalną pandemią, wywołaną wirusami pochodzenia zwierzęcego. Większość świata ignorowała te głosy, uznając je za mało prawdopodobne. Ale scenariusze kreślone przez specjalistów chętnie podchwytują filmowcy, tworząc na ich podstawie spektakle ukazujące wielkie katastrofy zagrażające ludzkości. W najnowszym odcinku podcastu, w samym środku pandemii, rozmawiamy o azjatyckim kinie katastroficznym. Jakie wizje zagrożeń i ratowania się przed nimi proponuje kino japońskie, koreańskie czy chińskie?

bookmark
plus icon
share episode
episode art
play

03/12/20 • 34 min

W czwartym odcinku podcastu Azja kręci przypominamy sylwetkę mistrza kina japońskiego, Hayao Miyazakiego, który w swoim Studio Ghibli od lat kreuje z wielką wrażliwością światy pełne niezwykłych postaci i wydarzeń. Filmy artysty, ukochane przez rzesze widzów na całym świecie, zaczęły pojawiać się na Netfiksie i jest to świetna okazja, aby je sobie przypomnieć.

bookmark
plus icon
share episode
episode art
play

02/27/20 • 37 min

W trzeciej odsłonie podcastu przyglądamy się największej kinematografii świata - indyjskiej. W Polsce kojarzy się z Bollywoodem i kolorowymi sekwencjami tańców, ale w rzeczywistości oferuje o wiele więcej. Tysiące filmów, wielkie gwiazdy i coraz sprawniejsze techniki narracyjne służą nie tylko oszalamiającej rozrywce, ale także polityce, która w Indiach skręca obecnie w niebezpieczną stronę...

bookmark
plus icon
share episode
episode art
play

02/06/20 • 40 min

W drugiej odsłonie podcastu rozmawiamy o wyboistym i bardzo ciekawym sezonie w chińskich kinach. Tamtejszym filmowcom z pewnością przybyło sporo siwych włosów, ale koniec końców rynek potwierdził swoją dobrą kondycję.

Rozmawiamy o odwołanych premierach, ingerencjach cenzury, spektakularnych przebojach, filmach patriotycznych i losach kina niezależnego.

Filmy odcinka: "Better Days" (reż. Derek Tsang, Chiny 2019)
"My People, My Country" (reż. Chen Kaige, Zhang Yibai, Guan Hu, Xue Xiaolu, Xu Zheng, Ning Hao, Wen Muye, Chiny 2019)
"Nezha" (reż. Yu Yang, Chiny 2019)
"One Second" (reż. Zhang Yimou, Chiny, data premiery nieznana)
"Wandering Earth" (reż. Frant Gwo, Chiny 2019)
bookmark
plus icon
share episode
episode art

Azja kręci, odcinek 1: Parasite i kino koreańskie

Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków

play

01/22/20 • 43 min

W pierwszym odcinku podcastu Azja kręci rozmawiamy o niezwykłym sukcesie filmu Parasite w reżyserii Bonga Joon-ho oraz fenomenie nowego kina koreańskiego.

bookmark
plus icon
share episode
episode art

Azja kręci, odcinek 10: Wietnamczycy w polskim kinie

Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków

play

07/06/20 • 38 min

Kwarantanna nie trwa w nieskończoność, w Polsce powoli otwierają się kina. Premiera kojącego "Smaku Pho" w reżyserii Mariko Bobrik to doskonała okazja, aby znowu odwiedzić ulubione kino studyjne. To także okazja, aby przyjrzeć się wcześniejszym portretom Wietnamczyków w polskim kinie.

Społeczność wietnamska jest częścią naszego społeczeństwa od dekad, widoczna jest zwłaszcza diaspora warszawska. Niestety ich obecność w Polsce nie przekłada się na widoczność w kinie czy w telewizji. W 10. epizodzie podcastu rozmawiamy o tych tytułach, w których wątek wietnamczyków został jednak uwzględniony (niestety często w sposób stereotypowy).

Rozmawiamy o głośnym "Hanoi-Warszawa" Katarzyny Klimkiewicz, o kontrowersyjnej "Mojej krwi" - debiucie Marcina Wrony, przypominamy świetny i zasługujący na znacznie większą popularność "Mały palec" Tomasza Cichonia. Odwiedzamy także wietnamską dzielnicę Mały Sajgon, ważne miejsce na mapie Warszawy w alternatywnej rzeczywistości netfliksowego serialu "1983".

Zapraszamy do słuchania!

bookmark
plus icon
share episode

Show more

Toggle view more icon

Featured in these lists

 • FAQ

  How many episodes does Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków have?

  Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków currently has 49 episodes available.

  What topics does Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków cover?

  The podcast is about Places & Travel, Society & Culture, Podcasts and Tv & Film.

  What is the most popular episode on Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków?

  The episode title 'Azja kręci, odcinek 9: Podróż do... Malezji i Singapuru' is the most popular.

  What is the average episode length on Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków?

  The average episode length on Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków is 50 minutes.

  How often are episodes of Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków released?

  Episodes of Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków are typically released every 15 days, 2 hours.

  When was the first episode of Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków?

  The first episode of Azja Kręci - podkast Pięciu Smaków was released on Jan 22, 2020.

  Show more FAQ

  Toggle view more icon

  Comments

  0.0

  out of 5

  Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
  Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
  Star filled grey IconStar filled grey IconStar filled grey Icon
  Star filled grey IconStar filled grey Icon
  Star filled grey Icon

  Rating

  Star iconStar iconStar iconStar iconStar icon

  Review or comment on this podcast...

  Post

  External Reviews

  Imported reviews from Apple Podcasts.
  Generate a badge

  Get a badge for your website that links back to this

  Select type & size
  Open dropdown icon
  share badge image

  Copy